Apple Güvenlik Açıkları

0
0
0
0
0
Apple Güvenlik Açıkları
Geçtiğimiz ay Apple Store'a eklenen Yosemite güncellemesi ile iOS ile OS X artık baya iç içe girmiş durumda. Tabi bunlar da gözden kaçan ciddi güvenlik açıklarını da belli ki arkasında getiriyor.
Apple, Steve Jobs'ın ölümünden sonra bir süre durgunluk yaşasa da, kısa sürede eski gücünü topladı diyebiliriz. FORBES'in en son değerlemesine göre yaklaşık 124 milyar dolarlık marka değeriyle dünyanın en değerli markası konumunda. Bu konuda en çok farkı şüphesiz ki iPhone oluşturdu.
 
Apple iPhone'u ilk piyasaya sürdüğünden bu yana, tek telefon modeli felsefesinde ilerlese de, bu sene içinde çıkan iPhone C serisi ufak bir fark yarattı diyebiliriz. Yine de iPhone satışları halen çok yüksek. Tabi bununla beraber yalnızca cihaz değil, iOS işletim sistemi de ciddi şekilde gelişiyor.
 
Geçtiğimiz ay Apple Store'a eklenen Yosemite güncellemesi ile iOS ile OS X artık baya iç içe girmiş durumda. Tabi bunlar da gözden kaçan ciddi güvenlik açıklarını da belli ki arkasında getiriyor.
 
Son kullanıcının çok fazla dikkatini çekmeyen bu açıklar başta performans kaybı olmak üzere ciddi sorunlara sebep olabiliyor. Güvenlik açığını yalnızca şifrelerinizin çalınması ve kötü niyetli kişilerin eline geçmesi olarak düşünmeyin. Pek çok açıktan dolayı sizden izinsiz çalışan uygulamalar ile hiç haberinizin olmadığı oluşumlara dahil olabilir, çok farklı reklam platformlarında üçüncü parti kişilere yardım ediyor olabilirsiniz. Tabi kaybettiğiniz trafik ile birlikte faturanızdaki anlamsız internet tüketimlerini de bu şekilde açıklayabilirsiniz.
 
Son dönemde iCloud hacklenmesiyle tekrar gündeme gelen Apple, bu konuda her ne kadar açıklama yapmış olasada, son kullanıcı gözünde ciddi korku yaratmış gibi görünüyor. Tüm dünyada ciddi ses getiren bu olay ile birlikte aralarnda Jennifer Lawrence, Rihanna, Kate Upton gibi isimlerin de bulunduğu bir çok ünlü ismin özel fotoğrafları internete koyulmuştu.  Apple bunun kullanıcıların şifrelerinin bulunması olarak değerlendirdi. Yani hacklenen iCloud değil, kullanıcıların hesapları olarak söylendi. Tabiki bu haberlerden çok da fazla kişinin telefonlarını değiştirdiğini düşünmemek gerekir ama marka değerine etkisi de kaçınılmaz.


 
Yine geçtiğimiz yıllarda Sony Playstore'da yine bir hacklenme yaşanmıştı. Kısa bir süre önce de Dropbox bu konuda yalanlama bildirisi yayınlasa da, orda da çeşitli güvenlik sorunları olduğu bilgisi yayıldı. Türkiye'de bile yine kısa bir süre önce bankaların güvenlik açıkları ile ilgili ciddi haberler yayıldı. Yazılımlar güçlendikçe bunlara karşı yapılan çalışmalar da bir o kadar artıyor ve gelişiyor. Ancak iPhone biraz daha magazinel değere sahip olduğu için onunla ilgili haberler daha çabuk son kullanıcıya ulaşıyor. Bir yandan da bunlarla ilgili çok hızlı güncellemeler paylaşıldığını da söylemek pek mümkün değil. Kaldı ki bir süre GSM özelliği kullanılamayan iPhone 6'lar kullanıcıları biraz üzdü.
 
Yine eş zamanlarda OS X için de güvenlik güncellemeleri sıkça gelmeye başladı diyebiliriz. Bu durumda ne telefonunuz değiştireceksiniz ne de elinizden tam olarak bir çözüm geliyor. Ama bu kadar büyük bir marka emin olun ciddi ekipler çalıştırıp ciddi paralar harcıyorlar. Otomatik güncellemelerinizi açık tutun, bu sizin için faydalı olacaktr.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0