Çin'de Bundan Sonra 2 Farklı iPhone Olacak!

1
0
0
0
0
Apple'ın cep telefonu ürünlerinin markası olan iPhone'a Çin'de darbe geldi. Artık Apple Çin'deki tek iPhone marka sahibi değil!
Bildiğiniz gibi Çin piyasasında popüler markaların adları kullanılarak yan ürünler çıkaran bir çok firma bulunuyor. Onlardan biri olan Xintong Tiandi Technology isimli bir firma, ürettiği deri aksesuarlara Iphone adı vererek 2010 yılında Çin'den gerekli marka patentini alarak "R" ibaresine sahip olmuştu.

Apple'ın ise bu tarz sorunlarla yaşamamak için yaptığı başvuru 2013 yılında onaylansa da 2009 yılından bu yana iPhone ürünlerini Çin'de satışa sunan Apple, artık bu ülkede tek iPhone marka sahibi değil.Apple'ın taa 2002 yılında yaptığı iPhone markası başvurusunu 2013 yılına kadar erteleyen Çin hükümeti, 2013 yılında onayladığında ise çoktan 2010 yılında bu marka adına sahip olmuş olan Xintong Tiandi Technology'e karşı dava açarak markanın Apple'a ait olduğunu ve bu şirketin bu markayı kullanmamasına yönelik istekte bulunmuştu.

Pekin Yüksek Halk Mahkemesi tarafından alınan karar neticesinde Apple'ı haksız görüp Xintong Tiandi'nin lehine sonuç çıktı ve Apple ile bu ilginç Çinli firma iPhone markasına ortak oldular. Bunun sebebi ise yüksek mahkemeye göre, Xintong Tiandi firmasının 2007 yılında marka ismi için başvurduğu sırada Apple'ın Çin'de çok bilinen bir marka olduğunu ispatlayamadığına karar vermesi. Yani bu sebeple ortak olunan marka neticesinde Çin'de olmak üzere dünya genelinde iki farklı iPhone markası göreceğiz anlamına geliyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0