• Anasayfa
  • Mobil
  • Apple Touch ID İçin Yeni Patent Başvurusunda Bulundu

Apple Touch ID İçin Yeni Patent Başvurusunda Bulundu

0
0
0
0
0
Apple parmak izi okuyuculu güvenlik sistemi Touch ID'yi geliştirdiğine dair patent dosyaları ortaya çıktı.
Artık hayatımızın değişilmez bir parçası haline gelen telefonlar günümüzde akıllanmış ve daha çok önem sarf etmeye başlamıştı. Arama ve mesajlaşma dışında haber, sosyal medya takibi, dijital kamera gibi fonksiyonları da üstlenen akıllı telefonlar daha sonra bunu bir adım daha ileri taşıyarak alışveriş yapabileceğimiz ve hatta yanımıza cüzdanı almaya gerek kalmadan kredi kartlarımızı sisteme yükleyerek telefondan ödeme yapabileceğimiz bir duruma geldi. Böylece çok çok önemli bir hale gelen akıllı telefonlar aynı zamanda bizim için bir bilgi deposuna dönüştü. Sahip olan kullanıcının kredi kartına kadar her bilgiyi barındıran cep telefonları için de güvenlik kısmı da bir hayli önem taşıyor.

Telefonların kendine has ve başka uygulamalarla desteklenebilen güvenlik önlemlerinde Apple Touch ID ismini verdiği ve iPhone ve iPad modelleri ile özdeşleşen yuvarlak tuşuna parmak izi okuyucu sensör yerleştirmiş böylece telefon kilidi ve ödeme yapılması gereken anlarda bu güvenlik önlemiyle başka kişilerin telefon bilgilerimize ulaşmasını engellemişti.

Tabi bir yandan parmak izimize dahi sahip olan bu cihazlar için bu güvenlik önlemi iyi olsa da bazı kullanıcılar tarafından hala da çok güvenli bulunmuyor.

Touch ID'nin iyi mi kötü mü olduğu tartışıla dursun, Apple bu teknolojiyi geliştirmeye karar verdiğini hatta uygulamaya bile koyduğunu sızan patent görselleri ile açığa çıkarmış oldu.Görselden de anlaşılacağı gibi aslında Android cihazlardan alışkın olduğumuz yuvarlaklar arasında çizgi çizerek "Şekil Çiz" ya da "Desen Çiz" şeklinde adlandırılan güvenlik sistemi bulunuyor. Fakat bunu alışılagelmiş şekilde değil Touch ID sensörü üzerinden yapacağız. Klasik ekran üzerinden şekil çizmek yerine çizginin sağa-sola yukarı-aşağı gideceğini sensör üzerinden parmağımızı sağa sola çekerek yapacağız. İlginç ama güzel bir uygulama olacağı kanaatindeyim. Çünkü artık telefonda da bulunan önemli bilgilerimizin çalınmasını ya da yanlışlıkla da olsa başka biri tarafından kullanılmasını önlemek için güzel bir uygulama olacak.Bir diğeri ise görünüş itibariyle sayısal kısımların daire ve çevirerek numaları girdiğimiz telefonları hatırlattı bana. Bu güvenlik seçeneğinde ise yine parmağımızı Touch ID sensörüne getirerek sağa ya da sola dairesel döndürerek yapıyoruz. Dairesel sayılar da parmak hareketimize göre dönecek ve en üstteki sayı belirlediğimiz şifredeki sayılara geldikçe duruyoruz ve kilidimizi açıyoruz. Bu seçeneğin 4-5 haneli sayı olacak şekilde uzun mu tutulacak yoksa sadece tek bir rakam belirleyeceğiz sadece parmağımızı çevirerek o sayı gelince durup cihaz kilidini açacağız orası kesin değil. Fakat bu da biraz zahmetli gözükse de yine amaç güvenlik olduğu için güzel bir güvenlik önlemi olduğunu düşünüyorum.

İlerleyen zamanlarda gelecek güncellemelerden birinde bu özellikler (belki de fazlası) eklendiği zaman kesinleşecek olan bu güvenlik önlemleri ne kadar yararlı olacağını hep birlikte göreceğiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0