Apple Pay Tanıtıldı

1
0
0
0
0
Apple son lansmanında iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ı tanıtarak büyük bir etki yarattı. Ancak bu etkinlikte dikkat çeken en önemli yeniliklerden biri de Apple'ın ödeme sistemlerine getirdiği özelliklerdi. 
Apple son lansmanında iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ı tanıtarak büyük bir etki yarattı. Ancak bu etkinlikte dikkat çeken en önemli yeniliklerden biri de Apple'ın ödeme sistemlerine getirdiği özelliklerdi. 

NFC özelliğini sonunda cihazlarına getiren Apple, Apple Pay'i duyurarak ödeme sistemlerinde bir çığır açtı. Tim Cook'un sahnede anlattığı üzere Amerika Birleşik Devletleri'nde günlük 200 milyon işlem ve 12 milyar Dolarlık bir para bulunuyor. Bu büyük rakamlar Apple'ın gözünden kaçmamış.

Apple'ın yeni ödeme sistemi Apple Pay, kredi kartlarını telefona tanımlayacak. Bunun oldukça güvenli bir sistemle birlikte geleceğini söyleyen Apple, bu konuda American Express,Visa ve MasterCard ile anlaşma imzaladı. 


 

 Güvenlik Ne Alemde?


Güzel bir video ile durumu özetleyen Apple, bizleri kredi kartı karmaşasından kurtaracak gibi duruyor. Güvenlik önlemlerini son seviyede tutacağını belirten Apple'ın 'iCloud' olayından sonra güvenilirliği sarsıldı diyebiliriz. Ancak Apple Pay ile birlikte bu sarsıntıyı yok edecek gibi duruyor. Apple'ın açıklamasına göre ne aldığımız, nereden aldığımız ve ne kadar ücret ödediğimiz gibi bilgiler hiç bir şekilde  tutulmayacak ve kredi kartı numarası saklanmayacak. Ayrıca Apple Pay ile yapılan alışverişlerde kasiyerler sizinle ilgili hiçbir bilgiyi göremeyecek.

E-ticaret şirketlerini de sevindiren Apple, önde gelen alışveriş sitelerinde tek tuşla ödeme yapabilmeyi sağlayan Apple Pay butonunu da gösterdi. Tabi bu özellik mobil uygulama kullanan e-ticaret sitelerinde alışverişi çok kolaylaştıracak.

Apple, Apple Pay için Amerika'nın en büyük bankalarıyla anlaşmış. Bu bankaların kredi kartı ödeme hacmi %83. Bu sayede 220.000'den fazla işyerinde, telefonunuzla kolayca ve temassız bir şekilde ödeme yapabileceksiniz. Ödeme yapabileceğiniz kartların bankaları arasında Amerika'nın en meşhur ve geniş müşteri kitlelerine  hitap eden bankaları geliyor. Birçok mağazayla anlaşan Apple, bu mağazalarda ödeme kolaylığı sunmayı amaç edinmiş. Disneyland'den Nike mağazalarına kadar çok geniş bir yelpazede işyeriyle anlaşan Apple'ın temassız ödeme özelliğini tabiki de Apple Store'larda da kullanılabilecek. 


 

 Ne zaman geliyor?


Apple Watch ile de ödeme yapabileceğimiz Apple Pay'ın şimdilik sadece ABD'ye, Ekim 2014'te gelmesi bekleniyor. Diğer ülkeler için net bir tarih vermeyen Apple'ın yakın bir gelecekte diğer ülkeler için de bu özelliği çıkarması bekleniyor.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0