• Anasayfa
  • Mobil
  • Apple'ın Touch ID'sini 7 Yaşındaki Çocuk Çözdü!

Apple'ın Touch ID'sini 7 Yaşındaki Çocuk Çözdü!

1
0
0
0
0
Apple’ın parmak izi okuyucusu olan Touch ID’nin telefonları hırsızlardan ve içindeki bilgileri de kötü niyetli insanlardan koruması gerekli. Sözde bu özellik olabildiğince güvenli ve Apple’a yapılan geri bildirimlerde oldukça sağlam bir çalışma gücüne sahip.
Apple’ın parmak izi okuyucusu olan Touch ID’nin telefonları hırsızlardan ve içindeki bilgileri de kötü niyetli insanlardan koruması gerekli. Sözde bu özellik olabildiğince güvenli ve Apple’a yapılan geri bildirimlerde oldukça sağlam bir çalışma gücüne sahip.

Tabii ki bu kadar güvenli bir sistemi 7 yaşındaki bir çocuğun geçmesi de olasılıkların dışında demek isterdik ama maalesef değil. CNN’in haberine göre 7 yaşındaki çocuk olabilecek en basit yolla babasının iPhone’unun Touch ID’sini geçerek telefonu açmayı başardı. Peki bunu nasıl yaptı? Babası gece uyurken, çocuk babasının baş parmağını alıp parmak izi okuyucuya okuttu. Haliyle telefonun kilidi açıldı.Şimdi eminiz ki bunun neresi büyük bir olay diye merak ediyorsunuz. İronik olan kısmı ise çocuğun babası Matthew Green, Johns Hopkins Üniversitesi’nde kriptografi ( şifreli yazı ) ve bilgisayar güvenliği dersi veriyor. İkincisi ise, bu olay aslında güvenlik sisteminin düşünüldüğü kadar başarılı olmadığının büyük bir kanıtı. Hırsızların veya diğer insaların, parmak izinizi alıp Touch ID’ye okutmaması için en ufak bir sebep yok.

Green’e göre, “Bu gerçektende çok önemli bir problem. Eğer kaçırılırsanız ya da göz altındaysanız, biyometrikler (parmak izi, yüz okuma) sizin bilgilerinizi korumak için iyi bir yöntem değil.” Hatta eski usül parola sistemi, bilgilerinizi korumak için çok daha güvenli bir sistem. En azından siz istemediğiniz sürece kimse bilgilerinize ulaşamaz.

Kaynak: UberGizmo
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0