Apple'ın A7 İşlemcisi Çalıntı Çıktı

1
0
0
0
0
Apple'ın A7 İşlemcisi Çalıntı Çıktı
Apple'ın son model ürünlerinde kullandığı, üstün performansı ve düşük pil tüketimi ile şu anki en iyi mobil işlemciler arasında yer alan 64 bitlik A7 çipsetinin aslında Apple'a ait olmadığı ve Apple'ın izinsiz bir şekilde bu teknolojyi kullandığı iddia ediliyor. Hem de sağlam kaynaklar tarfından.
Son dönem mobil işlemci teknolojilerinin zirve noktası diyebileceğimiz A7, Apple'ın 2013 model ürünlerine adeta hayat veriyor, yüksek performansı ve düşük pil tüketimi ile bu cihazların var olabilmesini sağlıyordu. Ancak son gelen haberler Apple'ın bu çipsetin altında yatan teknolojiyi çaldığı yönünde.

Profesör Gundihar Sohi, kendi geliştirdiğini iddia ettiği devre sayesinde işlemcilerin performansından kısmadan enerji tüketimini minimum düzeyde tutabiliyor ve bu sayede yüksek performanslı ve düşük enerji tüketimi olan işlemcilerin (tıpkı A7 gibi) üretilebilmesine olanak sağlıyordu. Prof. Sohi, Apple'ın da A7 için bu devre sistemini kullandığını; ancak kendisinden bu doğrultuda izin alınmadığı ve patent ücreti ödenmediğini, bu nedenle de Apple'a patent davası açtığını söyledi.

2011 yılında geliştirdiği bu devrenin kendisine ait olduğunu söyleyen Profesör Sohi'ye karşılık Apple ise bu sistemin tamamen kendisine ait olduğunu söylüyor ve lisans ücreti ödemeyi reddediyor.

Apple'ın lisans konusunda ne kadar çirkinleşebileceğini Samsung ile karşılaştıkları davalardan da biliyoruz. Daha önce sadece kenar açıları iPad'in açılarına benzediği için Samsung'a patent davası açmış karşılığında Samsung'tan 1 milyar Dolar tazminat almıştı. (Samsung'un bu tazminatı kamyon kamyon bozuk para halinde göndermesine değinmiyorum)

Yakın zamanda arabulucular eşliğinde Samsung ile bir kez daha görüşecek olan Apple bir yandan da bu dava ile uğraşacağa benziyor. (Korelilerin sesi kulaklarımda çınlıyor adeta: "Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste")
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0