• Anasayfa
  • Mobil
  • Cep Telefonlarınız Sıcak Havalar Yüzünden Patlayabilir!

Cep Telefonlarınız Sıcak Havalar Yüzünden Patlayabilir!

0
0
0
0
0
Cep Telefonlarınız Sıcak Havalar Yüzünden Patlayabilir!
Havaların son zamanlarda aşırı ısınmasından dolayı cep telefonlarının olumsuz etkilenebileceğini söyleyen cep telefonu ve elektronik eşya uzmanı Ersin Dindaş, ortaya çıkabilecek önemli tehlikelerden bahsetti.
Geçtiğimiz Haziran ayı, bu zamana kadar yaşanan en sıcak Haziran ayı olarak kayıtlara geçmişti. Maşallah Temmuz ve Ağustos aylarının da Haziran’dan pek bir farkı yok. Sıcakların bu kadar artması sadece canlıları değil, elektronik cihazları da olumsuz yönde etkiliyor. Cep telefonu ve elektronik eşya ustası olan Ersin Dindaş, cep telefonlarının bu sıcaklardan çok olumsuz etkilendiğini ve fazla ısınmadan dolayı yaşanabilecek patlamalara karşı dikkatli olmamız gerektiğini söyledi. Dindaş, bu konuyla ilgili düşüncelerini şu şekilde açıkladı:

 “Cep telefonları çalıştıkça da ısınabiliyor. Güneşin verdiği ısıdan dolayı da bir ısı yüksekliği oluşuyor. Bizim bildiğimiz kadarıyla cep telefonunun 45 derece gibi bir ısısı var. 45 derecenin üzerine çıktığında zararlı olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden mümkün olduğunca cep telefonlarını güneş ışınlarına maruz bırakılmaması gerekir. Çünkü telefon sıcaklığı belirli bir ısının üzerine çıktığı zaman bomba gibi patlama riski var. Batarya sonuçta araçtaki aküden pek bir farkı yok ikisi de enerji tutuyor. Telefon patladığı zaman kullanıcıya da büyük zarar verebilir. Bu yüzden çok tedbirli olmamız gerekiyor, güneş enerjisinden olsun, şarjdayken olsun. Günümüzde cep telefonlarını bir organımız gibi sürekli yanımızda taşıyoruz. Bu yüzden kullanıcıların dikkatli olmalarını ve bilinçli telefon kullanmaları konusunda uyarıyoruz” dedi.

Cep telefonlarının şarj edilmesi sırasında kullanımıyla ilgili de düşüncelerini açıklayan Dindaş, “Batarya ömrü olarak olsun veya telefonun kendi sağlığı açısından olsun kesinlikle önermiyoruz. Cep telefonunu şarjdayken bir yandan doldurmaya çalışıyorsunuz, bir yandan da kullanarak bu şarjı bitirmeye çalışıyorsunuz. Bu yüzden cep telefonunuzda büyük bir ısı hissedebilirsiniz. Dolayısıyla bu sebeplerden ötürü batarya şişebiliyor ve televizyonlarda sıklıkla bataryanın patladığına dair haberler görüyoruz. Bu yüzden telefonun şarj sırasında kullanılmasını önermiyoruz” dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0