• Anasayfa
  • Mobil
  • Apple’a 532 Milyon Dolarlık Patent İhlali Cezası

Apple’a 532 Milyon Dolarlık Patent İhlali Cezası

0
0
0
0
0
Apple’a 532 Milyon Dolarlık Patent İhlali Cezası
​Teksas Federal Mahkemesi’nde görülen davada Smartflash LLC tarafından açılan davada, Apple’ın 3 tane patent ihlali yaptığı iddia ediliyordu. 852 milyon dolar tazminat isteyen Smartflash LLC’ye karşılık olarak Apple’ın avukatları, söz konusu patentlerin değerinin yalnızca 4.5 milyon dolar olduğunu iddia ediyordu.
Teksas Federal Mahkemesi’nde görülen davada Smartflash LLC tarafından açılan davada, Apple’ın 3 tane patent ihlali yaptığı iddia ediliyordu. 852 milyon dolar tazminat isteyen Smartflash LLC’ye karşılık olarak Apple’ın avukatları, söz konusu patentlerin değerinin yalnızca 4.5 milyon dolar olduğunu iddia ediyordu.

Mahkemeden Apple’ın hiç beklemediği bir sonuç çıktı: Tam 532.9 milyon dolar tazminat cezası verilmesine karar verildi.

Apple adına konuşan Kristin Huguet, olaya “Amerika’nın menfaatleri” başlığı altında bakarak Smartflash LLC’nin herhangi bir çalışanının ve ürününün olmadığını, dolayısıyla Amerika’ya herhangi bir katkıda bulunmadıklarını iddia etti.


Apple’ın tazminat ödemesine mahkum edilmesini sağlayan patentler, veri toplama ve ödeme sistemleriyle ilgili. Smartflash LLC’nin 852 milyon dolar tazminat talebinde bulunmasının nedeni ise iTunes erişimi olan iPod, iPad, iPhone ve Mac cihazlarının satışlarından elde edilen gelirin yüzdesel olarak bu rakama denk gelmesi. (hemen bi patent alıp böyle büyük şirketlerin habersiz kullanmasını beklemek lazım, ne olur ne olmaz)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0