• Anasayfa
  • Mobil
  • Dolandırıcıların Yeni Pususu Olan Bu Mesaj Gelirse Hemen Silin!

Dolandırıcıların Yeni Pususu Olan Bu Mesaj Gelirse Hemen Silin!

3
0
0
0
0
Dolandırıcıların yeni yöntemi olarak dikkat edilmesi gereken mesajı İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Facebook üzerinden yaptığı paylaşım ile duyurdu.
Özellikle teknolojik cihazlar hakkında pek bilgisi olmayan kesimlerin kolayca aldanabildiği dolandırıcılık yöntemlerine genellikle hep mail ile örnek vermiştik. Bu sefer de mesaj ve mesajda yer alan linkle yapılan yeni bir dolandırıcılık türü ile kandırılmak istenebilirsiniz.

Görünürde Vakıfbank, İş Bankası tarafından gönderilmiş gibi gösterilen mesajda "Hesabınızdan şüpheli para çekilmiştir, iptal için gönderilen linke tıklayın" gibi bir bilgi yer almakta ve bir Google üzerinden kısaltılmış bir url veriliyor. Tıklamanız halinde şu anda kapatılmış olan vakif-bank.in ve is.gd diye bedavaya alınmış sahte sitelere yönlendirmekte.Tıkladığınızda bilgilerinizin teyidini istediğini öğrendiğimiz bu bağlantılarda bilgilerinizi alan dolandırıcılar hesabınızda para olması durumunda ne varsa alıyor. Oldukça dikkatli olmanız gereken bu tarz durumlarda eğer böyle bir mesaj alırsanız ilk olarak bankanıza danışarak durumu teyit ediniz. Eğer yoksa direkt olarak emniyete bildiride bulunmanız gerekiyor. 

Ayrıca gerek mail gerekse bir mesaj ile yanlışlıkla linke tıklarsanız linki kontrol ediniz. Örneğin bu mesajlar Vakıfbank ve İş Bankası yerine atılmış, ancak Vakıfbank'ın internet sitesi www.vakifbank.com.tr ve İş Bankası ise www.isbank.com.tr'dir. Bunlar dışında linkler resmi olmuyor. Özellikle buna dikkat ederseniz sorun yaşamazsınız.
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0