Efsane mi, Kestane mi? #5: Sony Xperia Z6

2
0
0
0
0
Bu haftaki konuğumuz Sony Xperia Z6 oluyor. Xperia Z5 Premium ile ilk 4K deneyimini sunan firmanın 2016 model amiral gemisine ait tüm detaylar Efsane mi, Kestane mi? konseptimizin 5. versiyonunda sizlerle.
Efsane mi, Kestane mi? konseptimizle bildiğiniz gibi daha tanıtılmamış telefonların nasıl olacaklarına dair edindiğim detayları size aktarmaktaya devem ediyorum Şimdiye kadar iPhone 7, Samsung Galaxy S7 ve LG G5 ve son olarak Asus ZenFone 3'ten bahsettik. Şimdiki konuğumuz ise Sony'nin geçtiğimiz yıl "Dünyanın ilk 4K Ekrana Sahip Telefonu"nu da dahil eden  Xperia Z5 serisi olacak. Bu sene Xperia Z6 adıyla göreceğimiz seride Xperia Z6 Compact, Xperia Z6 ve Xperia Z6 Premium olarak gelmesi bekleniyor. Tabii bu yazımız ise Xperia Z6 odaklı olacak.

Ne zaman hangi özellikler ile gelecek diğer rakiplerine oranla nasıl bir performans beklentisi var gibi düşünceleri şimdiye kadar çıkan sızıntılar ve kendi tahminlerim ile beraber derlediğim serimizin 5 numarasına da başlayalım o zaman;


 

 Tasarımı Efsane mi, Kestane Mi?


Sony tasarım olarak her zaman benim gözümde başarılı bir firma. Omni Balance adını verdikleri Xperia Z'den bu yana minimal değişiklikler ile gelen bu cihazlar sunduğu sade şıklık ile benim favorilerimden biri. Daha önce tasarımın en önemli yanı olan girişlerin kapaklarla kapatılmasıyla suya dayanıklı ve su altında kullanıma izin verilen durum yeni modellerde kapağa gereksinim duyulmadan yapılabilmesi kıvamına gelmişti.

Ancak özellikle Xperia Z5 ile bilmem kaç metre bilmem kaç dakika dayanıklı olduğu, görsellerde ve videolarda bol bol suyun kullanıldığı seride bu sefer resmi yönergelerde dahil "Suyun altında kullanılması tavsiye edilmez" gibi bir ibare gördük. Tabii sebebi su geçirmenin her telefonda olduğu gibi Sony için de garanti dışı anlamına gelmesiydi. Millet IP setifikasını görünce telefonu su geçirmez derken hiç geçirmeyeceği, geçirince de telefonun sorunlu olduğunu düşünerek Sony'ye yaptığı baskı neticesinde olduğunu belirtelim.

Şimdiki Xperia Z6 ile %100 ihtimalle Omni Balance tasarımını tabiki devam ettirecek. Tabiki ufak tefek detay değişiklikleri olabilir, ancak genel manada Xperia Z ailesinin tasarımı nasılsa o şekilde olacaktır. IP sertifikaları da elbette olacak.


 

 Ekranı Efsane mi, Kestane Mi?


Ekran noktasında hali hazırda bir panel üreticisi olmasıyla sıkıntı yaratmayan Sony, Xperia Z5 ailesinde 3 farklı çözünürlük ile karşımıza çıkmıştı. Xperia Z5 Compact'ta HD, Z5'te Full HD ve Preimum'da ise 4K. Tabii ekran 4K destekli bir ekran olmasına rağmen pil ömründen yememek için Sony sadece fotoğraf ve video tarafında 4K çözünürlüğe yükselten yazılım kullanmış, menü kullanımı, tarayıcı ve oyun konusunda Full HD çözünürlük ile görüntü sağlamaktaydı.

Şimdiki söylentilere göre ise benim de katıldığım gibi birer tık arttırma olayı olabilir. Yani Xperia Z5 Compact modelinde Full HD'ye, Xperia Z5 modelinde ise 2K deneyimi sunma noktasına geleceklerdir. Premium ise yeniden 4K çözünürlük ile karşımıza çıkacağını düşünüyorum. Belki her zaman 4K olacak bir düzenleme gelebilir. Ama bu pil ömrünü ciddi oranda düşürecektir.

Konumuz olan Xperia Z5'te ise X-Reality Engine ile destekli 5.2 inçlik Triluminos IPS LCD ekran 2K çözünürlüğüyle capcanlı ve inanılmaz kaliteli hal alacaktır. Ama bazı kaynaklar ise yeniden yeterli olan Full HD ekranı devam ettirecek ve bataryayı geliştirerek daha uzun ömürlü şarj durumu sunan bir Xperia beklediğini hatırlatalım. Gorilla Glass 4 ya da 5 ile de hem önünde herm arkasında sağlam bir koruma devam edecek.

Son olarak Xperia Premium ile tüketici yoklaması yapan Sony'nin 4K'yı Xperia Z6'da bulunduracağı düşüncesi de var. Ama nedense ben katılmıyorum. Yine de belirtelim.


 

 Donanımı Efsane mi, Kestane mi?


Donanım noktasında da takdire şayan bir yapı sergileyen Sony firması yine Qualcomm ile devam ederek Snapdragon 820'nin ısınma sorunu olmamasını dileyerek ürünlerine yerleştirecek. Adreno 530 ile daha iyi bir grafik performansı sunacak olan Sony Xperia Z6'da bellek noktasında arttırıma giderek 4GB RAM en beklendik özelliği olacak.

Hatta birçok kesim 32GB yerine 64GB kullanacağını bekliyor olsa da 32GB + MicroSD kart seçeneği bence Sony için ideal bir seçim olmaya devam ediyor. Yani gidip kapasite arttırmak yerine yeterli olan 32GB'ın yetmediği durumlar için MicroSD kart ile olaya devam edecekler. Snapdragon 820'nin nimeti olan Quick Charge 3.0 ile hızlı bir dolum vaad edecek firma High-Res Audio özelliği ile o Walkman zamanlarında şeklini yaptığı kaliteli ses konusunda bu işe devam edecek.


 

 Kamerası Efsane mi, Kestane mi?


Sony'nin ekran panelleri konusunda iyi olduğu kadar bir diğer iyi olduğu konu ise kamera tabiki. DSLR markaları arasında Canon ve Nikon ile başı çeken Sony, aynı zamanda mobil sektörde de bilindik birçok markanın (pek duyulmayan markaların ise neredeyse hepsi) kamerasını üreten firma olmasıyla tabiki iyi bir çözüm sunmaya devam edecek.

23MP f/2.0 arka ve 5.1MP f/2.4 özelliklerini barındıran Xperia Z5'ten sonra en çok beklenti ise ön kameranın 8MP değerine çıkacağı yönünde. Arka kamerada 25-26MP diyenler de çoğunlukta. Aynı zamanda sensör büyüklüğünü de arttıracak firmanın kamera deneyimine diyecek pek de bir sözümüz yok. Sonuçta adamlar bu işi iyi yapan bir firma. Bu nedenle Sony alacak kimsenin "Acaba kamerası iyi mi yav?" diye düşünmesine hiç gerek yok. Mis gibi.


 

 Diğer Özellikleri Efsane mi, Kestane mi?


Sony bildiğiniz gibi seri tepe modelleri üreten bir firma. Hatta birçok kişi Xperia Z3+ modelinde haberi dahi olmadan Z5 ile tanıştı. Çünkü firma Mayıs-Temmuz ayları arasında bir model çıkardıktan sonra Eylül-Ekim gibi de bir cihaz daha ortaya koyan bir marka olduğu için telefonlar arasında da ciddi fark olmuyor.

Ancak yılın ilk telefonunda ikinci telefonuna göre daha fazla zaman olduğu için asıl değişikler de bu cihazda oluyor. Xperia Z6 da yılın ilk telefonu olacağı için bahsettiğimiz gibi birçok değişiklikler olacaktır. Bunlardan biri ise USB-C yönünde. Hem daha hızlı veri aktarımı, hem de günümüzü git gide popülerleşen teknolojisine önlerden dahil olmak amacıyla böyle bir durum söz konusu olabilir. USB 3.1 olarak geçen bu sistem bizlere çok daha hızlı veri aktarımı sağlaması da sonuçta pek bilinmeyen güzel bir artı sağlayacaktır. Parmak izi okuyucusunu Xperia Z5'te getiren firma Z6'da kuşkusuz bu teknolojiyi geliştirerek devam ettirecek. Bazı kesimler retina tarayıcıdan da bahsediyor olsa da ben pek ihtimal vermiyorum.


 

 Bataryası Efsane mi, Kestane mi?


Aslına bakarsanız batarya konusunda kullansa iyi olur dediğimiz rakamların altında kalan seçenekleri seçip yazılım olarak şahane destekleyen bir Sony görüyoruz. Yani sadece teknik özelliklere baktığımızda "Aga bu batarya az bee" diyecekken yazılımın sadeliği ve telefonu yormamasıyla bu sorun önemli oranda azaltılıyor. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi 2K hatta 4K ekran gelecekse bataryanın arttırılması şart. 2900mAh ile karşımıza çıkmış olan Z5'te 3750mAh ile yenilenecek falan diyen söylentiler bile var ama sadece ütopik karşılıyorum bunu.

Çünkü adamlar yeni bir batarya teknolojisi üzerinde çalışıyorlar. Amaçları boyutu küçülterek daha uzun ömür sağlamak. bu sebeple bu kadar büyük ekleme kattiylen yapmazlar. Bu sebeple maksimum 3100mAh falan olur diye düşünüyorum. Güzel bir ar-ge ile ince bir +/- 3100mAh dolaylarında bir telefon bataryası sunacaktır. Hem Ultra Tasarruf Modu hem Quiack Charge 3.0 ile hızlıca şark desteği varken adamlar gidip bir de bataryayı şişireceklerini düşünmüyorum. Hatta sabit tutup 2900mAh sunarlarsa bile şaşırmam.


 

 Çıkış Tarihi Efsane mi, Kestane mi?


Bilidğiniz gibi Sony yılda tek telefon çıkarmayı düşünüyor olsa da (tepe modeli olarak) şu anki durumlara göre yılda 2 tepe model anlayışı devam edecek gibime geliyor. Yani son yıllarda Mayıs-Temmuz arası bir model, Eylül-Ekim gibi bir diğer model çıkıyor. Buradan hareketle 2016'nın bahar sonu ya da yazın başlarında bir Xpera Z6 göreceğiz demektir. Lansman da haliyle bu sefer bir fuarda değil, Japonya'da ya da farklı şehirlerdeki özel etkinlikler ile olacaktır. Bu aralar Xperia Z6'yı bekleyenler varsa Z5'i alabilirler. Çünkü biraz daha yolu var bu arkadaşımızın.


 

 Sonuç olarak Efsane Mi Kestane Mi?


Görünüşe göre Sony yukarıdaki özelliklere asıl olarak yazılımsal destekler sunarak gelecek. Android 6.1 ya da Android 6.0.1 gibi bir sürümle piyasaya çıkacak cihazda vay canına dedirten bir yenilik göreceğimizi sanmıyorum. Büyük atılımlar ile yerinde değişikliklerle devam edilecektir. Fiyat bazında ise büyük oynamalar olmadan (zaten büyük paralardan bahsediyoruz) alıcılarını bekleyecek gibi geldi bana.

Yukarıda sizlere elimize geçen detaylara yönelik bahsettiğim Xperia Z6'nın ardından haftaya ise HTC abimize geçerek One M10  kardeşimizi yazacağım. One M9 ile aslında bir fail yaşayan Sony, bu sefer bakalım bu sıkıntıları nasıl toparlayarak karşımıza çıkacak. Görüşlerinizi, önerilerinizi "Şu iyi olmuş, burası kötü olmuş" diye belirtin ki ben de ona göre çeki düzen vereyim. Tabii bir de sizce olabilecek özellikleri, "Sen olur demişsin hacı ama bu olmaz bence" dediklerinizi de belirseniz burada bir sinerji oluşturmuş oluruz.

Aşağıdaki anketi de oylamayı unutmayınız efendim;

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0