• Anasayfa
  • Mobil
  • Apple Watch, Bileğinde Dövme Olan Kişilerde Çalışmıyor!

Apple Watch, Bileğinde Dövme Olan Kişilerde Çalışmıyor!

8
3
1
1
0
Apple'ın 18 bin dolara kadar fiyatlandırma yaptığı akıllı saati Apple Watch'ın, dövmeli bileklerde ekran donması sorunuyla karşılaştığı ortaya çıktı.
Apple Watch çıktığından beri, hakkında neredeyse bir tane hayırlı haber görmedik. O haberlerden bir tanesi de iMore’dan geldi. 

iMore’un yaptığı testlerde, Apple Watch’un bileğinde dövme olan kişilerde sorun yaşadığı ortaya çıktı. Koyu renk tonlarını barındıran dövmelerde daha bariz görünen bu sorunda Apple Watch, yanlış ölçümlerde bulunuyor. Yanlış ölçümden kastımız kalp atış hızı.

Açık renkli olan dövmelerde Apple Watch, çok fazla sıkıntıyla karşılaşmıyor, yalnızca kalp atış hızında ufak tefek sapmalar görülüyor. Yani Apple Watch’un yaşadığı bu sıkıntı, dövmelerin yapılış tarzına göre değişkenlik gösteriyor.


 

 Peki bu sorunun kaynağı ne?

Apple Watch, kalp hızını ölçmek için kan akışını takip ediyor. Bu akışı takip etmek için de yeşil LED ışıklar ve ışığa duyarlı fotodiyotlar kullanılıyor. Kalp attığında bilekteki kan akışı hızlandığı için yeşil ışık daha fazla emiliyor. LED ışıklarını dakikada onlarca kez yakıp söndüren Apple Watch, bu sayede kullanıcının kalp atış hızını ölçebiliyor.

Aşağıda bu durumla ilgili sorun yaşayan YouTube kullanıcısı, dövmeli bir bilekte Apple Watch’un yaşadığı sorunları gösteriyor.
 
8
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
3
1
1
0