• Anasayfa
  • Mobil
  • Apple'ın Yeni Trackpad'indeki Force Touch Özelliği Nedir? Nasıl Çalışır?

Apple'ın Yeni Trackpad'indeki Force Touch Özelliği Nedir? Nasıl Çalışır?

2
1
0
0
0
Apple'ın yeni Macbook'unda tanıttığı ve yeni nesil Macbook Air ve Macbook Pro'larda bulunacak "Force Touch" özellikli trackpadleri ne olduğundan ve nasıl açlıştığından bahsediyoruz.
Apple'ın son yapılan lansmanında farklı özellikleriyle dikkat çeken Yeni Macbook'un ilk dikkat çeken özelliği USB-C teknolojisini kullanıyor olmasıydı. 

Bu haberimizde detaylı bir şekilde anlattığımız USB-C teknolojisinin yanı sıra aslında touchpad olan ama Apple tarafından bundan 3-4 sene önce trackpad olarak adlandırılan laptop kontrolcüsüne Force Touch adı verilen bir özellik ekleyerek dikkat çekti.

Bu yazımızda da sizlere yeni nesil Apple Macbook'larında yer alacak trackpadlerinin bilinenlerden farkına değineceğiz.


 

 Öncelikle Apple Trackpad Olayı Nedir?


Trackpad aslında bildiğimiz dizüstü bilgisayarlarda bulunan touchpad olarak özetleyebiliriz. Apple bundan 3-4 sene önce bu touchpad'e getirdiği yeni fonksiyonlar ile adını trackpad olarak değiştirdi sadece. Gerçi bu geçen yıllar içerisinde artık birçok laptopta bulunan özellikler olarak karşımıza çıksa da böyle bir başlıkla giriş yapmak daha doğru olacaktı.


 

 Trackpad'in Touchpad'den Farkları Nelerdir?


Bu trackpadlerin bildiğimiz touchpadlerden farkı ise ilk olarak multi-touch denilen, yani sadece tek parmağı değil, birden fazla parmakla yapılan haraketleri algılayabilen ve bu hareketlere farklı fonksiyonların eklendiği bir teknoloji.

Ayrıca Apple trackpadlerinde klasik touchpadlerin altına yerleştirilen farelerdeki sol ve sağ tuşları yer almıyor. 
 


2 parmak ile yaptığınız sağa-sola veya yukarıya-aşağıya doğru yaptığınız sürüklemeler ile bulunduğunuz ekranı da kaydırabiliyorsunuz. Örneğin, bu haberimizi okurken 2 parmağınızı trackpade getirerek aşağı doğru indirdiğinizde yazının alt kısımlarına geldiğinizi göreceksiniz. Yani normal farelerde bulunan orta tuş işlevini yerine getirecek. Sağa-sola yapılan hareket ile de bir önceki veya bir sonraki sayfaya geçme hareketlerini sağlayabilirsiniz.
 


3 parmakla sağa ve sola doğru yapılan hareketler ise sürükle ve bırak hareketleri anlamına geliyor. Buna da örnek vermek gerekirse açık olan bir uygulamayı veya dosyayı 3 parmak hareketi ile istediğiniz konuma sürükleyebiliyorsunuz.
 


4 parmakla ise masaüstüne dönebiliyor, Expose özelliği ile açık pencerelerimize göz atabiliyor veya App Switcher ile uygulamalarımız arasında geçiş yapabiliyoruz. 

Yani temel olarak anlatmak gerekirse Trackpad ve Touchpad farkını bu şekilde özetleyebiliriz.
 

 Peki Ya "Force Touch" Nedir?


"Daha kuvvetli tıklayın, çok daha fazlasını yapın." sloganıyla tanıtılan yeni trackpad Force Touch trackpad olarak adlandırılıyor. Bilinen tüm trackpad özelliklerinin hepsinin baran bu tackpad'de fazladan bir de force touch özelliği eklendi.Taptic Engine denilen yeni sistem ile üretilen bu force touch trackpadler yüzeyin neresine tıklarsanız tıklayın, trackpad'de bulunan kuvvet sensörleri hareketinizi algılayacak ve trackpad’i parmağınıza doğru hareket ettirecek. Böylece yine trackpad’den alışmış olduğunuz aşağıya doğru hareket etme hissini yaşayacağınız iddia ediliyor.

Force Touch özelliği ise trackpade eklenen dokunma hissi. Yani trackpad üzerinden kaptığınız kaydırma ve tıklama hareketlerinin yanında bu force touch trackpadlerde dokunma (ya da basma) özellikleri de eklenerek farklı fonksiyonlar eklenmiş. (Basmaya duyarlı diye de kuvvet uygulamaya gerek yok tabii)Örnek vermek gerekirse, Macbook üzerinden mesajlaşırken arkadaşınız ile buluşmaya karar verdiniz ve arkadaşınız size "Bu Cumartesi akşam 9'da Doktorlar'da buluşalım" diye mesaj attı. Siz de force touchpad üzerinden yapacağınız bu metne uzun tıklama sonrasında Macbook otomatik olarak takvime tarihi ve saati not düşerek sizden onay isteyecek.Ayrıca belki de en çok kullanılacak özelliği olacak olan video izlerken ileri ve geri sarma hareketlerinde kolaylık sağlayan force touch, QuickTime’da bir filmi ileri sarma hızını değiştirmek için trackpad’e aşamalı olarak baskı uyguladığınızda farklı sarma hızları uygulayacak. (Örneğin, tıkladığınızda 2x hızında sararken, küçük bir baskı uyguladığınızda 4x, biraz daha bastırdığınızda ise 10x hızında sarma yapacak. Abanırsanız da bozulur sanırım)Son olarak force trackpad üzerinden imza atarken baskıya duyarlı olmasından dolayı tıpkı normal bir kalemle imza atarken bastırdığınızda kalın yazma durumu da bu trackpadde geçerli oluyor. Yani imzanızda kalın ve ince detaylar varsa bilgisayarınızda bir form için imza eklerken bu duyarlılık sayesinde gerçeğine çok yakın imzalar atabileceksiniz.

Son detay olarak belirtilen force touch trackpad parmak ayırt etme özelliği sayesinde başparmağınızla mı, yoksa başka bir parmağınızla mı tıkladığınızı da ayırt edebiliyor olacakmış. Tabi bunun farkı ve yararı ne olacak maalesef bilinmiyor.
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0