Apple ResearchKit'in 5 Uygulaması Tanıtıldı

0
0
0
0
0
Sağlık konusunda hemen hemen tüm cihazlarında önemli adımlar atmaya çalışan Apple, bunu farklı bir boyuta taşımayı amaçlıyor. Artık testler yapıp, tanı ve tehşis koyabilen uygulamalar bizlere yardımcı olacak.
Apple'ın cihazlarında özellikle üstünde durduğu konulardan biri de sağlık. Bu konu üzerine sürekli olarak yatırımlar yapan ve yeni projeler üreten Apple, ResearchKit ile sağlık desteğine bambaşka bir boyut katacak.

Apple tarafından bu konu hakkında yapılan açıklama şu şekilde; '' tıp araştırmacıları dünyanın en önemli işlerinden birini yapıyorlar ve hepimiz için hayatı değiştirecek yararlı buluşlar sunuyorlar. Bizde onların bu önemli çalışmalarına yardımcı olmak için, işinde uzman araştırmacıları ve geliştiricileri bir araya getirerek ResearchKit'i oluşturduk. Bu sayede tıbbi çalışmalarda devrim niteliğinde olacak kolay uygulamalar tasarladık''.

Pek çok farklı uygulama barındıracak olan ResearchKit'ten ilk beş uygulama bugün hizmete sunuldu. GlucoSuccess, Journey, MyHeart, mPower ve Asthma  olarak adlandırılan bu beş uyguluma astım, Parkinson hastalığı, göğüs kanseri, diyabet (şeker hastalığı) ve kardiyovasküler hastalıkları kapsayacak.Her uyguluma birbirine yakın kurulum işlemi ile gelmekte. Size çalışmaya uygun olup olmadığınızı belirleyecek şekilde basit sorular soruluyor. Eğer uygun değilseniz uygulamanın size pek bir yararı yok. Eğer uygun seçilirseniz karşınıza iki seçenek çıkıyor. Bu seçeneklere göre verilerinizi ya sadece uygulamanın hazırlanışında yardımcı olan kurumlar ile paylaşıyorsunuz, ya da daha geniş bir araştırma alanına sunmak istiyorsunuz.

Her uygulama kendine özel sorulara sahip ve siz bu soruları tek tek cevaplıyorsunuz. Soruları tamamladığınızda da sonuç ekranda gözüküyor.

   

Uygulama sizin verilerinizi değerlendirerek daha farklı test ve sorularla ilerleyişinizi ölçüyor. Verilerinize göre farklı testlere başvuran uygulamalar, nasıl ve ne şekilde sonuçlar olması gerektiğini de önceden biliyor. Yani uygulama hiçbir şeyi boşuna yaptırmıyor. Sürekli olarak farklı test ve sorular yönelten uygulamalar, sizden tam olarak gerekli olan veri ne ise onun alınmasını sağlıyor.
 


Apple ResearchKit'i tam bir şekilde önümüzdeki ay sunmuş olacak. Bu süreç içinde ResearchKit'ten yeni ve farklı birkaç uygulama da görmek mümkün.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0