• Anasayfa
  • Mobil
  • İrlanda, Apple’a Vergi Kolaylığı mı Sağlıyor?

İrlanda, Apple’a Vergi Kolaylığı mı Sağlıyor?

0
0
0
0
0
İrlanda, Apple’a Vergi Kolaylığı mı Sağlıyor?
Avrupa Komisyonuİrlanda’yı Apple’a AB yasalarını ihlal edecek şekilde teşvikler sağlamak ve şirkete özel vergi kolaylıkları sağlamakla suçluyor.
Avrupa Komisyonu, İrlanda’yı Apple’a AB yasalarını ihlal edecek şekilde teşvikler sağlamak ve şirkete özel vergi kolaylıkları sağlamakla suçluyor.
 
Avrupa Komisyonu, İrlanda dışında Lüksemburg ve Hollanda gibi bazı ülkelerin de çok uluslu şirketlere yasadışı imtiyazlar sağlayıp sağlamadığı konusundaki soruşturmasını sürdürüyor.
 

 Başarımızın kaynağı personelimiz

Apple ise suçlamaları kesin bir dille reddediyor. İrlandalı yetkililerden hiçbir özel muamele görmediğini açıklayan Apple, “Avrupa’daki ve dünyadaki başarımız, hükümetlerle kurduğumuz özel bir ilişkinin değil, personelimizin çalışkanlığı ve yaratıcılığının sonucudur” açıklamasında bulundu. Apple, İrlanda’da iş yapan diğer sayısız şirketle aynı vergi yasalarına tabi tutulduklarını söylüyor.
 
Avrupa Komisyonu Apple’ın yanısıra Fiat ve Starbucks’ı da incelemeye aldıklarını açıkladı. Bu iki şirketten şimdilik bir açıklama gelmedi. Bunun dışında eğer Apple’ın yasadışı teşvik primi aldığına dair bir hükme varılırsa, şirkett milyarlarca euro’yu bulabilecek miktarda geri ödeme yapabilir.
 

 Maliye Bakanlığı kendilerinden emin

İrlanda Maliye Bakanlığı ise Apple davasında AB’nin devlet teşviklerini ilgilendiren yasaları çiğnemediklerinden emin olduklarını belirtiyor.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0