• Anasayfa
  • Mobil
  • Apple Ağırlık Ölçen 3D Touch Uygulamalarına Karşı Çıktı!

Apple Ağırlık Ölçen 3D Touch Uygulamalarına Karşı Çıktı!

1
0
0
0
0
Son zamanlarda sayısı artmaya başlayan ağırlık ölçme uygulamalarının App Store'a koyulmak istenmesi üzerine Apple, bu uygulamalara tepki gösterdi.
Bildiğiniz gibi yeni iPhone 6S'lerin ekranlarında 3D Touch teknolojisi mevcut. Bu teknoloji, parmağınızla yaptığınız baskı seviyelerini algılayabildiği için telefonunuz bu seviyelere göre çeşitli işlemler gerçekleştirebiliyor. 3D Touch'ın kullanımı oyunlara, uygulamalara ve yazılımlara göre farklılık gösteriyor ancak birkaç uygulama geliştiricisi, bu özelliğin çok daha işe yarar bir halini keşfetti.

3D Touch'ın yazılımında bulunan verileri kullanarak iPhone ekranına koyulan nesnelerin ağırlığını ölçen uygulamalar geliştiren geliştiriciler, öncelikle bu uygulamaların kullanıcılar tarafından nasıl karşılandığını ölçtüler. Topladıkları tepkilerle uygulamaların son derece sevileceğini anlayan uygulama geliştiricileri, uygulamalarının App Store'a koyulması için Apple'dan izin istediler. Fakat Apple bu tarz uygulamaların telefonlarında bulunmasını istemediğini sert bir diller belirtti. 
 

Hatırlayabileceğiniz gibi ağırlık ölçme uygulamalarından birisi, geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız Plum-O-Meter. Plum-O-Meter gibi bir uygulama yapan ancak kendi uygulamasında bir kap görevi görmesi amacıyla kaşıkları kullanan uygulama geliştiricisinin adı Ryan McLeod. Ryan, "Gravity" adlı uygulamasının App Store'da yer alması için Apple'dan izin istemiş. Bu isteği çok net bir dille geri çevirilen Ryan, bunun nedeninin sorduğunda ise "3D Touch'ın kullanımını yanlış anlatıyor" gibi saçma ve yetersiz bir cevap almış.

Bu konunun üzerine giden ve iyice araştıran Ryan, geliştirdiği uygulamanın App Store'un gereksinimlerini karşılamadığı ve bu nedenle App Store'a koyulamayacağı gibi daha saçma bir yanıt almış. Ryan bu söylenenlerin üzerine uygulamasının oldukça iyi çalıştığını gösteren bir video paylaştı. Fakat bu video, tahmin edebileceğiniz gibi Apple tarafından dikkate alınmadı.Bana kalırsa Apple bu uygulamanın iPhone'ların ekranına zarar verebileceğini düşünüyor. Yazdığı mesajlarda da uygulamanın sadece 385 gr ağırlığı ölçebileceğini belirten Ryan, Apple'ın bu endişesine anlam verememiş. Zaten sürekli telefonlarının sağlamlığıyla övünen bir firmanın, sadece 385 gram'dan çekinmesi de anlamdırılamazdı.

Şimdi Ryan yeni uygulamalar geliştirmeye başladı. App Store'un her kullanıcı için açık olmamasının en kötü yanını gördüğünü belirten Ryan, Gravity'nin ve buna benzer diğer uygulamaların hiçbir şekilde zararlı olamayacağını düşündüğünü belirtiyor. Apple'ın bu kadar yararlı bir uygulamayı neden kabul etmediğini anlamak gerçekten zor, fakat insanın aklına, yeni iPhone'lara ağırlık ölçme uygulamalarını ekleyip, bu uygulamaları "yenilik" olarak tanıtacakları da gelmiyor değil.

Kaynak: Geek 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0