• Anasayfa
  • Mobil
  • Signal Uygulaması ile Bilgisayarınızdan Şifreli Konuşun

Signal Uygulaması ile Bilgisayarınızdan Şifreli Konuşun

6
2
1
0
0
Signal, akıllı telefonlarda oldukça dikkat çeken şifreli mesajlaşma sistemini bilgisayar üzerinden kullanabilmenizi sağlayan bir uygulama.

Güvenliğimizden endişe ettiğimiz ve tüm bilgilerimizin tehlikede olduğunu anladığımız son birkaç yıl içerisinde, kullandığımız sistemlerin güvenliğine verdiğimiz önem büyük bir ölçüde arttı. Bu toplu bilinçlenme hareketine ayak uydurmak zorunda olduğunu anlayan uygulama ve platform geliştiricileri, güvenliği sağlayacak olan birbirinden farklı özelliklerle karşımıa çıkmaya başladılar. Örneğin dünyanın en çok kullanılan mobil mesajlaşma platformu, Whatsapp, şifreli mesaj sistemine geçti

Tabii ki bu güvenlik önlemleri en çok, son yılların gözde cihazları arasında bulunan akıllı telefonları etkiledi. Mobil uygulamalara gelen yeni sistemler, güvenliğin üst düzeylere taşınmasına yardımcı oldu fakat bu durum, maalesef neredeyse hepimizin evinde bulunan bilgisayarlar için geçerli değil. 

Bilgisayar kullanıcılarının da güvenliğe ihtiyaç duyduğunu bilen bir grup geliştirici, birkaç ay önce Signal isimli uygulamasını tanıttı. Bilgisayar kullanıcılarının şifreli konuşma yapabilmesini sağlayan Signal, yaklaşık 4 aydır kapalı betada deneniyordu. Signal'in geliştiricisi olan Open Whisper Systems'in bugün yaptığı açıklamaya göre kapalı beta süreci artık sona erdi ve bugünden itibaren uygulamayı isteyen herkes indirebilir.Signal'i kullanmak için öncelikle Android işletim sistemini kullanan bir telefona ihtiyacınız var. Bu telefon üzerinden Signal'in mobil uygulamasını, bilgisayarınız üzerinen ise Singal'in Chrome eklentisini indireceksiniz. Bu işlemden sonra bilgisayarınızı ve telefonunuzu bağdaştırmak için bilgisayarınız üzerinden telefon numaranızı girmeniz gerekiyor. Ardından tüm rehberiniz bilgisayarınıza aktarılacak ve bilgisayar üzerinden bu mesajlaşma platformunu kullanabileceksiniz.Signal'i diğer mobil mesajlaşma uygulamalarından ayıran şey, bu uygulamanın temel olarak bilgisayar için geliştirilmiş olması. Uygulaması akıllı telefonunuzdan da kullanabilirsiniz ancak bu, Signal'in bilgisayar uygulaması olduğunu değiştirmez. Uygulamaya kayıt olurken telefonunuza da uygulamayı yüklemenizin ve oradan bağlanmanızın nedeni, Signal'in telefon rehberi ve telefon numarası odaklı olarak çalışması.
 

 Signal (Chrome Eklentisi)

 

  Signal 
 

 
6
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
2
1
0
0