• Anasayfa
  • Mobil
  • Apple ve Facebook "LGBT Onur Haftası"na Özel Jest Yaptı

Apple ve Facebook "LGBT Onur Haftası"na Özel Jest Yaptı

3
3
0
0
0
22-28 Haziran tarihleri arasında çeşitli etkinlikler ile kutlanan LGBT Onur Haftası, Facebook ve Apple tarafından da unutulmadı.
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kutlanan LGBT ​Onur Haftası1969'daki 28 Haziran'da başlayan Stonewall Ayaklanmaları'ndan beri 22-28 Haziran tarihleri arasında her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenerek anılmaya devam ediyor. Lezbiyen, gay, biseksüel ve transeksüel şeklinde açılımı olan LGBT, farklı cinsel tercihleri olan insanların haklarını savunması için kurulan bir sosyal dayanışma kuruluşu olarak söyleyebiliriz. (Ülkemizde artık  interseks bireyleri de dahil edilmiş haliyle, yani LGBTİ olarak geçtiğini de belirtelim)

Bu şekildeki farklı tercihlerin "utanç kaynağı" olarak gösterilmesine karşıt olarak düzenlenen "Onur Haftası" Facebook ve Apple gibi büyük şirketler tarafından da unutulmayarak farklı yöntemler ile de anılmış oldu.Facebook CEO'su Mark Zuckerbeg, kendi Facebook profilinden yaptığı destek açıklamasıyla beraber Facebook'un genel merkezine bu özel hafta için yukarıda görmüş olduğunuz görseli asmışlar. Ayrıca dünya genelindeki birçok ofiste desteklerini göstermek için farklı düzenlemeler de yapılmış.Apple ise bu haftaya özel olarak "LGBT Pride" kategorisi oluşturarak hem bu haftayı unutmadığını, hem de bu haftaya özel olarak lgbt temalı filmleri ve dergileri sıralayarak kullanıcılarına özel bir alan da yaratmış oldu. Ayrıca LGBT logosunun altında yazdığı bir mesaj ile 1969'daki Stonewall ayaklanmaları da unutmadığını belirtmiş.

İnsan hakları açısından önemli bir detay olan bu anmaların Facebook ve Apple tarafından da unutulmayarak desteklenmesi de oldukça olumlu karşılanarak destekleniyor.
3
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
3
0
0
0