• Anasayfa
  • Mobil
  • Apple, Kendi Mobil Operatör Sistemini Test Etmeye Başladı

Apple, Kendi Mobil Operatör Sistemini Test Etmeye Başladı

0
0
0
0
0
Apple, mobil sektörde dev bir adım atmaya hazırlanıyor.
Konu iPhone olduğu zaman Apple'dan sürekli olarak gelen yeniliklere alışmış durumdayız. Şimdi ise gelen haberler, Apple'ın işi bir adım öteye götürebileceğinin habercisi.

Apple, günün birinde, satışa sunduğu telefonları ile birlikte kendi telefon servisini de sunabilir. Söylentiye göre, Apple çoktan bu tarz bir girişimde bulunmuş ve projesini ayarlamış durumda. Projeye göre Apple, bu telefon servisini MVNO, yani mobil sanal şebeke operatörü şeklinde sunacak. Peki nedir bu mobil sanal şebeke operatörü?

MVNO, aslında bildiğiniz mobil operatörden hiçbir farkı olmayan bir sistem. Normal mobil operatörlere göre ise büyük bir avantajı bulunmakta. MVNO sistemleri, diğer mobil operatörlerin aksine daha özgür çünkü işini internet bağlantısı kullanarak hallediyor. Yani bir nevi MVNO, Turkcell, Vodafone gibi ana mobil operatörlerin alt seviyesi olarak çalışıyor. Bir sanal operatörün kullanılması için ana bir mobil operatör gerekmekte. İşin güzel kısmı ise, sanal operatörler, birden fazla mobil operatör ile anlaşma içine girerek çalışabiliyor.Apple'ın sistemi de bu şekilde çalışacak. Kendi MVNO sistemini geliştiren ve bu sistem işe kablosuz ağlarda faaliyet göstermek isteyen Apple, ana operatör için AT&T ve Sprint gibi firmalarla temas halinde. ''Business Insider'' kaynaklı haberlere göre Apple, sistemini çoktan Amerika ve Avrupa'da testlere tabii tutmaya başlamış durumda.

Tabi bu tarz altyapı gerektiren radikal adımlar, ''ha'' deyince olmuyor. Business Insider'a göre, Apple operatör projesini hayata geçirmeye karar verirse -ki ciddi şekilde düşünüyorlarmış- yaklaşık beş sene gibi bir süre boyunca beklemesi gerekmekte (sistemin oturması için en ideal süre buymuş).

Projenin önemli bir kısmında ise Google'ı işin içinde görme ihtimalimiz var. Çünkü Google bir süre önce Project Fi adlı sistemini duyurmuştu. Project Fi, Nexus 6'larda hayata geçen bir MVNO hizmetiydi. Apple da kendi sistemini hayata geçirmek için Google'ın kapısını çalabilir. Proje hayata geçtikten sonra piyasaya çıkan iPhone'ların yanında, Apple'ın sanal operatörüne ait SIM kartlar da verilecek.

Kaynak: The Verge
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0