Efsane mi, Kestane mi? #2: Samsung Galaxy S7

0
0
0
0
0
"Efsane mi, Kestane mi?" adlı yeni konseptimize bu hafta daha önceden de belirtmiş olduğumuz gibi Samsung'un yeni üst seviyesi olacak Galaxy S7 ile devam ediyoruz.
İlk olarak geçen hafta Apple'ın yeni telefonu olacak olan iPhone 7 ile buradaki yazımız ile başladığımız yepyeni konseptimi "Efsane mi, Kestane mi?" için geçtiğimiz yazının sonunda bahsettiğimiz gibi bu hafta Samsung Galaxy S7 ile devam edeceğiz.

Bu konseptimizde sizlere daha çıkmamış önemli mobil cihazları elde edilen tüm detaylarıyla aktararak ürün daha çıkmadan nasıl bir telefon ortaya koyulacağını aktarma amacıyla karşınızdayız. Özellikle yeni telefon almak isteyen kişilerin daha çok ilgisini çekebileceğini düşündüğüm bu seride para biriktirirken ya da hazır para varken yenisini beklemeye değer mi değmez mi bunu sizler karar vermiş olacaksınız.

Şimdi ise bu serimizin ikinci konuğu olan Samsung Galaxy S7 ile yazımıya başlayalım; 

 Tasarımı ve Ekranı Efsane mi, Kestane Mi?


Şimdi, aslına bakarsanız birçok detayları belli ve hatta kestirilebilir durumda iken en çok alengilli noktası ise bu tasarım olarak dikkat çekiyor. Normalde büyük değişikliklere gitmeyen Samsung, Galaxy S serisinde öyle ahım şahım değişiklikler yapmadan tasarım çizgisini koruyarak ince dokunuşlar ile Galaxy S7'ya kadar geldi.  Yani yine Samsung'un bu seneki cihazları Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ne ise ona büyük ölçüde benzer, ama farkını da ortaya koyan bir telefon tasarımı göreceğiz.
 

Bu noktada en ciddi yenilik ise metal çerçevesinin artık daha dayanıklı olacağı ve magnezyum alaşımı ile oldukça sağlam olacağı gönünde. Aynı zamanda alüminyum'a göre daha hafif olan magnezyum alaşımları ile iPhone 6S'teki 7000 serisinden daha sağlam aynı zamanda daha hafif bir telefon göreceğimizi söyleyebiliriz. Hatta bu sayede 6.9mm'ye kadar incelik sağlayabilecekleri söylentiler arasındaki yerini koruyor.Ekran noktasına gelecek olursak kesin diyebileceğimiz bir diğer özellik ise Corning Gorilla Glass 5 ile korunacağı olacaktır. Klasik 5.1 inçlik boyutunu bozmadan ve 2K Super AMOLED çözünürlüğünü de devam ettirecek olan Samsung, çok düşük ihtimal veriyor olsam da 3D Touch gibi bir özelliği S7'ye entegre edebileceği söylenmekte. Ama tekrar edeyim. Şahsen ihtimal vermiyorum. Bir de Gorilla Glass 5 kesin diyoruz ama Samsung'un aynı bu koruma teknolojisini kendi içinde geliştirdiğini ve Turtle Glass adını verdiği korumayı eğer tamamlamışsa S7'de sunabileceğinden de bahsetmiş olalım.


 

 Donanımı Efsane mi, Kestane mi?


Aslında bunu da birçoğunuzun tahmin ettiğinden eminim ama toparlamakta fayda var. Bildiğiniz gibi Samsung yıllarca iki versiyon S serisi çıkardı. Birinde kendi Exynos çipseti barınıyorken, diğerinde sevilen Qualcomm'un Snapdragon çözümleri yer almaktaydı. Ancak sonradan hem S810'daki problemler hem de Exynos'un artık kendini ıspatlamasıyla S6 ve türevlerinde sadece bunu gördük.Ancak gelin görün ki bu sefer yine çift çipset çözümünü göreceğiz gibi görünüyor. Yani bir yandan Qualcomm Snapdragon 820'li bir Galaxy S7, bir diğer yandan Samsung Exynos 8 Octa 8890 kullanan bir Galaxy S7 seçenekleri olacak gibi. Eğer bu ikisini de düşünürsek S820 şu andaki testlere ve detaylara göre ciddi oranda önde. Ama pratikte nasıl olacak bilemiyoruz.Diğer bir durum ise grafik işlem biriminde karşımıza çıkacak. Yani yukarıdaki seçeneklere göre bir yanda Adreno 530, diğer bir yanda Mali-T880 MP12 olacak. Burada da Adreno'nun sunduğu yazılımsal destek ve ileriye dönük uyumluluk neticesinde yine Qualcomm seçenekli S7 daha iyi olacağa benziyor.

Tabii donanım burada bitmez. Bu çipsetlerin daha bellek ve depolama ile desteklenmesi gerekli. Buradan hareketle daha önce 3GB RAM'e sahip olan Galaxy S6'nın yeni halinde de 4GB RAM bulunacaktır. 5GB denemesine belki Note 5'te girecek olan Samsung, hali hazırda yeterli olan ve yaşanan şişmelerin sadece yazılımsal durumlardan yaşandığını göz önüne alırsak 4GB olarak yoluna devam edecek.

Depolama noktasında ise 32GB/64GB ve 128GB olan bu seçenekler aynı şekilde devam edecektir. MicroSD kart ise ciddi ciddi beklenen bir detay, fakat koyacaklarından pek de emin değilim. Arafta kaldım.


 

 Yazılımı Efsane Mi, Kestane Mi?


Normalde iPhone 7 yazımda böyle bir bölümden bahsetmedim. Ancak söz konusu Samsung ve haliyle TouchWiz olunca bunun gibi bir başlık şart oldu. Çünkü bu firma ne kadar iyi telefonlar yapsa da nedense yazılımda net bir şekirde sıçarak bizleri üzüyor. IFA 2015'e gittiğimiz zaman daha Almanya'da bile satışa çıkmamış Note 5 ile gittiğimde kullanımdan performans noktasında fazla fazla memnun iken TouchWiz tarafından olduğu açık olan sıkıntılar ise Samsung'un bu noktadaki en ciddi başarısızlığı olduğu biliniyor.Benim tahminlerime ve söylentilere göre ise (gerçi her sene bu söylentiler olur) Samsung radikal değişikliklerle bizlere yepyeni bir arayüz seçeneği sunarak artık şu TouchWiz'in saçma sapan işlerinden kurtaracak gibi görünüyor. Android 6.0.1 ile direkt çıkış yapması beklenen cihazın artık sorunsuz bir kullanım sunması gündemde. İnşallah da bu durum gerçekleşir ve binlerce lira bayılan kullanıcılar yazılımdan dolayı kafayı yemezler. 

 Kamerası Efsane Mi, Kestane Mi?


Galaxy S serisinin en iyi olduğu noktalardan biri olan kamera noktasında ise Samsung beyler bizleri hiç mi hiç üzmeyecektir. 16MP olarak kıllandıkları f/1.9 diyafram özellikli kamerası ise bu sefer 20MP ve 1.0 mikron piksel barındıran bir özelliğe sahip olacak gibi duruyor. Fakat bu durum daha değişik de olabilir.

"Nasıl yani?" diyecekseniz 16MP yerine 12MP'e düşecek olan kamerada sensör 1/2 inç şeklinde oldukça büyüyerek bizlere sonuç bazında çok daha iyi çekimler sunacağı yönünde de ciddi bir beklenti bulunuyor. Böylece teknik olarak düşük bir kamera gibi gözükse de sonuç olarak daha iyi bir çözüm gelebilir.


 

 Diğer Özellikleri Efsane Mi Kestane Mi?


Bu diğer özellikler konusunda ise bu sefer pek bir detay bulunmuyor. Elde olan verilere göre ise 3D Touch dışında bir retina okuyucu olacağı ve böylece çok daha iyi bir güvenlik önlemi sunacağı, bir diğer yandan parmak izi okuyucusunun da oldukça geliştirileceği yönünde.

Sanal bir asistan özelliği de getirebileceği konuşulan Samsung'da içinde özel ısı boruları ile sıcaklığı daha iyi dağıtacağı ve daha çabuk soğuyacağına dair söylentiler de ciddi manada bulunuyor. Son olarak ise MicroSD desteğinin gelmesi de önemli bir detay olacak gibi geldi bana. 

 Bataryası Efsane Mi Kestane Mi?


Geldik batarya noktasına. Samsung her ne kadar günümüzü karşılayan bir batarya performansı sunuyor olsa da "Neden daha büyük batarya kullanmıyorlar?" sorusunu ise hızlı şarj çözümleri ile kapatmıştı. Daha büyük olsa daha fazla sevindirecek 2550mAh bataryayı klasik hızlı şarja "kablosuz hızlı şarj" özelliğini de ekleyerek kurtaran firma, bu durumu S5'te 2800mAh'tan düşürdüğü gibi biraz daha küçük bir batarya ile bizlere sunabilir. 

Bu bataryanın çıkarılabileceği de söylenirken net bir durum olmadığını iletmiş olayım. Ama bence %1 gibi imkansızlara oynayan bir detay olur bu. Yine de yazmadan geçmeyelim ki kafaları karıştırmasın.

Son olarak hızlı şarj özelliğinin şimdikinden daha iyi olacağını bahsetmiş olalum. S820 kullanılırsa Quick Charge 3.0 ile gelecek olan S7'lerde Exynos ile gelse bu teknolojiyi farklı isimle de olsa barındıracaktır. kablosuz hızlı şarj ise bir tık daha hızlı olur.


 

 Çıkış Tarihi Efsane Mi Kestane Mi?


Samsung'un klasikleşen tanıtım tarihi ise şimdiden belli gibi. Çünkü Samsung CES 2016'da, yani Ocak ayının ilk haftasında bir lansman yapacağını duyurdu. Bu da Samsung Galaxy S7 olacağı söyleniyor. Ancak şahsen eğer böyle birşey olsaydı birçok sızıntı görürdük diye düşünerek bir diğer ihtimal olan Mart 2016'ya yapılacak özel bir etkinlik ile geleceğini düşünüyorum.

Ancak Samsung bu sefer telefonu iyi saklayıp birkaç hafta içinde bize pat diye yeni bir telefon gösterme ihtimali de oldukça yüksek. 

 Sonuç olarak Efsane Mi Kestane Mi?


Bu elimize geçen bilgilere göre açıkcası bir önceki nesile göre çok daha performanslı bir Galaxy S serisi mensubu göreceğimiz gibi görünüyor. Hele ki TochWiz'in iOS'ten bile akıcı ve sıkıntısız olacağı iddiası gerçekleşirse zaten donanım noktasında başarılı olan Samsung, yazılımsal destek ile Samsung hayran kitlesini katlayabilecek gibi görünüyor.

Haftaya ise Apple ve Samsung sonrası farklı bir firmaya geçerek kısa süre içerisinde tanıtılması beklenen  LG G5 ile devam edeceğiz. Görüşlerinizi, önerilerinizi "Şu iyi olmuş, burası kötü olmuş" diye belirtin ki ben de ona göre çeki düzen vereyim. Tabii bir de sizce olabilecek özellikleri, "Sen olur demişsin hacı ama bu olmaz bence" dediklerinizi de belirseniz burada bir sinerji oluşturmuş oluruz.

Aşağıdaki anketi de oylamayı unutmayınız efendim;


0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0