Bir Devrin Bitişi – BlackBerry

1
0
0
0
0
Bir zamanlar neredeyse pazarda tek başına iken, birden bire adının akıllı telefon pazarından silinecek kadar gerilere düşmesi, elbette BlackBerry, düştüğü kuyudan kendi imkanları ile çıkabilecek mi?
Bir zamanlar neredeyse pazarda tek başına iken, birden bire adının akıllı telefon pazarından silinecek kadar gerilere düşmesi, elbette BlackBerry için alternatif kurtuluş yolları bulmaya ve kaybettiği Pazar payının ve gelirinin en azından bir kısmını geri kazanmaya zorladı. Şirketin potansiyel kurtarıcısı olarak görülen yeni CEO’nun görevi, öncelikle BlackBerry’yi bu bataktan çıkarmak olacak. Ancak şu an iyi bir plan görünmüyor.
 

 Çağa ayak uyduramadı


BlackBerry’nin şu an bulunduğu açmazda olmasının sebebi olarak şirketin Android ya da Apple cephesinden gelen tehditlere karşı kayıtsız kalması gösterilebilir. Şirketin eski yardımcı CEO’su Mike Lazaridis ile yapılan bir röportajda Lazaridis, 2007 model iPhone’un kendileri için mağlubiyetin eşiği olduğunu söyledi. Blackberry’nin üretim merkezinde etkin kullanım, güvenlik ve klavye kullanımı olduğunu vurgulayan Lazaridis, iPhone’un yeni ve farklı bir konseptle; kullanım kolaylığı ve performans gibi unsurlarla geldiğini belirtti. Blackberry’nin iPhone eleştirilerinin odağında dönemin pazarlama stratejileri olduğu düşünüldüğünde de şirketin rakiplerinin oluşturduğu tehditleri hala yeteri kadar ciddiye almadığını gösteriyor.
 

 Yapılan hamleler yetersiz kaldı


Blackberry, bir hamle yapması gerektiğinin farkındaydı. İlk tepkisi de 2008 yılında Storm 9500 ile geldi; lakin artık bu hamle için geç kalınmıştı. Storm’un nihai başarısızlığının neticesinde Verizon da dikkatini, bir zamanların satış şampiyonu Blackberry’den Android pazarının yeni oyuncağı Motorola Droid gibi ürünlere kaydırdı. Ayrıca Blackberry, QNX’i satın alana kadar işletim sistemini de gerçekten hiçbir zaman elden geçirmedi ki bu da Google ve IOS’e ciddi bir zaman ve imkan kazandırdı. Zaten bu fırsattan istifade ederek pazar payının da büyük bir kısmını ele geçirdiler.

Şirket kaynaklarını QNX teknolojisi ile savurup asıl soru olan cihazını geliştirme kısmını göz ardı etmiş, kullanıcılarının kendisini terk etmesine engel olamamıştı. Apple’ın henüz tablet alanındaki çömez dönemini de kullanmaktan aciz kalarak piyasaya sürdükleri Play Book ikinci bir facia satış gerçekleştirirken hemen ardından piyasaya çıkan makyajlanmış telefon, Blackberry 10 da geç kalmış bir hamle olmaktan ileri gidemedi.
 

 Satışından başka çözüm kalmadı mı?


Heins her ne kadar Blackberry’yi, ürün yelpazesini daraltarak yeniden canlandırmaya çalışsa da; ki z10 ve Q10 için olumlu eleştiriler de almıştı; onun da bazı hataları vardı. Mesela tüm, “Z10 modeli bir qwerty klavye ile ayakta duramaz” haykırışlarına rağmen piyasaya çıkmasına göz yumması gibi. Ayrıca Heins Blackberry’ye para getirebilecek başka alanlar yaratmaya çalıştı. Blackberry Messenger ile ayrı bir gelir kapısı oluşturmayı amaçlamış; ancak sistemin Android ve IOS cihazlardan para kazandıramıyor olması ve en çok bu cihazlarda kullanılması işleri yine ters çevirmişti.
Peki şimdi sırada ne var? Heins gitti, hem de kısa zamanda. Her ne kadar borç alınmış bir 1 Milyar Dolar, telefon tasarımcılarına biraz rahat nefes alma imkanı verse de geçici görevle gelen CEO John Chen’in, şirketi nasıl geri döndüreceğine dair çok fazla bir şey söyleme şansı kalmamıştı.

 

 Ve nihai son!


Yönetimin de şirketin satışından başka çözüm görememesi ve parça parça satarak daha verimli bir satış gerçekleştirme girişimi de başarısız olunca. Bir zamanların iş telefonları konusunda sektörün en büyüğü ve pazarın neredeyse tek hakimi olan Blackberry, sadece 4.7 milyar Dolar karşılığında Toronto merkezli Fairfax Financials'a satıldı.

Bu satış rakamı ise o dönemde piyasaya yeni çıkmış olan ezeli rakip Apple'ın 3 günlük telefon satışının kazandırdığı para bile değildi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0