Apple'dan Açıklama: Sorun Zayıf Şifreleme

0
0
0
0
0
31 Ağustos gecesi hackerlar tarafından ünlülerin özel fotoğraflarının ele geçirilmesi ve internete yayılmasının ardından Apple'dan ilk resmi açıklama geldi.
Apple'dan yapılan açıklamada, yaklaşık 40 saat süren araştırmanın ardından elde edilen bulgular kullanıcılarla paylaşıldı. Sorunun iCloud'dan kaynaklanan bir güvenlik zaafiyetinden kaynaklanmadığı belirtildi.

Apple, söz konusu ünlü kişilere ait hesapların kullanıcı adları, şifreleri ve güvenlik sorularının toplu hack saldırısıyla hacklendiğini doğruladı. Fakat bunun güvenlik açığı olduğundan dolayı değil, zayıf şifrelemeden oluştuğunu ve kullanıcıların two step verification kullanılması gerektiği belirtiliyor.

 Apple'dan gelen resmi açıklama

Apple'dan konuyla ilgili gelen resmi açıklama şu şekilde:

"Ünlülerin fotoğraflarının çalınmasıyla ilgili olarak yürütülen soruşma hakkında bilgi vermek istiyoruz. Hırsızlığı öğrendikten hemen sonra Apple mühendisleri kaynağı bulmak için harekete geçti. Müşterilerimizin gizlilik ve güvenlik bizim için son derece önem taşımaktadır. 40 saat süren araştırmadan sonra ünlülerin hesaplarının, şifrelerinin ve güvenlik sorularında çokça saldıraya denk geldik, araştırmaların ardından internette çok fazla olan bir uygulama tarafından tehlikede olduğunu fark ettik. Araştırmalarımızda iCloud® ya da Find my iPhone servislerinin hiçbirinde ihlale denk gelmedik.  Suçluların tespitinde yardımcı olmak için kolluk kuvvetleri ile çalışmaya devam ediyoruz."

 iCloud'da nasıl önlem alınır?

Apple, sorunun zayıf şifrelemeden dolayı olduğunu açıklamıştı. Peki kullanıcıların fotoğraflarının, kişisel notlarının depolandığı iCloud'da alınması gereken önlemler neler? Şimdi adım adım yapmanız gerekenleri sıralayalım. (hacklenmek için ünlü olmanıza gerek yok, siz yine de bu işlemleri yapın)
  •  Photo Stream özelliğini açmak
iCloud'da ayarlar bölümüne girip Fotoğraflar bölümünün altında kalan Fotoğraf Yayını açmak, iCloud'da bulunan tüm görsel öğelerin saklanması anlamına geliyor. Bu özelliği kapatarak ya da fotoğrafın üstüne doğru gelip "yayından kaldır" diyerek sorunu çözebilirsiniz.

  • Fotoğraf yayınını açtıktan sonra fotoğraf paylaşma özelliğini kapatmak
Apple'ın ikinci bir ürününe sahipsiniz ve cihazınızla ikinci ürüne fotoğrafı göndermek istiyorsunuz. Bunu yapmanın en kolay yolu My Photo Stream yani Fotoğraf Yayınım özelliğini açmak. Bunu aktif ettiğiniz zaman size Fotoğrafları Paylaş anlamına gelen Photo Sharing seçeneğini sunuyor. Bu seçeneği kapalı tutsanız dahi diğer cihazlara yine de fotoğraflarınızı gönderebileceksiniz.

  • iCloud şifrenizin güvenlik seviyesini arttırmak
Kullanıcılar genelde şifrelerini adının ve soyadının baş harflerini kullanıp doğum tarihini ekleyerek oluşturuyor, veya telefon numaralarının son dört rakamını kullanıyor. Bunu açıklamamızdaki neden, bu şekilde şifrelemelerden dolayı sıkıntı yaşayan kullanıcıların sayısının bir hayli fazla olduğunu biliyor olmamız. Şifrelerinizi yakınınızdaki bir kişinin bilebileceği ya da tahmin edebileceği bir şifre olmamasına özen gösterin.
  • İki aşamalı Kimlik Doğrulama özelliği
Bu özelliği kısaca anlatmak gerekirse sisteme her girişinizde telefonunuza bir şifre geliyor ve şifre girilmeden iCloud veya AppStore'a erişim sağlanamıyor.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0