• Anasayfa
  • Mobil
  • Batarya Ömrünü Artırmak İsteyenler İçin 16 İpucu!

Batarya Ömrünü Artırmak İsteyenler İçin 16 İpucu!

3
2
1
0
0
Telefon bataryasının ömrünü artırmak isteyenlerin kullanabileceği 16 ipucu.
Dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu Android, iOS ve Windows Phone işletim sistemini kullanan telefonlara sahip, yani hepsi akıllı telefon kullanıyorlar. Akıllı telefon kullanıcılarının çoğu (belki de hepsi) telefonunun markası, modeli, üretim tarihi ve işletim sistemi farketmeksizin telefonlarının batarya ömründen şikayetçiler. Yoğun kullanımda bile 3 gün boyunca şarja ihtiyaç duymayan eski model telefonlarımızı özlememizi sağlayan akıllı telefon bataryaları, seneler içerisinde yeteri kadar gelişme gösterememiş teknolojilerden birisi.

Akıllı telefonlarımızın batarya ömürlerinin oldukça az olduğunu biliyoruz ancak bu bataryaların doğru kullanım sayesinde ömürleri uzatılabilir. Bu haberimizde batarya ömrünü arttırmak için yapabileceğiniz bazı şeylerden bahsettik.
 

 1- Telefonunuzun Batarya Kullanım Özelliğinin Olup Olmadığını Kontrol EdinBazı telefonlarda bazı batarya kullanım özellikleri mevcut. Bu özellikler sayesinde klasik tasarruf modları, size 2 katı daha fazla tasarruf sağlayabiliyorlar. Bu özelliklere örnek olarak HTC'nin "“Extreme Power Saving Mode" isimli modu gösterilebilir. Enerji tasarrufu sağlayan modlar, batarya ömrünü uzatır.
 

 2- Ekran Parlaklığını AyarlayınÇoğu kullanıcı ekran parlaklığını otomatik olarak telefonun seçimine sunar ancak bu yanlıştır. Batarya ömrünü uzatmak istiyorsanız ekran parlaklığını en düşük seviyelerde kullanabilirsiniz. 
 

 3- Otomatik Ekran Karartmayı KullanınTelefonunuzun ekranı 5 dakika yerine 15 saniyede kapanırsa çok daha düşük miktarda şarj tüketir. Önemsiz gibi görünün bu özellik sayesinde telefonunuz batarya ömrünü %5 oranında arttırabilirsiniz.
 

 4- Siyah Duvar Kağıtları KullanınTelefonların ekranları çok batarya tüketir. Bu nedenle daha az şarj harcayan siyah renk seçeneklerini kullanmanız bataryanızın daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Bu tasviyeye özellikle AMOLED telefon ekranına sahip olan kullanıcıların uyması gerekmektedir.
 

 5- Siyah Tema KullanınSiyah duvar kağıdıyla aynı amaçla kullanmanız gereken siyah temalar, özellikle AMOLED telefon ekranına sahip olan kullanıcıların batarya ömrülerini yüksek oranda etkileyebilir.
 

 6- Kullanmadığınız Şeyleri KapatınTelefonunuzda kullanmadığınız herşeyi kapatın. Bluetooth, Wi-Fi ve hatta operatör desteğini bile kapatabilirsiniz. Bu gibi değişiklikler telefonun batarya ömrünü büyük oranda etkiler.
 

 7- Uçak Modunu KullanınÇok zor durumlarda uçak modunu kullanabilirsiniz. Örneğin kimseden telefon beklemiyorsunuz ve telefonunuzu sadece müzik dinlemek için açtınız. Böyle durumlarda uçak modunu kullanarak telefonunuzun batarya ömrünü 2 kata kadar arttırabilirsiniz.
 

 8- Kullanmadığınız Otomatik Senkronizasyonları Devre Dışı BırakınOtomatik senkronizasyonlar sürekli olarak veri alışverişi gerçekleştirirler. Bu özellikleri kullanmadığınız takdirde kapatmak en iyisidir.
 

 9- Telefonunuzun Sizi Dinlemesi Özelliğini Devre Dışı BırakınBazı telefonlar sürekli olarak sesli komut bekleme özelliğine sahipler. Eğer bu özelliğe sahipseniz özelliği devre dışı bırakın.
 

 10- Batarya Tasarruf Modunu KullanınHer işletim sisteminde olan bu modu kullanmak size fazladan batarya ömrü sağlayacaktır.
 

 11- Uygulamalarınızı Güncel TutunUygulamaların güncellenmesi kullandıkları şarj miktarını azaltabilir. Bu nedenle her zaman en güncel uygulamaları kullanın.
 

 12- Batarya Ömrünü Artıran Uygulamaları KullanınArka planda çalışan programları kapatan, ekran parlaklığını ayarlayan veya size ipuçları veren uygulamaları kullanabilirsiniz. 
 

 13- Android 6.0 Kullanıyorsanız "Doze" Özelliğini Kullanın


Android'in son sürümle birlikte yayınladığı Doze, batarya ömrünü artırmak isteyenler için oldukça kullanışlı olan bir özellik. Eğer Android 6.0'a sahipseniz Doze'u kullanın.
 

 14- Bataryalı Kılıf veya Yedek Bataryalar KullanabilirsinizTelefonunuzun batarya ömrünü artırmak istiyorsanız ek batarya kullanmak her zaman en iyi çözümdür.
 

 15- Taşınabilir Şarj Cihazları KullabilirsinizTelefonunuzun bataryası çabucak tükeniyorsa taşınabilir şarj cihazları kullanabilirsiniz. Oldukça küçük boyutlarda olan bu cihazlar, telefonunuzla birlikte cebinize sığabilecek boyutlarda üretilebiliyorlar.
 

 16- Forumlardan Telefonunuzu AraştırınTelefonunuzun modeline ve markasına göre bataryayı en çok tüketen donanım ve yazılımlar değişkenlik gösterebilir. Örneğin bazı telefonların ekranları çok fazla şarj tüketir, bazılarının ise 3G bağlantısı.

Kaynak: Phandroid 
3
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
0
0