• Anasayfa
  • Mobil
  • Apple'ın Yeni Patenti, iOS ve Mac Cihazlarını Birleştiriyor

Apple'ın Yeni Patenti, iOS ve Mac Cihazlarını Birleştiriyor

1
0
0
0
0
Apple'ın yeni patenti, iOS ile Mac cihazlarını, özellikle profesyonel programcılar için ayrılmaz ikili haline getirecek.

Apple bugün USPTO (Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi) tarafından verilen yeni bir patentin sahibi oldu. Bu patent sayesinde, iPhone, iPad gibi kablosuz cihazlar, Final Cut Pro, Logic hatta Photoshop gibi yaratıcı masaüstü programları için uzaktan kontrol sağlayan giriş birimlerine dönüşebilecekler. 

Özelliği açıklanan patent sistemine göre; örneğin İPhone 6 Plus'ınız, ihtiyacınıza göre dokunmatik ekranlı bir video editleme programı, renk düzenleme paneli ya da ses mikseri olarak kullanılabilecek.Apple bu patentin nasıl masaüstü yazılımlarını uzaktan kontrol sistemi için ayarlayıp cihazınıza belireceğini ve Mac'inizde bulunan uygulamaların (masaüstü programlarının) iPhone, iPad ya da diğer kablosuz cihazlardan verilen komutların nasıl algılayacağını da açıkladı.

Mesela arayüz değişiminin dahil olduğu bu sistemde, sisteme bağlanmış bir mobil cihaz, gerçek bir enstrumanın ses kaydı için kontrol cihazı olarak kullanılabiliyor ve sonradan midi-tarzı sanal enstruman giriş aygıtına dönüşebiliyor.  

Bu patentin sunduğu sisteme benzer şeyleri, başka şirketler de daha önceden denemişti. Örneğin Adobe, yazılımları için kullanıcıların kendi editleme araçlarını sadeleştirmelerine ya da renk paletlerini düzenlemelerine olanak sağlayan yardımcı mobil uygulamalar çıkartmıştı.

Apple'ın patenti ise sunduğu ve sağladığı şeyler ile daha geniş, ulaşılabilir bir platform barındırmakta. Ancak şöyle bir sıkıntı var. Mac üzerinde bulunan ve profesyoneller tarafından kullanılan yazılımların çoğu fiyat olarak zaten pahalı durumda. Apple bu patent sayesinde sunacağı sistem ile de iOS cihazlarının fiyatlarını muhtemelen daha da arttıracak. Bahsettiğimiz profesyoneller adına bu durumda bir sorun yok, ancak bu kitlenin dışında kalan kullanıcılardan önemli itirazlar ve şikayetler gelmekte.

Patent USPTO tarafından Nisan 2010'da sunulmuştu. O günden beri rafa kaldırılmış izlenimi çizen bu patent, yakaladığı her fırsatta cihazlarını daha büyük, daha güçlü özelliklerle geliştirmeyi amaçlayan Apple'ın elinde, önemli bir koza dönüşebilir.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0