• Anasayfa
  • Mobil
  • Cortana Seyahat Asistanınız Olarak da Görev Yapıyor

Cortana Seyahat Asistanınız Olarak da Görev Yapıyor

0
0
0
0
0
Microsoft’un Windows Phone için geliştirdiği sanal asistan Cortana, uçuş bilgileri özelliğine gelen güncelleme ile artık bir seyahat asistanı olarak da görev yapıyor.
Kullanışlı bilgiler sunması açısından Apple’ın Siri ve Google’ın Android sistemi için geliştirdiği Google Now’dan daha etkileyici imkanlar sunan Cortana, daha önce sadece mail kutunuzda duran uçuş bilgilerinize erişip bu konuda bilgi verebilirken güncellemenin ardından “Show me my flights (uçuşlarımı görüntüle)” dediğinizde adeta tüm seyahatinizi planlayıp önceden hazırlıklarınızı tamamlamanıza yardım ediyor.

Eğer birden fazla planlanmış uçuşunuz varsa ve spesifik olarak birini görmek istiyorsanız “Show me my flights to Washington DC in October with United (Kasım ayında Washington DC’ye United Havayolları ile olan uçuşlarımı göster)” dediğinizde sadece bu uçuşun bilgilerine erişebiliyor.
Ayrıca Cortana artık bilet aldığınız uçuşun on-line check-in opsiyonu aktif hale geldiğinde sizi uyararak havayolu şirketinin sayfasına yönlendiriyor ve erkenden dilediğiniz koltuğu seçmenize yardım ediyor.

Gideceğiniz bölgenin önünüzdeki 5 günlük hava durumu bilgilerini de sizinle paylaşan Cortana, hazırlıksız yakalanmamanız ve uygun kıyafetler almanız için de sizi uyarıyor.
Bunların yanı sıra Cortana, siz havaalanına doğru yola çıkmadan trafik bilgilerini de göstererek ulaşımınızı kolaylaştırıyor ve havaalanına vardığınızda çantalarınızı koyabileceğiniz noktaları gösteriyor. Eğer uluslararası bir seyahat yapıyorsanız döviz kurunu hesaplayabileceğiniz bir uygulama açarak hesaplarınızı da hızlı şekilde yapmanızı sağlıyor.
Cortana’nın yeni seyahat özelliklerini aktif etmek için Cortana’nın ayarlarından Cortana’s Notebook (Cortana’nın not defteri) özelliğinden ilgilenecekleri (interests) menüsüne Travel oradan da Trip Planner özelliğini ekleyebilirsiniz.Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre Windows 10 ile birlikte Cortana’ya Uber uygulaması aracılığı ile taksi çağırma özelliği de eklenecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0