Apple'dan "Bükülme" Haberlerine İlk Ambargo!

0
0
0
0
0
Apple'dan "Bükülme" Haberlerine İlk Ambargo!
​Apple’ın, artık iPhone 6 Plus’ın bükülmesiyle ilgili haberlere canı sıkılmış olacak ki ilk yaptırımı Almanya merkezli Computer Bild dergisine yaptı.
Apple’ın, artık iPhone 6 Plus’ın bükülmesiyle ilgili haberlere canı sıkılmış olacak ki ilk yaptırımı Almanya merkezli Computer Bild dergisine yaptı.
 
Apple’ı ciddi anlamda strese sokan bu bükülme mevzusu, ayrıca konunun üzerine giden mecraları da olumsuz etkileyecek gibi. Zira Apple, Almanya’nın en prestijli yayınlarından olan Computer Bild dergisine ambargo koydu.
 
Youtube üzerinden iPhone 6 Plus’ın kolay bir şekilde büküldüğüne dair video yayınlayan Computer Bild, Apple tarafından gönderilen test ürün akışının kesildiğini duyurdu. Ayrıca derginin Apple etkinliklerine katılım hakkının da kesildiği bildirildi.
 

 
Bu yaşananlar üzerine Apple’ın CEO’su Tim Cook’a bir e-posta atan derginin genel yayın yönetmeni Axel Telzerow, tavırlarının bundan sonra da değişmeyeceğini söyledi. Telzerow’un Apple’a gönderdiği mektubun Türkçe metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Sevgili Tim Cook

Teknoloji bağımlısı her insan gibi, biz de yeni iPhone'u büyük bir hevesle bekledik. Telekom bölümümüzün direktörü bu büyük etkinliğin davetiyesini gösterip "işte bu!" diye haykırırken rahatlama hissi duyduk. Okuyucularımıza uzun zamandır üzerinde çalıştığınız yeni cihazınız hakkında bütün detayları vermek için uçuşumuzu gerçekleştirip Kaliforniya'ya geldik.

iPhone 6 Plus modeli pazara girer girmez, olası bir sorun hakkında bilgiler almaya başladık. Gelen bilgilere göre, kasa zayıftı ve en kötü tabirle "bükülebiliyor"du. İncelemelerimizin kalitesi adına bu durumu yorumsuz bırakamazdık. Yeni ürünler için, ön yargı olmaksızın yeterli testleri yapmak okuyucularımız için borcumuzdur.

Sonrasında ise bunun gerçek bir sorun mu yoksa aldatmaca mı olduğunu anlamak için bir adet iPhone 6 Plus satın aldık. Test son derece basitti ve kolaylıkla bunu görüntüleyebildik. Amacımız ise olanların doğruluğunu kanıtlamaktı.

Dürüst olmak gerekirse, cihazı bükmenin bu kadar kolay olduğunu görmek bizi şoke etti. Tabi bu videoyu izleyen 200000'den fazla izleyicimizi de. Sizin ve işarkadaşlarınızın da şok olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bu da muhtemelen Alman işarkadaşlarınızdan birinden aldığımız haberin sebebiydi. Kısa bir konuşma oldu ve üzgündü. "Şu andan itibaren, Apple'dan test amaçlı hiç bir ürün alamayacağınız gibi Apple'ın etkinliklerine de davet edilmeyeceksiniz" dedi.

Sevgili Tim Cook, müşterilerinize ürünlerinizle ilgili detaylı testler yapan medya yayınlarına karşı şirketiniz bu şekilde mi tavır koyuyor? Apple'ın sevgisini ve ilgisini geri çekmiş olmasının bizim üstümüzde caydırıcı bir etkisi olacağını gerçekten düşündünüz mü? Neyseki, Apple'ın bize sağlayacağı ürünlere bel bağlamıyoruz. Neyseki, çok sayıda okuyucumuz bağımsızlığımızı sürdürebilmemiz için dergimize para vermeye gönüllü durumda. Biz kendi cihazlarımızı satın alıp testlerimizi yapabiliyoruz. Öyle ki, cihazların üreticileri dahi Computer Bild'in tarafsız yaklaşımından korkuyor gibi görünüyor.

Apple'ın tepkisinden dolayı korkutulmuş olsak dahi, prensiplerimizden ödün vermeyiz. Alman medyası çerçevesinde yüksek popüleritesi olan ve manipüle edilemez testlerimize devam edeceğiz. Birinde kasa anlamında zayıflık olsa da yeni nesil iPhone modelleriniz için sizleri tebrik ediyoruz fakat firmanızın saygı konusundaki eksikliğinden dolayı derin bir üzüntü içindeyiz.

Saygılarımla

Axel Telzerow

Computer Bild Yayın Yönetmeni
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0