Efsane mi, Kestane mi? #1: iPhone 7

1
0
0
0
0
"Efsane mi, Kestane mi?" adlı yeni konseptimiz ile sizlere daha çıkmamış telefonların beklenen özelliklerini ve tüm detaylarını aktaracağız. İlk olarak çıkacağı zaman efsane mi yoksa kestane mi olacak diye merak ettiğimiz ve konumuz olan telefon ise iPhone 7.
Webtekno olarak yepyeni bir konseptle daha karşınızdayız. Bildiğiniz gibi her yeni telefon çıktığında bir sonraki modeli merak edilmeye ve söylentileri, sızıntıları dolaşmaya başlar. Biz de dedik nasılsa telefon bol, her hafta bir telefonu ele alarak şimdiden sizlere o telefonun ya da tabletin nasıl olacağı, hangi özellikler ile gelebileceği ve yeni telefon almak isteyenler için beklemeye değip değmeyeceğine dair ortaya çıkan bilgileri derleyelim.

"Efsane mi, Kestane mi?" konsept adıyla çıkacak olan bu yazımız planımıza göre her cumartesi burada yayınlanacak. İsmin böyle seçilmesi ise her sene daha iyi olması gereken telefonların zaman zaman beklentinin çok altında kalarak kestane olması ve bazı durumlarda da muhteşem bir işle efsane bir telefon olması diyebiliriz. Yani bu seri de bir Webtekno stili, hem bilgilendirici hem de eğlenceli olacak.

Bazı durumlara göre pazar gününe ertelenme ya da o hafta çıkmama gibi durumlar elbet olabilir ama asıl amaç her cumartesi size bir telefon hakkında önceden bilgi sunmak olacak. Ama sonuçta bunlar söylenti ve sızıntılar olduğu için bahsedilenler %100 doğru çıkmayabilir. Fakat şimdiye kadar bizi takip edenler bilecektir önceden tahmin ettiğimiz telefonlarda büyük oranda doğruluk oluyor. O sebeple bu konuda sağlam araştırmalar ile birçok ana kaynak kullanılarak hazırlanacağından şüpheniz olmasın. Tabii ben de tahminlerde bulunacağım. Kaynaklar A şekilde olacak derken şahsen B olur diye düşünürsem de bunu yazıda belirtmiş olurum.

Lafı fazla dolandırmadan merakla beklenen telefonların başında gelen iPhone 7 ile serimize başlıyoruz. Bakalım bu telefonda ne gibi özellikler göreceğiz;


 

 Tasarımı ve Ekranı Efsane mi, Kestane Mi?


Evet, iPhone 7 ile ilgili uzun süredir söylentiler dolaşıyor. Ancak %100 emin olduğumuz birşey var ki o da bu telefonda donanımsal değil, asıl olarak tasarımsal değişikliklerin olacağı. iPhone 4 ile daha ince bir yapıya geçen Apple, iPhone 5 ile ekranı büyültmüş, iPhone 6 ile de çok daha ince, daha büyük ekran ve daha şık bir telefon ile karşımıza çıkmıştı. Yani Apple kullanıcılarının daha iyi bilebileceği üzere firma bir sene donanım, bir sene tasarım değişikliğine gidiyor.

Sıradaki telefon da iPhone 7 olacağı için "ovv, vaouuv" falan dedirtecek donanımsal geliştirme olmayacaktır.  Ama tasarımsal olarak da çok büyük bir fark olmayacak gibi duruyor şimdilik. Yani iPhone 6S'ten daha ince, birkaç değişiklik yapılmış ve kesinlikle daha dayanıklı bir cihaz olacak diye öncen söyleyelim.Ortaya çıkan çeşitli söylentilere göre iPhone'un iyice incelen çerçevesi artık yok denilecek kadar az olacak. Böylece boyutta değişiklik yapmasına gerek kalmayan Apple önden çok daha şık duran bir telefon sunacak bize.

Kalite bakımından ise LED arka aydınlatmalı IPS LCD ekran kullanan firma bu sefer OLED'e geçiş yapacak ve kontrastı, siyah gerçekliği vs çok daha iyi olacak. 1334x750 piksel çözünürlüğünde de bir artış görülmesi beklenen telefonda ekran boyutu birçok kesim tarafından 4.7 inç olmaya devam edecek denilse de ekran/boyut oranını arttırmayı planyan Apple, ince çerçeve gibi detaylarla bunu düz 5 inç olarak sunabilir.Bunun dışında 3D Touch'u getiren firma bunda yazılımsal olarak birkaç yenilik de getirebilir. Yani şimdiki 3D Touch deneyimini arttırarak daha kullanışlı ve daha çeşitli özellikler getirecektir. Hatta App Store'da şu anda 3D Touch destekleyen uygulamalar ve oyunlar varken Apple'ın pazarlama stratejisine göre sadece 3D Touch için özel oyunlar bile çıkartarak bu teknolojisini geliştirebilir.Tabii bir de en ciddi değişiklik diyebileceğimiz kulaklık muhabbeti var. Apple inceliğe düşkün bir firma olduğu için 3.5mmlik de olsa o minik kulaklık girişinin olması da bu adamların canını sıkıyor. Yani iPhone 6S'te zaten tam oturan kulaklık bölümü iPhone 7 daha ince olacaksa arkada Tim Cook'un canını sıkacak bir çıkıntı olmasına yol açacak. Bu da tasarımsal bütünlüğü etkileyeceği için bu elemanlar da "En iyisi biz bu kulaklık girişini çıkartalım, hem de başka kulaklık kullanamazlar zaaa" diye de düşünebilecekleri için iPhone 7'deki en büyük yenilik bu olabilir. Kulaklık girişi olmayan bir iPhone!Peki ya kulaklık girişi yoksa ne olacak? Tabii ki iki seçenek var; 1) Bluetooth 2) Lightning girişi.

Bu ikisini de kullanacak olan firma kulaklık desteğini direkt olarak kendi Lightning girişinden sağlayacak. Böylece hem tasarımsal inceliğe ulaşırken hem de kulaklık derdini ortadan kaldıracak. Aynı zamanda dileyen kullanıcılar bluetooth kulaklıklarla da müzik zevklerini kablo derdi olmadan yaşayabilecekler. Tabii bir de 100 liradan pahalı bir fiyata 3.5mm jack girişini Lightning'e çeviren kablo da satar bunlar. Beats de özel lightning bağlantısı olan bir seri çıkartır "Beats Pro with Lighning" falan filan. Bir sıkıntısı olur mu derseniz, aslında büyük bir sorun olmaz. Ama asıl sıkıntı kulaklıklara çok para vermek istemeyenler için olacaktır. Çünkü bluetooth kulaklıklar ve lightning desteğini şimdiden sunan kulaklıklar öyle MediaMarkt'tan, Bimeks'ten, Teknosa'dan, Vatan'dan 10-20TL'ye alınabilir gibi olmayacaktır. Ya kaliteli marka alacaksınız, ya da hıyarı göze alıp AliExpress ve türevlerinden 1 ay bekleyerek bir kulaklık siparişi vereceksiniz.


 

 Donanımı Efsane mi, Kestane mi?


Şimdi geldik fasülyenin faydalarına. Evet, yazının başında da belirtmiştik, Apple tam sayılı modellerinde donanımda pek oynaşma yapmaz, yani iPhone 6S'ten ahım şahım üstünlüğü olmayacak bu iPhone 7'nin. Ama dikkat çekici birkaç yenilik olabilir.

Herkesin tahmin edebileceği üzere yeni nesil A10 çipsetini kullacak olan iPhone 7'de performans noktasında ciddi bir fark olmayacak bence. Ama Apple %30'dan aşağı performans ve tasarruf farkı olmayan işlemci üretmiyor. Yani onlar öyle sölylüyorlar. Fakat yine de daha iyi bir işlemci ve grafik işlemci birimi olacağını söyleyelim. Sonuçta eklenecek yazılımsal yenilikleri destekleyebilecek, kasma yorma olmayacak bir çipset olmak zorunda.Bunun dışında senelerdir 16GB'tan vazgeçip 32GB telefon bekliyoruz şu markadan. Bu sene sunarlar mı bir bilgi yok, ama bence yine ihtimal var. Çünkü her geçen dönem oyunların boyutları artıyor, millet FullHD'den düşük video izlemek istemiyor, kameralar da oldukça iyi çekimler yaparken MicroSD'yi sevmeyen Apple artık 32GB'lık bir telefon çıkartacaktır.

Bellek noktasında ise daha destur adamlar yıllar sonra 2GB RAM yapmış, 3'ü iPhone 7'de göremeyiz diye net birşey söyleyeyim. 1GB RAM artık alt seviye telefonlarda bile tercih edilmemeye başlayınca 2GB'a geçen firma birkaç sene 2 ile devam edecek bence, yani iPhone 7S ya da iPhone 8S'te falan görürüz ramin tekrar arttığını.


 

 Kamerası Efsane mi Kestane mi?


İşte Apple'ın bence en iyi yaptığı iş kamerası. Adamlar düşük MP kullanıyor olsa da birçok detayını geliştirerek kendisinin iki katı çözünürlüğe sahip kamera kullanan telefonları sollayan bir çekim kalitesi sunduğu için bu konuda adamları tebrik etmek düşer. iPhone 6S'te gördüğümüz ve yeni değişen 12MP arka ve 5MP ön kamera devam edecektir. Bu da kesin diyebilirim. Ama kalitede artış olacağı kesin.

Gerek yazılımsal gerek birkaç sensör düzenlemesi ile hoş bir sonuç çıkartan firma f/2.2 olan diyafram açıklık oranını düşürerek f/1.9 seviyelerine getirebilir. Bu da ciddi bir değişiklik olacaktır. Bir de son dönemin meşhur RAW format desteği gelebilir. Sadece Plus modellerinde görülen OIS ile yine sadece Plus modelinde devam edecek gibi bir düşüncem var. Ama iPhone 7'ye de getirilse şaşırmam açıkcası. 


 

 Diğer Özellikleri Efsane Mi Kestane Mi?


Bu noktada birkaç yenilik gelebilir işte. Mesela su geçirmezlik noktası en çok konuşulan detay. Bizim iPhone 6S'in sağlamlık testinde de herhangi bir IP sertifikası barındırmayan telefon çatır çatır su içinde, kole ve bir bardak su dökülünce dahi çalışıyordu. Buradan hareketle artık bir IP sertifikası alacağını düşündüğüm iPhone 7'de resmi olarak suya ve toza karşı dayanıklılık olacaktır.
 

Bir de USB-C muhabbeti var. Bu şu anda söylenti aşamasında, yani en düşük ihtimallerden biri. Ama USB kulaklıkları düşününce daha mantıklı da geliyor aslında. Adamlar Mac'ten sonra bunun devamını getirir diye bekliyorduk. Devamı iPhone 7 olabilir. Yani iPhone 7'de bulunacak tek giriş USB-C docku olabilir sanki. Ama bilemedik.

Bunun dışında şu anda bir bilgi yok, yani firam yazılımsal bazda birçok yenilik getirecektir, bunda şüphemiz yok. Ama şu anda bilinen detaylar ise bunlar.
 

 Bataryası Efsane Mi Kestane Mi?


Apple'ı kullanan kullanmayan herkesin bildiği bir nokta var ki bu firma batarya konusunda her zaman sınıfta kalıyor. Tabletlerinde yaptığı o uzun kullanımı telefonlarında saati 20 saat falan fişman diye sallarken pratikte sondaki sıfırı atacak bir performans bile görmek mümkün. Hatta bunu kabullenen Apple hörgüçlü ve tasarımı oldukça ilginç bir kılıf çıkardı, Android platformu üreticileri arasında da bir güzel dalga konusu oldu.

Şimdi sizce Apple bundan ders çıkarım "Bataryayı yükseltiyorum ulen!" diyecek mi sizce? Güldüğünüzü düşünüyorum. Adamlar ne olursa olsun ince olsun diye takmışken hali hazırda 1715mAh olan bataryayı gidip +2000mAh bile yapmaz. Hatta birkaç mAh düşürecektir bak ben size söylemiş olayım.Bunu nasıl bertaraf edebilir? Tabii ki Quick Charge dediğimiz hızlı şarj teknolojisi ile. Artık hangi telefona elinizi atsanız "Abi beni 2dk şarja koy hemen %50 olur gelirim sen hiç merak etme" diyecek kıvama gelmişken Apple'ın telefonları da artık bu teknolojiyi buyur edeceklerdir. Adamlar 1600 küsür mAh değere sahip bir batarya koyup "Ama bizim hıjlı şayjımıj vay" diyerek belki şimdiye dek gördüklerimizden daha iyi bir hızlı dolum süresiyle paçayı kurtaracaklar diye bekliyorum.


 

 Çıkış Tarihi Efsane Mi Kestane Mi?


Başlık biraz alakasız oldu ama seriyi bozmayayım istedim. Çıkış tarihi klasik olarak 2016'nın sonbaharı olacak elbet. Ama birçok söylentide 4 inç model konusu var. Bu cihazın 2016 Mart gibi gelebileceği konuşuluyor. Nasıl olacağına ise burada değinmeyeceğim. Onun yeri ayrı olacak. Şu anda ciddi dillendiriliyor, kesinleşecek olursa hemen size detayları yazarız.


 

 Sonuç olarak Efsane Mi Kestane Mi?


iPhone beyciğimizden beklentiler ve çıkan söylentiler şimdilik bu kadar. Efsane mi kestane mi olacağı kararını ise size bırakıyorum. Yani yukarıda o kadar yazdık, okuyup düşündükten sonra aşağıdaki ankete göre efsane ya da kestane olacağını belirleyebilirsiniz.

Haftaya ise Apple ile başladık diye ne geleceği belli olan Samsung Galaxy S7 ile devam edeceğiz. Görüşlerinizi, önerilerinizi "Şu iyi olmuş, burası kötü olmuş" diye belirtin ki ben de ona göre çeki düzen vereyim. Tabii bir de sizce olabilecek özellikleri, "Sen olur demişsin hacı ama bu olmaz bence" dediklerinizi de belirseniz burada bir sinerji oluşturmuş oluruz.
 

Aşağıdaki anketi de oylamayı unutmayınız efendim, her hafta olacak bu;

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0