• Anasayfa
  • Mobil
  • Android'teki Yeni Virüs Tehlikesi, 1 Milyar Android Cihazı Tehlikeye Atabilir

Android'teki Yeni Virüs Tehlikesi, 1 Milyar Android Cihazı Tehlikeye Atabilir

1
0
0
0
0
Yeni bir virüs Android sistemini ele geçiriyor. Kullanıcının telefonunu kapattığını zannetmesini sağlayarak cihazı kullanmaya ve bilgileri ele geçirmeye devam ediyor.
Android işletim sistemli akıllı telefonlar bir kez daha ciddi bir tehlike ile daha karşı karşıya. Yeni bir virüs Android kullanıcılarının cihazları için hem büyük bir tehlike arz ediyor, hem de şahsi bilgilerinin güvenliğini ortadan kaldırıyor. Dünya çapında yayılmaya devam eden bu virüsü yazılımın adı ise PowerOffHijack.

AVG'nin raporuna göre hızla yayılmakta olan PowerOffHijack adlı virüs güvenilmez birden fazla Android uygulaması üzerinden bulaşıyor. Şimdiye kadar 10 binden fazla sisteme bulaştığı belirtilen PowerOffHijack telefon kullanıcısına büyük bir oyun oynuyor. Android'li cihaz sahibi telefonunu kapatıyor ancak kötü niyetli yazılım sistemin kapanmasına izin vermiyor.Mobil güvenlik uzmanı Joshua Drake’in ortaya çıkarmış olduğu oldukça yeni olan bu güvenlik açığı, 950 milyon akıllı telefonu etkilemekte. Yeni Android virüsü nasıl çalışıyor? Joshua Drake, Android sistemlerde çalışmakta olan cihazların Google Play üzerinden indirilen programla güvenlik açığını tespit etti.

Hatta neredeyse Android işletim sisteminin bütün versiyonlarını etkilemekte olan bu güvenlik açığının kullanılan 950 milyon akıllı cihazı tamamen etkileyeceği öne sürülmektedir. Yani hiçbir android cihaz herhangi bir savunma içermiyor. Telefonunuz ne marka olursa olsun siz de bu açığın pençelerinde olabilirsiniz. Multimedya dosyalarından sızan bu tehdit ile insanların isyana gitmesi de olası gözüküyor.Bu açığın, Android’in multimedya dosyalarını oluşturmakta olan oynatan ve düzenleyen Stage fright’daki bir çeşit problemden oluştuğu öne sürülüyor. Bu açık ile ilgili çeşitli düşüncelerini ifade eden uzman, Android’de ortaya çıkan en önemli güvenlik açığı olduğunu belirtti. Tespit edilen bu açığın en kötü tarafı ise Android kullanıcılarının yapmış olduğu bir hatadan kaynaklanmıyor olmasıdır. Yani herkes bu tehdidi her an yaşayabilir. İnanılmaz oyunlara maruz kalabilir ve sızan bilgileriniz ile de maalesef başınız belaya girebilir.Bu demek oluyor ki gelen bir fotoğraf veya indirdiğiniz bir dosya, siz farkında dahi olmadan telefonunuza çeşitli kodlar yükleyip, sonrasında kendi kendine silinebiliyor ve siz daha farkında olmadan bütün kişisel bilgilerinizi de başkalarının eline geçmesine neden oluyor. Android açığı neler yapabiliyor? Söz konusu bu önemli açık cihazı tamamı ile ele geçirmiyor ancak birçok önemli donanım araçlarına ulaşıyor.

Kamera ve dahili hafıza gibi araçlara ulaşan bu açık cihazınızdaki çeşitli fotoğraf ve belgeleri ele geçirebiliyor. Eğer kayıtlı kişisel bilgileriniz varsa bu tehlike demek. Telefonunuza sızan virüs ile siz asla farkında olmadan güvenliğiniz tehdit altına girebilir.Bu tehdidin henüz bir önlem paketi olmasa da uzmanlar bir virüs sistemi geliştirmeye çalışıyorlar denilebilir. Düşüncelere göre bu ve buna yakın tehditlerde açılmamasını sağlayan ve uyarı veren ön önlem gibi bir çalışma olabileceği yönünde bilgiler var. Android tehdidi önlemi anti virüs programları ile kapatılmaya çalışılırken, birçok kullanıcı da huzursuz durumda. Tam anlamı ile nasıl olabileceği bilinmeyen bu programların da yetersiz olabileceği akılarla takılıyor.İnternet dünyasında türedikçe türeyen zararlı virüsler iki saniyede bir her tülü cihazı tehdit edebiliyor. Yani bir bakıma kaçınılmaz bir son olabileceği aklınızın bir kenarında dururken bir yandan da bu tehdite çok uzak da kalabileceğiniz gerçeğini de bilmelisiniz. Virüs hedefi işletmeler, iş adamları ve zengin kesim olduğu için belki de siz bu kesimle alakasız bir noktadasınız.Android koruması için hızlı virüs programları şart gibi görünüyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0