Apple iPad'e Özel Kalem mi Üretecek?

0
0
0
0
0
Apple iPad'e Özel Kalem mi Üretecek?
Apple, yeni aldığı bir patent ile iPad'lere özel bir stylus kalemin gelebileceğinin sinyalini verdi. Birçok özellik barındıran kalem gerçek olursa, çizim yapmayı sevenler oldukça sevinecek. 
Hatırlanacağı gibi dokunmatik ekranlar ilk çıktığında rezistif türdeydi. Yani bir kalem kullanılarak basınca göre tepki veriyorlardı. Ancak zamanla kapasitif’in gelişmesiyle, rezistif ekranlar piyasadan kalktı. 

Samsung Galaxy Note serisinin çıkışıyla birlikte, rezistif ekranlarda da konforlu bir biçimde kullanılan kalemler, özellikle grafikerler ve çizim yapmayı seven insanlar tarafından oldukça beğeni topladı.

iPad kullanan kullanıcılar ise kaliteli bir kalem bulamadıkları için rahat çizim yapılamayan, kalın uçlu, ucuz kalemlere muhtaç kaldı. Piyasada FiftyThree (53) gibi üreticilerin kalemleri olsa da, tedarik sorunundan ve fiyatlardan dolayı bazı kullanıcılar bu ürünlere ulaşamadı. 

Apple ise yeni aldığı bir patent ile iPad’lere özel stylus kalemin geleceğinin sinyalini verdi. Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi’nin yayınladığı belgelerden anlaşılabileceği gibi Apple’ın kendi üreteceği kalem oldukça gelişmiş özellikler içermekte. 

İvme ölçer, farklı uç desteği ve şu an için henüz belli olmayan farklı bir sensör desteği de barındıracak olan kalem, farklılık yaratacak gibi görünüyor. 

Tabii firmaların aldığı her patent yeni bir ürün çıkaracağı anlamına gelmiyor. Ancak kullanıcıları mutsuz eden kalem sorununu Apple kendi eliyle çözerse, hem rakiplerine cevap vermiş olacak hem de yeni bir gelir kapısı açacak.

Alınan patente ilişkin dokümanı buradan inceleyebilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0