Efsane mi, Kestane mi? #4: Asus ZenFone 3

0
0
0
0
0
Efsane mi, Kestane mi? konseptimizin bu haftaki konuğu ise geçen hafta belirttiğim gibi Asus ZenFone 3 oluyor. Bakalım birkaç ay içinde görücüye çıkacak ZenFone 3'ün teknik özellikleri konusunda bizleri neler bekleyecek.
Efsane mi, Kestane mi? konseptimizle bildiğiniz gibi daha tanıtılmamış telefonların nasıl olacaklarına dair edindiğim detayları size aktarmaktayım. Şimdiye kadar iPhone 7, Samsung Galaxy S7 ve LG G5'ten bahsetmiştik. Şimdiki konuğumuz ise Asus'un geçtiğimiz yıl "Dünyanın ilk 4GB RAM barındıran telefonu" olmasıyla dikkat çeken ve aynı zamanda 2.000 liranın üzerine çıkmış üst seviyeler arasında 1.500TL maksimum fiyat sunmasıyla muhteşem bir fiyat/performans canavarı olarak yok satan ZenFone 2'den sonra gelecek olan tabiki ZenFone 3 oldu.

Yine aynı şekilde üst seviye bir performansı oldukça iyi fiyatlandırma ile sunması beklenen Asus'un ZenFone 3 hamlesi ile alakalı çeşitli söylentiler bulunuyor. Geçen seneki ZenFone 2 tanıtımında lanse ettiği ZenFone Zoom'u daha yeni satışa çıkartan firmanın tarih olarak ise ZenFone 3'ü yakın bir zamanda tanıtması beklenmiyor. Şimdi sie ZenFone 3 ile alakalı detaylara geçelim.


 

 Tasarımı Efsane mi, Kestane Mi?


Asus'un ZenFone serisinde kullandığı tasarım her ne kadar G2'den itibaren LG tasarımından ilham alınmış gibi eleştirilse de genel olarak oldukça iyi bir görünüme ve dillerden düşmeyen premium hissi denilen detayı verebilen bir telefondu. ZenFone 3'te de aynı tasarımı sunması beklenen Asus'ta TENAA'da çıkan detaylara göre klasik olarak ZenFone 2, ZenFone Laser, ZenFone Max vb serisinde kullandığı tasarımı aynı şekilde devam ettirecek gibi duruyor.

Yani eğer ki siz ZenFone 2'nin tasarımını sevdiyseniz çok büyük ihtimalle ZenFone 3 de fazlasıyla hoşunuza gidecektir. 

 Ekran Efsane mi, Kestane Mi?


Her telefonun tasarım detayları sonraı en merak edilen tarafı olan ekranı 5.5 inç olarak devam etmesi ve bu sefer 2K çözünürlüğe çıkarılması ön görülmekte. Corning Gorilla Glass 4 ile korunacak bu ekran ZenFone 3'ün IPS tabanlı olarak devam etmesi beklenmekte. Ancak aynı zamanda geçen modelde %71 gibi bir ekran/boyut oranına sahip olan ZenFone 2'nin bu sefer ZenFone 3 ile daha iyi değerlere çıkması ve çerçevesiz denilecek kadar ince, alttan ve üstten daha az yer bırakılmış bir şekilde gelecektir. 

 Donanımı Efsane mi, Kestane mi?


Asus'un geçtiğimiz seneki ZenFone serisinde tercih ettiği Intel ile devam edip etmeyeceği hala belirsizliğini korumakta. Ancak birçok çevre her ne kadar muhteşem bir f/p telefonu çıkarmış olsa da performans noktasında biraz geri kalan Asus'un bu sefer diğer firmalar ile kafa kafaya gidebilmek adına Qualcomm Snapdragon 820 tercihi olacağı bekleniyor. Intel tarafındaki sessizliğin ve Snapdragon 820, Exynos 8890, Kirin 950 gibi çipsetler ile yarışacak bir işlemci duyurulmaması da bu tercih noktasında en önemli etken olduğu söylenmekte.

Bunun yanı sıra ilk 4GB RAM'e sahip telefonu çıkaran Asus'un bunu gelenek haline getirerek bellek miktarında yükseltme yapabileceği konuşulsa da şahsen Asus'un 4GB RAM ile devam edeceğini düşünüyorum. Şu anda oldukça yeterli olan bu miktarı arttırmak zaten S820 ile zorunlu bir fiyat artışı yapılacağı için ekstra masraf olacaktır. Bu sebeple de fiyatı yine aşağılarda tutmak amacıyla 4GB RAM devam edeceğini düşünüyorum.

Tabii Snapdragon 820'nin getireceği Quick Charge 3.0, 4.5G/LTE-A desteği, Adreno 530 grafik işlem birimi gibi detaylar da haliyle bu telefonda yer edinecek. Depolama olarak ise 16/32 ve 64GB anlayışı devam edebilir. Fakat artık 16GB'ın da yetersiz olduğunun farkında olan Asus bu nedenle 32GB/64GB ve 128GB olarak güncelleyebilir. Bu modeller arasında geçens ene olduğu gibi bellek ve işlemci farkı olma ihtimali de var.


 

 Kamerası Efsane mi, Kestane mi?


Geçen sene 13MP arka ve 5MP ön kamera sunan ZenFone 2'de özellikle ön kamera performansı sevilmişti. Geniş açılı olması ve panaromik benzeri bir çekim ile cümbür cemaat özçekim yapabildiğiniz bu kamerada olacak geliştirmeler ile iddialı bir telefon göreceğiz. Aynı zamanda Asus'un daha sonra tanıttığı ZenFone Laser ve yeni satışa sunduğu ZenFone Zoom gibi kamera odaklı telefonlardan sonra ZenFone 3'ün arka kamerasında ciddi iyileştirmeler bekleniyor. Laser'daki lazer otofokus ve çift tonlu led flaş gibi detayların ZenFone 3'e aktarılmasına kesin gözüyle bakılırken çözünürlük noktasında ise 20MP gibi değerlere çıkabileceği konuşuluyor.

Ön kameranın ise zaten iyi olduğu cihazda ZenFone 3 ile led flaş takviyesi ve 8MP gibi değerlere yükseltilmesi muhtemel. Bir ihtimal de ZenFone 2'nin arka kamerası ZenFone 3'ün ön kamerası olabileceği konuşulanlar arasında. 

 Diğer Özellikleri Efsane mi, Kestane mi?


Asus'un son dönemde dolaşan ZenFone 3 için ilk detay bilgisi ise tahmin edebileceğiniz gibi parmak izi sensörü olacak. Artık üst seviye telefonların vazgeçilmezi konumuna gelen, olmazsa olmazlardan parmak izi okuyucusu artık ZenFone 3 ile Asus camiasına da girecek. Şu an için bunun dışında bir detay bilinmiyor olsa da Asus'un ZenFone 3'e çeşitli yenilikler getireceği de ciddi manada konuşulan bir konu. Ancak şu anda tek kesin olanı ise parmak izi sensörü olarak dikkat çekmekte. 

 Bataryası Efsane mi, Kestane mi?


Asus, ZenFone ailesinin tümünde batarya noktasında kimseyi üzmedi diyebiliriz. ZenFone 2'de 3.000mAh kullanan firma ZenFone Max ile 5.000mAh gibi hayvani bir miktara çıkarak aynı zamanda başka telefonları da şarj etme gibi ilginç bir özelliğe sahip olmasıyla sahiplerine şekil yapabilmelerine dahi olanak tanıyordu. Bu noktada diğer firmalar gibi "ince" isteği ve arzusu da olmayan Asus'un ZenFone 3 ile beraber 3.000mAh değerini 4.000mAh'a kadar çıkarabileceği bekleniyor. Ancak bu değerler arasında 3.000mAh'a yakın değerlerde kalması da bir aynı konuşulan konu.

Fakat emin olacağımız bir detay ise Asus gibi bir markanın ürünlerine bakacak olursak batarya sorunu yaşatmayacaktır. 

 Çıkış Tarihi Efsane mi, Kestane mi?


Geçen sene Ocak ayında şu anda Amerika'da devam eden CES Fuarı'nda tanıtılan ZenFone 2'nin devam modeli birçok çevre tarafından Şubat ayının sonunda Barcelona'da düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi'nde gelebileceği noktasında buluşuyorlar. Ancak sağlam kaynaklar ise bu telefonun Şubat sonu değil, Mart sonrası gelebileceğini söylemekte. Hatta Ağustos'a kadar yolu var diyebileceğim kadar farklı tarihler mevcut.

Şahsen Barcelona'da bir lansman yapacaklarını beklediğim Asus'un daha sonraya bırakma isteği baştan çıkıp sonradan diğer telefonlardan dolayı unutulmama isteği ya da 2016'ya satışı sarkan ZenFone Zoom, ZenFone Max gibi modellerin satışını baltalamamak olabilir. Bu nedenler biraz geçen sene tanıtılan bu telefonları sattıktan sonra ZenFone 3'ü görebilme ihtimalimiz de var. 

 Sonuç olarak Efsane Mi Kestane Mi?


Sonuç olarak geçen sene orta halli ailelerin vazgeçilmez telefonu haline gelen ve fiyat/performans noktasında belki de yılın en iyisi olan ZenFone 2'nin yeni modeli kuşkusuz yine adından yıl boyunca söz ettirecek bir telefon olacak. Snapragon 820 gibi seçimler sonrasında fiyatı bu kadar da uygun olmayacağını düşündüğüm telefonda yine ZenFone 3 olarak Intel işlemci ve 2GB bellek gibi geçen seneki tercihler ile uygun modeller de çıkarabileceklerini belirtelim. Ancak sonuçta bizlerin dikkatini çekecek ve kıyaslama noktasında baz alacağımız tepe modeli 2000TL civarlarına çıkabilir. Bunu söylemeden geçmeyeyim sitiyorum.

Güncelleme konusunda ise sadece sistemsel değil, aynı zamanda uygulamalarına da çatır çatır güncelleme veren firma, bu konuda belki yeni Android sürümlerine geçme noktasında biraz yavaş kalabilir, ancak stabilite ve diğer tüm sorunları anında çözmesiyle adamlar ZenFone 3'ü Android 4 ile çıkarsa dahi kabul görecek bir hata düzeltmeleri sunmasıyla bunu örtbas edebilecekler.

Yukarıda sizlere elimize geçen detaylara yönelik bahsettiğim ZenFone 3'ün ardından haftaya ise Sony tarafına geçerek Xperia Z6'ya bakacağız. Z5 ailesi ile farklı deneyimler vaad eden ve premium ile her ne kadar reklamvari bir açıklama olsa da 4K ekranı hayatımıza sokan Sony'nin yeni nesil üst seviye Xperia'sı bakalım bize neler sunacak. Görüşlerinizi, önerilerinizi "Şu iyi olmuş, burası kötü olmuş" diye belirtin ki ben de ona göre çeki düzen vereyim. Tabii bir de sizce olabilecek özellikleri, "Sen olur demişsin hacı ama bu olmaz bence" dediklerinizi de belirseniz burada bir sinerji oluşturmuş oluruz.

Aşağıdaki anketi de oylamayı unutmayınız efendim;

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0