• Anasayfa
  • Mobil
  • iOS ve Android Uygulamaları, Donumuza Kadar Tüm Bilgileri Paylaşıyor!

iOS ve Android Uygulamaları, Donumuza Kadar Tüm Bilgileri Paylaşıyor!

0
0
0
0
0
Apple ve Android için geliştirilen uygulamalar, kullanıcılardan edinilen kimlik bilgilerini başkalarıyla paylaşıyor.
ABD’nin iki ünlü üniversitesi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ile Harvard ve Carnegie-Mellon’daki görevli araştırmacılar, Google Play ve App Store’daki 110 uygulamayı inceledi. Yapılan inceleme sonucu Android uygulamalarının %73’ü kullanıcıların e-posta adreslerini, iOS uygulamalarının %47’sinin de konum bilgilerini paylaştığı ortaya çıktı.

Mobil Uygulamaların Üçüncü Taraflarla Kişisel Bilgi Paylaşımının Perde Arkası: Benim Hakkımda Kim Ne Biliyor? başlığını taşıyan araştırmada, 55 iOS ve 55 Android uygulaması test edildi. Araştırmacılar uygulama kullanımı sırasında internet trafiğini izleyerek, kimlik bilgilerinin paylaşılıp paylaşılmadığını kontrol etti. Buna göre Android uygulamaların isim ve adres gibi kişisel bilgileri paylaşma oranı, iOS’e göre çok daha yüksek. (%49 ve %25) iOS uygulamalarının %18'i isimleri, %16’sı ise e-posta adreslerini başka kişilerle paylaşıyor.Sağlıkla ilgili 30 kadar uygulamadan üç tanesinini, aranan deyimleri ve kullanıcı bilgilerini üçüncü kişilere ilettiği ortaya çıktı. Mesela bir Android uygulaması olan drugs.com, ‘uçuk virüsü’ gibi sağlık terimlerinin bulunduğu tıbbi bilgileri 5 ayrı internet sitesiyle paylaştı.

En fazla veri paylaşan uygulama ise, ücretsiz görüşme ve mesajlaşma hizmeti sunan Android uygulaması Text Free. Bu uygulama, toplam 11 siteye veri gönderiyor. iOS’te bulunan adres tarama uygulaması Localscope ise elindeki verileri toplam 17 siteyle paylaşıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0