• Anasayfa
  • Mobil
  • En İyi iPhone Listesi Hazırladık. Sizin Favoriniz Hangisi?

En İyi iPhone Listesi Hazırladık. Sizin Favoriniz Hangisi?

15
2
2
1
1
Apple'ın bu zamana kadar çıkartmış olduğu 10 iPhone'un incelemesini ve sıralamasını yaptık.
Sabahtan akşama kadar akıllı telefonlar konusunu konuşup Apple’dan bahsetmemek tabii ki olmaz. Peki Apple ne yaptı da böyle bir başarı elde etti? Bu sorunun en iyi cevabı, kendini durmadan güncelleyen Apple vermiş gibi duruyor. Bu zamana kadar piyasaya sürülmüş olan 10 farklı iPhone’ların sıralamasını sizlerle paylaşıyoruz.

İlk iPhone’dan iPhone 6 Plus’a kadar olan bu listenin birincisini biz seçtik. Siz de bizim yaptığımız bu çalışmaya katılmak istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden en favori iPhone cihanızı söyleyebilirsiniz.

 

   10-Apple iPhone 3G


Tamamen hayal kırıklığı olan Apple iPhone’dan sonra  bu katagoride yeni çıkan telefon olan Apple iPhone 3G de bu akıma katılarak hayal kırıklığı olma geleneğini devam ettirdi. Bizi etkilemekte en az öncü telefon Apple iPhone kadar etkisiz olan iPhone 3G aynı zamanda piyasada da çok fazla yer edinemedi. Fakat sonuçta bir iPhone, yani multimedya kapasitesi, kullanıcı arayüzü ve tasarımı ile az da olsa ön plana çıkmayı başardı.


 

    9-Apple iPhone 3Gs


3. iPhone olan bu telefon, iPhone 3G’a göre çok fazla bir ilerleme kaydedemedi. Daha iyi bir donanım ile gelen cihaz aynı zamanda iPhone OS 3.x yüklü olarak satışa çıktı. iPhone 3G’si olan birisi için bu telefonu almak ne kadar gereksiz olsa da, ilk iPhone’a göre önemli gelişme göstermiş diyebiliriz.


 

 8-Apple iPhone 4s


iPhone 4s de aynı iPhone 3Gs gibi, önceki telefona göre çok fazla bir gelişme göstermemişti. Bu yüzden iPhone 4 sahiplerinin bu telefonu almak için çok fazla bir nedeni yoktu. Önceki telefona göre biraz daha iyi donanım ile gelen telefon, aynı zamanda bizi Siri ile tanıştıran ilk iPhone. Satış politikasında çok önemli yer edinen Siri sayesinde telefon, satışta yüksek rakamlara ulaşmıştı.


 

 7-Apple iPhone


Akıllı telefon pazarının Godfather’ı olarak bilinen ilk iPhone, dönemindeki akıllı telefonlardan çok daha farklıydı. Steve Jobs’ın ve Apple’ın yapmış olduğu, bambaşka bir arayüze ve farklı özelliklere sahip olan bu akıllı telefon, oyunu tamamen değiştirdi. Çok iyi bir telefon olduğunu söyleyemeyiz fakat yarattığı farklılık sayesinde akıllı telefonlar bu kadar fazla gelişti. 


 

 6-Apple iPhone 5


iPhone 4s’den sonra ciddi anlamda gelişme sağlayan iPhone 5, 4 inçlik bir ekranla birlikte geliyordu. Özellikle ekranıyla ön plana çıkan akıllı telefonun donanımı da bir o kadar geliştirilmişti. Beklenenden çok daha hızlı bir işlemciyle ortaya çıkan telefon aynı zamanda LTE destekleyen ilk iPhone’du.


 

 5-Apple iPhone 5c


iPhone 5’ten sonra ortaya çıkan bu ucuz maliyetli telefon, Apple’ın tasarım ilkelerinden çok hafif ayrılarak tasarlanmıştı. Alüminyum kasadan vazgeçen Apple bu ürününde polikarbon kullanmıştı. Donanım bakımından iPhone 5’e çok benzeyen iPhone 5c, biraz daha geri kalıyordu. Fakat bu telefonu ön plana çıkartan özellik ise tabii ki fiyatıydı. iPhone 5c diğer iPhone cihazlarına göre çok daha uygun bir fiyatta piyasaya çıkmıştı.


 

 4-Apple iPhone 6 Plus 


Bu zamana kadar ortaya çıkan en büyük iPhone olan Apple iPhone 6 Plus, 5.5 inçlik ekranıyla ve 2.915mAh batarya ile birlikte ortaya çıktı. iSight kamera ile 1080p kayıt yapan iPhone 6 Plus, şu an için en teknolojik iPhone modeli.


 

 3-Apple iPhone 6 


6. jenerasyon iPhone olan Apple iPhone 6 ise şimdiye kadar çıkmış en büyük 2. ekrana sahip. İnce yapısı ve estetik duruşu ile yepyeni gelişmiş bir donanım ile birlikte gelen cihazın ekran boyutu ise 4.7 inç. iPhone’lar genel olarak tek elle kullanılan akıllı telefonlar olarak bilinir ve bu telefon iPhone 6 Plus’a göre bu konuda çok daha iyi.


 

 2-Apple iPhone 5s


iPhone 5s, 64-bit işlemci kullanan ilk akıllı telefondu. Tasarım bakımından bir önceki telefon olan iPhone 5’e çok benzeyen telefon, bu zamana kadar çıkan telefonlar arasında iPhone 6/6 Plus’ı da geride bırakarak listemizde 2. sırayı alıyor. Kullanılabilirlik açısından değerlendirdiğimizde ortaya çıkan bu sonuç en son çıkan iPhone’ların ekranlarının büyük olmasından kaynaklanıyor.


 

 1-Apple iPhone 4


Listemizin 1. sırasında ise akıllı telefon deneyiminde bize 2. devrimi yaratan ve telefona baktığımızda “işte budur” dedirten son iPhone diyebileceğimiz iPhone 4 bulunuyor. Yavaş yavaş Apple’ın kendi çizgilerinden ayrıldığı şu günlerde, bu çizgileri en keskin şekilde bize sunan bu akıllı telefon, iPhone 3Gs’ten sonra ortaya çıkarak, Apple iPhone’un yarattığı devrime benzer bir ikinci devrim yarattı. iPhone’ların bu kadar yayıgınlaşmasında etkili olan bu telefon, Apple’ın ürettiği en sağlam telefon olarak bilinmekte.

Kaynak:PhoneArena
15
2
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
15
2
2
1
1