• Anasayfa
  • Mobil
  • İyi Hoş Yüklüyoruz da, APK Tam Olarak Nedir?

İyi Hoş Yüklüyoruz da, APK Tam Olarak Nedir?

23
4
4
2
0
Hakkında ‘APK’sını bekleyelim, kesin çıkar’ tarzında gördüğümüz milyonlarca cümleyle karşılaştığımız APK’nın tam olarak ne olduğunu açıkladık.
Öncelikle APK’nın kelime anlamıyla başlayalım. Android Application Package, yani Android Uygulama Paketi’nin baş harflerinin bir araya getirilmesiyle bildiğimiz bu terim, Android platformunda kullanılanön tanımlı bir dosya biçimidir. Temelde uygulamayı yüklemek için tüm bileşenleri içeren bir zip dosyası gibi düşünebileceğiniz APK, bir nevi Windows platformundaki .exe formatının Android’teki karşılığıdır. 

Aslında Google Play Store’dan indirdiğimiz oyun ya da uygulama, cihazımıza APK olarak yüklenir. Android cihazlarda varsayılan olarak yüklü halde gelen Google Play servisleri, yüklenen bu APK’ların sürekli olarak yeni sürümlerini ve güncelleme durumlarını denetler. 
 

 APK Yüklemek Güvenli midir?

APK ile ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesidir bu. Aslında olaya biaraz daha mantık çerçevesinde yaklaşırsak şu soruyu sormamız daha uygun olur: Bilmediğimiz kaynaklardan APK yüklemek güvenli midir? Az önce de belirttiğimiz gibi Google Play’den indirdiğimiz uygulamalar zaten birer APK olarak iniyor. Yani bu isimle ilgili ilk önce bu önyargıdan kurtulmamız gerekiyor. Şimdi gelelim asıl mevzuya.Google Play’deki kontrol mekanizması, indirilen APK’nın ne kadar güvenli olduğunu, talet ettiği izinleri ve bu izinlerin gerekçelerini kontrol eder. Yani kullanıcıların olabildiğince maksimum düzeyde güvenli uygulamaları kullanmasını sağlar. Fakat bilmediğiniz bir kaynaktan indirdiğiniz APK, cihazınız için bir tehlike oluşturabilir. Ne tür tehlikeler olabileceğini kendiniz de az çok tahmin edebilirsiniz. (virüs bulaştırma, önemli dosya ya da uygulamaların kullanılamaz hale gelmesi vs) Fakat APK’yı güvenilir bir kaynaktan yüklüyorsanız ve cihazınızda her türlü sorun yaşanma ihtimaline karşılık Anti-Malware bulunduruyorsanız, çok da sorun yaşamazsınız. Eğer sizi kıllandıracak bir izin talebi gelirse (örneğin VPN uygulamasının fotoğraflarınıza erişim izni istemesi gibi), o uygulamayı indirmek pek de sağlıklı olmaz.
 

 Google Play Store Dışındaki Kaynaklardan APK Nasıl Kurulur?

Android cihazlarda, güvenlik gerekçelerinden dolayı bilinmeyen kaynaklardan APK’nın yüklenmesine izin verilmiyor. Yani prensipte yalnızca Google Play Store’dan ya da Samsung Galaxy Apps gibi üretici firmalarına ait marketlerden uygulama indirilebilir. Resmi olmayan bir kaynaktan APK yüklemek istediğinizde ise cihazınızın Ayarlar menüsünden gerekli izinleri vermeniz gerekiyor. Bazı cihazlara göre farklılık gösterse de genel olarak Ayarlar > Güvenlik başlığı altındaki ‘Bilinmeyen Kaynaklar’ kısmından bu izin sağlanabilir.
23
4
4
2
0
Emoji İle Tepki Ver
23
4
4
2
0