• Anasayfa
  • Mobil
  • Hadi Buyur! Android Kullanıcılarının Nur Topu Gibi Yeni Bir Virüsü Oldu!

Hadi Buyur! Android Kullanıcılarının Nur Topu Gibi Yeni Bir Virüsü Oldu!

0
0
0
0
0
Android kullanıcılarının korkulu rüyası virüslere bir yenisi daha eklendi.
Açık kaynaklı olması sebebi ile sık sık kötü amaçlı yazılım yani malware tehditi ile karşı karşıya kalan Android, şimdi bir yeni malware ile daha uğraşacak. Danimarkalı güvenlik firması Heimdal tarafından gün yüzüne çıkarılan yeni malware, cihaz sahibi kişinin bilgilerine erişerek bu bilgileri kopyalıyor, sonrasında da cihazda kalıcı hasara sebep oluyor.

''The Mazar'' adı verilen bu malware, kullanıcının bilgilerini elde ettikten sonra cihaz üzerinde bir nevi sınırsız yetkiye, erişime sahip oluyor. Cihaza verdiği ''kalıcı hasar'' olayı da bu süreç dahilinde işliyor.Cihazınız ne kadar korumasız ise etkisi o kadar artan Mazar, oldukça tehlikeli bir huya da sahip; bulaşma. Özellikle SMS yolu ile bulaşabilen Mazar, kullanıcı yetkisi olmadan kafasına göre cihazdaki bazı verileri de silebilmekte (ne malware'miş arkadaş). Heimdal şirketinin söylediğine göre Mazar, sadece Danimarka'da 100,000 kullanıcıya şimdiden bulaşmış durumda ve hızlı bir şekilde yayılıyor.

Mazar virüsünün bir cihaza bulaşması içinse cihazı kullanan kişinin güvenilmeyen uygulamaları yüklemesi gerekiyor. Bildiğiniz gibi son dönemlerde Android kullanıcıları bu durumdan oldukça muzdarip. Hatta sonunda Google da duruma müdahale için düğmeye basıp kısa bir süre önce Play Store'u temizleme işlemini başlatmıştı. 

Heimdal, şu an için Mazar'ın sadece Android 4.4 KitKat işletim sistemli cihazlarda görüldüğünü belirtmekte. Henüz Lollipop ya da Marshmallow'a dair bir gelişme bulunmuyor.

Kaynak: PhoneArena
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0