• Anasayfa
  • Mobil
  • Casper Via V8 İncelemesi ve Yorumları - 8 Çekirdekli

Casper Via V8 İncelemesi - Teknolojiye Atarlanan Adam

2
0
0
0
0
Casper Via V8 İncelemesi - Teknolojiye Atarlanan Adam
Teknolojiye Atarlanan Adam, Casper'ın Via V8 modeli akıllı telefonunu inceledi.
Akıllı telefon dendiğinde çoğumuzun aklına ilk gelen isimler arasında yer almıyor muhtemelen Casper. Bilgisayarlarına da muhtemelen hepiniz şüphe ile bakıyorsunuz. "Alınır mı, alınmaz mı?" Özellikleri iyi görünüyor ama "Casper olduğu için bilemedim" gibi soru işaretleri sarıyor beyninizi.

Biz de her zaman yaptığımız gibi; siz beyninizi yormayın bu soru işaretleri ile diye; Casper Via V8 isimli ve 8 çekirdeği ile sizin aklınızı çelmeye çalışan telefonun özelliklerini inceliyoruz.
 
 

 Ekranı Nasıl?


Aslında bu başlığın altına sadece 5 inç yazıp geçmek bile yeterli olmalı bir telefonun özelliklerini incelerken. Çünkü artık ekranlar iyi bir standarda oturmuş durumda ve yeni çıkan telefonların çoğu çözünürlük olarak 1080p’yi destekliyor.

Ben de her zaman söylemeye çalışıyorum; elinizdeki ekran 5 inç, ya da 5 buçuk inç (tablet kullansan 10 inçe kadar çıkar) bu ekranda 2K çözünürlük ya da 4K çözünürlük saçmalıktan başka bir şey değil. Ne sen o küçücük ekranda 2K ile 4K arasındaki farkı ayırt edebilirsin, ne de sürekli olarak bu çözünürlükte görüntü işleyecek olan batarya bulabilirsin. (Grafik İşleme Birimleri de cabası ona girmiyorum)

Casper’ın Via V8 modeli de bu nedenle kötü diyemeyeceğimiz 1080 x 1920 çözünürlükte ekranı ile yeterli olan 1080 piksel görüntü kalitesini sunuyor kullanıcılarına. Bunun yanı sıra 441 ppi değerindeki piksel yoğunluğu ile de hayet yeterli bir ekran olarak görünüyor bize Via V8’in ekranı. Ama Teknolojiye Atarlanan Adam'ın oldukça başını ağrıtmış. (onun yalancısıyım)

Ayrıca yine ekran ile alakalı olarak ClearMotion video iyileştirme teknolojisi sayesinde 30 ya da 40 fps olan videoları 60 fps olarak oynatabiliyor.
 

 Tasarım Özellikleri


5 inçlik bir ekrana sahip olduğunu söylediğimiz casper’ın Via V8 model akıllı telefonu, 7.3 milimetre kalınlığı sahip ayrıca genişlik ve yükseklik olarak da 144 x 70 milimetre ebatında bir telefon. (Ben büyük ya da küçük diye yorum falan yapmak istemiyorum, bazıları büyük sever, bazıları istemez)

Metal çerçeve üzerine cam bir yüzey kullanarak iPhone’u taklit etmeye çalıştığını düşündüren Casper Via V8, bir de ekranına Gorlla Glass 2 kaplamış ki bu noktada iyi etmiş. (3 olsaydı daha iyiydi)

Son olarak en büyük tasarım sorunlarından biri olarak kullanıcıların karşısına çıkacak olan bir başka unsur ise Telefonun ekranının üzerinde ve arka yüzeyinin ortasında yazan Casper yazısı. Her ne kadar telefonu aldığınızda bu logoyu taşımayı da göze alıyor olsanız, Casper logosunun çok da prestij sağlayacak bir logo olduğunu sanmıyorum. (bilgisayar alırken de aynı şeyi düşünüyorsunuz biliyorum)

Telefonun sağındaki dipdibe girmiş, power tuşu ve ses açma ve kısma tuşlarına değinmiyorum bile. Zaten videoda Teknolojiye Atarlanan Adam bu konuya değinmiş.
 

 Kamerası Nasıl?


6 adet lens bulunduran Via V8’in kamerası, 16 megapiksellik bir kamera ve her ne kadar kullanmamış olsak da iş görür düzeyde duruyor. 1080p videolar çekmenize imkan da veren bu kameraya ek olarak bir de 8 megapiksellik bir özçekim kamerası var ki bu da standardı yakalamış, çağın gerekliliklerini ya da ihtiyaçlarını karşılayan bir kamera diyebilirim.
 

 Donanım Özellikleri


Gelelim Casper Via V8’in en çok konuşulan, sizin kafanızı da en çok karıştıran noktasına, yani donanımına.

Bilgisayarlarımızdan da bildiğimiz üzre çekirdek sayısı, bilgisayarımızın performansını direkt olarak yükselten bir unsur değil. Elbette fark yaratıyor; ancak 4 çekirdeği 8’e çıkarttınız diye performansınız 2’ye katlanmıyor. Çekirdek sayısı, işlemcinizin yaptığı işin yükünü eşit olarak dağıtmasına yarıyor. Yani aynı işlemi kendisini daha az yorarak yapmasını sağlıyor ve bu da ısınmasını azaltıyor, uzun süre aynı performansı korumasını sağlıyor. Üstelik fazladan işlem birimi gerektirmeyen uygulamalarda buna gerek duymuyor bile. Bu nedenle çoklu işlem yapılmıyorsa ve kullanılan program da birden fazla işlem merkezini desteklemiyor, yani işlemleri parçalanamıyor ya da işlemci buna gerek duymuyorsa zaten işlemciniz bir tane çekirdeği ile işin üstesinden geliyor.
 

 Peki Via V8’in olayı ne?


2GHz hızında, 8 çekirdekli, Mediatek MTK6592T adından bir işlemciye sahip olan Casper Via V8, çekirdek sayısıyla ağız sulandırıyor olsa da gerçek durum çok da iç açıcı değil gibi.

Öncelikle Mediatek’in marka ve performans olarak Snapdragon gibi bir ismin gerisinde kaldığını söyleyerek işe başlarsam sanıyorum siz de hak verirsiniz. 8 çekirdekli 2GHz hızında dediğimiz bu işlemci,  Snapdragon’un son model telefonlarda artık kullanılmayan 800 modelinden daha düşük işlem performansı sunuyor. Sonuç olarak da 8 çekirdek sizin bataryanızı tüketmekten başka bir işe yaramamış gibi görünüyor.

Ancak elbette bu çekirdek sayısının avantaja dönüştüğü yerler de var. Herkesin şikayetçi olduğu Android’in arka planda sürekli bir şeyler çalıştırıyor olması RAM’in yanı sıra işlemciyi de sürekli olarak yoruyor. Özellikle çoklu işlem desteği söz konusu olduğunda muhtemelen 8 çekirdeğin avantajını göreceksiniz. (ama ben hala bataryası nasıl dayanacak derdindeyim, 2350 mAh)

Bu, biraz şişirilmiş ve pazarlama unsuru olarak kullanıldığını düşündüğüm işlemcisinin yanı sıra 2 GB RAM’i olan Via V8, bu noktada da yeterli gibi görünen; ancak 8 çekirdeğin var madem neden 3 GB RAM koymuyorsun da gerçekten işe yarayabilecek bir donanım sunmuyorsun sorusunu akla getiriyor.

RAM ve işlemcisinin dışında 4 çekirdekli ve 650 MHz hızında, Mali 450 grafik işlem birimine sahip olan Via 8, bu noktada da kendisini yorumsuz bırakıyor. (Nvidia Tegra serisi falan var yapmayın lütfen)
Son olarak da donanım konusunda reklam yaparak pazarda yer edinmeye çalışan Via V8’in 32 Gb olan dahili hafızasının SD kart il artırılamadığını da söylemekte fayda var elbette.
 

 Yazılım Özellikleri


İşletim sistemi olarak Android 4.4.2 tercih etmiş olan Casper Via V8, bu noktada da çağı yakalamış gibi görünüyor; ancak Mediatek’in firma olarak çok güncelleme yanlısı olmadığı ve bu nedenle yazılım güncellemelerinin ya çok geç geldiğini ya da hiç gelmediğini söylemeden geçmeyelim.

Yazı: Barış Kahraman
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0