Cyanogen Vampiri ile Geçen Günler

0
0
0
0
0
Cyanogen Vampiri ile Geçen Günler
Cyanogen Mod ismini herkes iyi ya da kötü bir kez duymuştur. Cyanogen Mod’u saf Android'i kişileştirme özellikleri ile bizlere sunan bir costum rom olarak tanımlayabiliriz.

​Cyanogen Mod ismini herkes iyi ya da kötü bir kez duymuştur. Cyanogen Mod’u, saf Android'i kişileştirme özellikleri ile bizlere sunan bir costum rom olarak tanımlayabiliriz. Telefonum rootlanmasın aman garantisi gitmesin, (Mecbur kalmadığımız sürece hiç birimiz yanaşmıyoruz bir kere Kabul edelim. Kimse bir ay telefonsuz kalamıyor.) brick olup elimde kalmasın korkusunu yaşayan kişilerden biri olarak bu korkumu yendim ve sizler için bir deli yürek edasıyla telefonumu rootlayıp Vampir’le arkadaş oldum.
 

 Kurulum

Kurulumu çok basitti. Öncelikle rootlu cihazınızın yedeğini alıp wipe data, cache yapıp (yani temizliyoruz herşeyi) normal bir sıkştırılmış dosya flashlar(yükler) gibi kurulumu gerçektiriyoruz. Ardından “GAPPS” adı verilen Türkçe tabir ile Google uygulamalırını da yükleyip telefonumuzu açıyoruz. İlk açılış biraz uzun sürebilir biraz sabır…
 

 Stock Rom’a göre farkları

Vampir, bildiğiniz Nexus. Bilmeyenler için saf, markaların ekstra programlarından arınmış (daha doğrusu onlara hiç sahip olamamış) bir rom. Cyanogen Mod Google’ın kendi Launcher uygulaması olan Google Asistan Launcher’ı kullanıyor. Bu daha sade ve daha akıcı bir arayüz sunuyor. Vampir daha lollipop alamadı ama yakın zamanda güncellenmesi bekleniyor. Vampirimiz çoğunlukla temaları ve ram kullanımı ile ünlü. Temalar apk şeklinde yükleniyor ve bildirim panelinden açılış animasyonuna kadar herşeyi değiştirmenize imkan tanıyor. Ram kullanımı ise en güzel unsurlardan biri. Ram kullanımı telefon çok yoğun olduğu halde bile 1.2 GB’tan fazla olmuyor. Bunda en büyük etki ise kuşkusuz firmaların kendi ekstra uygulamalarından yoksun olması. (Bütün bu uygulamaları CM için bulabilir ve kullanabilirsiniz) En güzel özelliklerden biri de Profil özelliği. Bildiğiniz o klasik oturum açmanın telefonunuzdaki hali olarak tanımlayabiliriz bunu. Bu sayede daha kullanışlı bir cihaza sahip olabiliyorsunuz.
 

 Kurulum Günü

Cyanogen Mod Snapshot M11 sürümünü cihazımıza başarı ile kurduk ve işlem yaklaşık root ile birlikte on dakika kadar sürdü. Telefon açıldığında hemen ilk iş kendi stock romumuzda sahip olmadığız ve daha amiral gemilerine bile dağıtılmayan sürüm olan Lollipop’un temasını, ses paketlerini, açılış animasyonlarını indirip kurmak oldu. Telefonumuzun 450 olan “Dpi” değerini 400 yaptık ki görüntü daha güzel ve minimalist olsun. Öyle de oldu gerçekten daha güzel göründüğünü söyleyebiliriz. Ne kadar kısmetliyiz ki o gece yarısı Snapshot M12 sürümü güncellemesi geldi. (Ne değişti diye sorarsanız peki birşey değişmedi.)
 

 İlk Gün

İlk gün sizin için telefona alışma gününüz. Pil kullanımınızda ne değişti arttı mı azaldı mı bilemiyorsunuz. Hızı kesinlikle arttı. Animasyonlar daha iyi ve telefonumuzun görüntüsünden daha memnunuz ama kuşkusuz tedirginiz. (Yeni bir evde olup banyonun ışığını ararken dış kapının otamatiğine basmak gibi) Müzik dinlerken Vampir’in sesinin diğer üreticilerin romları ile aynı olduğunu fark ediyoruz. (Cyanogen Mod uluslar arası şartlara uygun olması amacıyla müziğimizin sesini biraz kısıyor.)
 

 İkinci Gün

İlk günkü pil kullanımından pek memnun olmadığımızı söylemek gerek. Vampir bir güç tasaruf moduna sahip değil maalesef. Burada devreye üçüncü parti uygulamalar giriyor fakat bunlarda ram kullanımızı arttıyor. Biraz fedakarlıkla bugünümüzü en iyi güç tasarufu uygulamasını aramakla geçiriyoruz ve en iyisinin “Greenify” olduğuna kanaat getirsekde uygulamanın birde ram kullanımını azaltan bir uygulama ile desteklenmesinin doğru olacağını düşünsekte hiçte öyle olmuyor “Greenify” gerekli izinler ile size yetiyor.
 

 Üçüncü Gün

Dışarı çıkıp kulaklığımızı taktığımızda anlıyoruz gerçekten bir müdahaleye ihtiyacı var Vampirimizin. Bir ses yükseltme dosyası flashlıyor birde “Viper for Android” gelişmiş equalizer yükleyip derin bass ve surround sesin tadına doyamıyoruz. Sonra dönüyor ve diyoruz ki iyi ki rootlamışız.
 

 İlerleyen Günler

Pil kullanımımda bir artış görememek bizi mutsuz ediyor. Yine tüm günü çıkarıyoruz. Bir kaç saat artış var fakat bekleme modunda. Vampir bekleme modunda neredeyse hiç şarj yemiyor. Fakat ekran süresinin üreticimizin romu ile pek farkı olmadığını söylemek gerek. Yine ekran kullanım süresi (Wifi, 3G açık ve Full parlaklıkta) 4 saat 15 dakika kadar. Ya bizim beklentimiz fazla ya da gerçekten bu süre az. Ram kullanımınında arttığını söylemeliyiz. Ram artık daha çabuk bir gigabyteın üzerine çıkıyor ve bunda en büyük etken stock romda bulunan ama Vampirimizin eksik yanlarından olan otomatik ram temizleme özelliğinin olmaması.
 

 Daha da İlerleyen Günler

Temalardan sıkıldık ve yeni temalar bulma arayışına girdik. Lollipop temasının simgeleri bize çok klasik geldi ve bizde simgeleri farklı birkaç temaya yöneldik. Favorilerimizi söylemek gerekirse “Gem Emerald”, “Gem Flat”,  “Lollipop 5.0” ve “Minimal Teal”. Bu temalarla kesinlikle Vampirin keyfini sürebiliyoruz. Bence simgeleri en güzel tema “Gem”. Durum çubuğu ve kullandığı yeşil tonunda renkler kesinlikle bizi etkiledi. Ve saydığımız tüm bu temalarda metaryal tasarımın etkileri navigasyon çubuğunuda bile farkediliyor.
 

 Bir Hafta Sonunda

Artık ihtiyacımız olan Kamera ve Kızılötesi Kumanda gibi firmaların bize verdiği nimetleri aramaya başlıyoruz. Android kullanıcılarının kalbi niteliğindeki “XDA” bize bu konuda en büyük yardımı yapan kurum.  Sitede bulduğumuz kamera kesinlikle google’ın kendi kamerasından daha iyi daha hızlı ve daha çok özellikli. Aynı zamanda telefonumuz desteklemesine ragmen kullanamadığımız  kızılötesi kumanda işlevini de indirip flashladıktan sonra kullanmaya başlıyoruz. Aslında çok ihtiyacımız olmuyor gibi görünsede gerçekten ihtiyacımız oluyor. (En azından bizim)
 

 Eksik Gördüklerimiz

Bizim en çok eksik gördüğümüz konu uygulamaların çift pencere veya stock romda olmayan taşınabilir uygulamalar maalesef Vampirimizde yok. “XDA” beyciğimiz belki bu sorunu çözebilir. Bu saydıklarımızı destekleyen Cyanogen tabanlı birçok costum rom mevcut olsa da Vampirimizin bize verdiği güven onu kullanmaya ve eksiklerine rağmen bizi onu sevmeye itiyor. ART şuan için test aşamasında. En büyük eksiklerinden biri de şuan ART. ART’ye geçince bir çok uygulamanın durdurulması ve telefonun yeniden başlaması gibi sorunlar oluyor. Eminiz ki ART, CM 11 ile kullanılacak ve Dalvik’e elveda diyeceğiz. Uygulama geliştiriciler de uygulamalarını ART’ye uyarlar ise daha hızlı ve pili daha çok koruyan bir ara bellek elde edeceğiz. Bir diğer eksik (pek eksik sayılmaz keyfiyen istediğimiz) Motorola’nın kullandığı Active Display özelliği. Vampirimize bu da gelse dadından yenmez…
 

 Sonuç

Sonuç yok aslında bir sonuç var diyemeyiz. Fakat biz memnun kaldık. Vampir hızlı rahat ve güçlü. Ram kullanımı bir kaç ayarla halledilebilir ve pil kullanımı fena sayılmaz. Vampir sizi yarı yolda bırakmaz. Birkaç uygulama ile fevkalade olan Vampirimizin bize her anlamda yardımcı olduğu söylenebilir. Google Now ülkemizde desteklense Vampirin daha efektif olacağına eminiz. Cyanogen Mod, yüklemek ve asla geri dönmek istemeyeceğiniz bir costum rom. Gelişecek ve geliştikçe güzelleşecek. En azından biz buna inanıyoruz. Lollipop’lu Vampir çok yakın o gelince herşeyin daha da güzel olacağına inanıyoruz.
 
**Bu incelememizde bize eşlik eden cihaz LG G2 32GB ve tüm karşılaştırmalar LG stock romu baz alınarak yapılmıştır. Müzik testinde kullanılan kulaklıklar : Beats SoloHD ve Xiaomi Piston 2 **
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0