• Anasayfa
  • Mobil
  • Dünyanın İlk Büyük Ekranlı Ubuntu Telefonu: BQ Aquaris E5 HD Ubuntu Edition

Dünyanın İlk Büyük Ekranlı Ubuntu Telefonu: BQ Aquaris E5 HD Ubuntu Edition

1
0
0
0
0
Ubuntu telefonları üreten firma olarak dikkat çeken BQ'dan bu sefer 5 inç eklanlı yeni bir Ubuntu telefonu geliyor.
iOS ve Android derken Windows Phone'un Windows 10 ile atağını yapması beklenmeye başlandı. Fakat yeni yeni ortaya çıkmış ve ufaktan ufaktan sessizce gelen bir mobil işletim sistemimiz daha var. O da Ubuntu OS.

Ubuntu'yu özellikle Linux severler biliyordur. Linux tabanlı ve genel kitleye göre "En kullanışlı" olarak kabul edilen versiyon olan Ubuntu için bir de mobil işletim sistmi geliştirilmişti.Firefox OS ile beraber yeni giriş yapan Ubuntu OS ilk olarak BQ tarafından BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition akıllı telefonu ile piyasaya çıkmış ve ilgi görmüştü. Şimdi ise 5 inçlik versiyonunu sunan BQ firması BQ Aquaris E5 HD Ubuntu Edition adlı yeni telefon ile Ubuntu OS deneyimini daha iyi bir donanım ile karşımıza çıkarıyor.

Çift simkart desteği bulunan cihazda adından da anlaşılabileceği gibi 5 inçlik HD çözünürlüklü IPS ekran bunuluyor. MediaTek'in 1.3GHz hızında dört adet Cortex-A7 işlemcilerini barındıran bir çipseti, 1GB RAM'i ve 16GB depolama kapasitesi sunan Aquaris E5 HD'de 13 MP çift flaşlı arka kamera, 5 MP ön kamera bulunuyor.Diğer modeline göre daha iyi bir donanım vaadeden BQ Aquaris E5 HD Ubuntu Edition'ın daha fazla ilgi görmesi bekleniyor. Ayrıca daha iyi bir deneyim sunmasıyla beraber Ubuntu OS daha ilgi çekici olabilme şansını da yakalıyor.

Temmuz ayında 200 Euro (223 Dolar) gibi bir fiyatla satışa çıkacak olan telefonun ülkemize gelmesi pek olası görünmüyor. Fakat 600TL'ye denk gelen fiyatı özellikle Linux severler tarafından ilgi geçici olabileceği aşikar.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0