• Anasayfa
  • Mobil
  • Daha Güzel Fotoğraflar Çekmenizi Sağlayabilecek 10 İpucu!

Daha Güzel Fotoğraflar Çekmenizi Sağlayabilecek 10 İpucu!

0
0
0
0
0
Akıllı telefonlarla çektiğiniz fotoğrafların daha iyi çıkmasını sağlayabilecek bazı ipuçlarını haberimizde bulabilirsiniz.
Bundan sadece 20 sene önce fotoğraf çekebilen telefonların, herkesin erişebileceği kadar ucuz cihazlar olacağını söyleseydiniz, muhtemelen birçok kişi size hayalperest derdi. Telefonlara eklenmelerinden sadece birkaç sene sonra telefonların vazgeçilmez bir özelliği haline gelen kameralar, bugün profesyonel fotoğraflar çekebilecek kadar geliştiler ancak tüm iş kamerada bitmiyor...

İşte akıllı telefonunuzla daha iyi fotoğraflar çekmenizi sağlacak birkaç ipucu:
 

 1- Telefonunuzun Doğru ve Güzel Bir Şekilde Odaklanmasını BekleyinTelefonunuzun otomatik odaklanması ne kadar hızlı olursa olsun, odaklanma işleminin yanlış gerçekleştiği zamanlar olabiliyor. Bu nedenle cebinizden telefonunuzu çıkarttığınız an denklanşöre abanmanın manası yok. Sabırla bekleyin ve doğru anı kollayın.
 

 2- Kompozisyon İlkelerini UnutmayınFotoğraf çekmenin bazı ilkeleri vardır. Eğer çekeceğiniz şey/kişi renk çeşitliliğini ve gölgenin güzelce farkedilebileceği bir ortamda yer alıyorsa bu etkenleri kullanın, odağınızdaki cismi/kişiyi görüntünün ortasına koymayın. Odaktaki cisme, görüntünün ortasında yer vererek çekebileceğiniz fotoğrafların sayısı oldukça azdır. Örneğin uzayda bulunan yalnız bir göktaşını çekeceksiniz ve arka planda sonsuz karanlıktan başka hiçbir şey yok. O zaman göktaşını ortalamanız doğru olurdu.
 

 3- Zoom Kullanmak Yerine YakınlaşınBir cihazın zoom özelliği ne kadar gelişmiş olursa olsun, orijinal boyuttaki görüntü kalitesini zoom yaparak elde etmeniz mümkün değildir. Bu nedenle zoom kullanmak yerine çekeceğiniz şeye yakınlaşmanız daha iyi olacaktır.
 

 4- Flash KullanmayınFlash kullanmak fotoğrafın doğal ışığını mahveder. Eğer ortamda düşük ışık varsa ISO değerini değiştirin veya telefonunuzdaki (varsa) gece çekim moduna aktifleştirin. Zorunlu durumlar dışında flash kullanmaktan kaçının.
 

 5- Fotoğraf Çekme Uygulamalarına Bir Şans TanıyınTelefonunuzun orijinal kamera uygulaması çok iyi ve kullanışlı olabilir ancak indirebileceğiniz kamera uygulamaların da birçok artısı var. Bazı çekimlerde bu uygulamaları kullanabilirsiniz.
 

 6- Ayarları İyi Bir Şekilde ÖğreninOrijinal veya sonradan indirdiğiniz kamera uygulamasındaki ayarları öğrenin. Bu ayarlar sayesinde ne yaptığınızın farkında olursunuz ve "aaa ISO neymiş? Ne kadar çok, o kadar iyi" şeklinde düşüncelere kapılmazsınız.
 

 7- HDR'ı Yerinde KullanınHDR özelliği sayesinde telefonunuzun ışığı daha etkili kullanmasını sağlayabilirsiniz ancak kameranızda HDR özelliğinin olması, onu her zaman kullanmanız anlamına gelmiyor. Eğer bulunduğunuz ortamda yeterli ışık varsa HDR kullanmak her şeyi daha kötü yapar.
 

 8- Her Şeye Filtre UygulamayınHer çektiğiniz fotoğrafa filtre eklerseniz fotoğrafların doğallığı kaçar ve verimli bir ışık yakaladığınızda bile bunun değerini bilemezsiniz. En iyi fotoğraflar doğal ışıkta çekilir, bunu asla unutmayın.
 

 9- Düzenlemeler Yapmaktan ÇekinmeyinOrtamdaki ışığı azaltmayı,detayların daha keskin olmasını ve çevrenin daha renkli olmasını istiyorsanız fotoğrafınızda düzenlemeler yapmaktan çekinmeyin. Eğer düzenlemelerin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız, araştırabilir ve birkaç dakikanızı ayırarak birçok şey öğrenebilirsiniz.
 

 10- Lensinizi Temiz TutunNeden lensinizi temiz tutmanız gerektiğini açıklama gereği duymuyorum
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0