• Anasayfa
  • Mobil
  • Cep Telefonunun Mucidi Kablosuz Şarjın Yaygınlaşmasını İstiyor

Cep Telefonunun Mucidi Marty Cooper: "Akıllı Telefonları Sürekli Şarja Takmak Çok Sinir Bozucu"

1
0
0
0
0
Günümüzde vazgeçemediğimiv ve hatta onlar olmadan yaşayamadığımız cihazlar haline gelen cep telefonlarının mucidi Marty Cooper, kablolu şarjdan oldukça şikayetçi.
Artık günümüzde cep telefonları bildiğiniz üzere "Akıllı telefon" olarak adlandırılıyor. Yani artık sıradan bir iletişim aracı olmaktan çıkmasıyla bu adı alan akıllı telefonlar bir büyük adım daha atarak her insanın hayatının merkezie oturmuş durumda.

Milyonlarca insanın yanıbaşından ayırmadığı, birkaç dakika bile uzakta kalamadıkları cihazlar haline gelen bu telefonlar kaybolduğunda çocuğu kaybolmuş ebeveyn gibi telaşlanmaya başladık. Hal böyle olunca cihazların gücü, performansı ve kullandığı teknolojiler de ön plana çıkıyor.Bu noktada özellikle hemen hemen her kullanıcının şikayet ettiği nokta olan batarya performansı ve şarj olayı, oldukça can sıkıcı hale geldi. Gerek hızlı şarj teknolojileri gerekse firmaların telefonlarının inceliğinden ödün vererek yaptıkları batarya büyütme çalışmaları olsa da asıl derdimiz kablosuz kulanılan bir cihazda günde birkaç kere kablolara bağlı kalmak oluyor. Bu noktada da şikayetçi olanlardan biri olan cep telefonunun mucidi Marty Cooper, artık akıllı telefonların kablosuz şarj teknolojilerine geçmesi gerektiğini belirtiyor.Günümüzde her ne kadar dock dediğimiz aparatlar ile bir nevi kablosuz şarj teknolojisine geçiş başlasa da Cooper'ın bahsettiği teknoloji tamamen kablolardan arınmış bir şarj durumu. Bu noktada örnek olabilecek olan ve Marty Cooper'ın da önerdiği teknoloji olan WattUp, Enorgous isimli firma tarafından geliştirildi. Tamamen ortamı şarj edecek bir teknoloji olan WattUp ile bir mekana yerleştirilecek bu teknoloji sayesinde herhangi bir prize ihtiyaç duymadan direkt olarak kablosuz bir şarj mümkün olacak.Radyo sinyalleri ile şarj olunmasını sağlayan bu teknoloji cihazlara yerleştirilecek radyo dalgalarını DC akımına çeviren özel bir çip sayesinde cihazların şarj olmasını sağlayacak. Eğer Marty Cooper'ın da önerdiği bu teknoloji gelişir ve tüm cihazlara getirilirse tamamen kablolardan arındırılmış bir telefon, tablet, giyilebilir cihazlar, dizüstü bilgisayar, konsollar vb bir durum ortaya çıkabilir. Tabii bunun evin içinde ve dış mekanlarda dolacaşacak radyo sinyallerinin artması durumu da var ancak Enorgous bu noktada da önemli çalışmalar yaparak geliştirmeye devam ediyor. Fakat yapılan son çalışmalarda bu sinyallerin yaşayan hiçbir organizmaya zarar vermediğinin altı çizilmekte.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0