Efsane mi, Kestane mi? #6: HTC One M10

0
0
0
0
0
Efsane mi, Kestane mi? serimizin bu haftaki konuğu ise HTC'nin yeni amiral gemisi One M10 olacak. Şimdiye kadar çıkan tüm detayları topladığımız cihazın bakalım ne gibi detaylara sahip olacak.
Her hafta sizlere daha çıkmamış üst seviye telefonları şimdiye kadar çıkan detaylarıyla aktarıyoruz. Yeni çıkan telefonlarda ne gibi detaylar bulunacak, beklemeye değer mi gibi sorunsalları kendi içinizde çözmeniz adına yardımcı olacak bu liste ile şimdiye kadar iPhone 7, Samsung Galaxy S7 ve LG G5, Asus ZenFone 3 ve son olarak Sony Xperia Z6'dan bahsettik. Sıra HTC One M10'a geldi.

Ne zaman hangi özellikler ile gelecek diğer rakiplerine oranla nasıl bir performans beklentisi var gibi düşünceleri şimdiye kadar çıkan sızıntılar ve kendi tahminlerim ile beraber derlediğim serimizin 6 numarasına da başlıyoruz;


 

 Tasarımı Efsane mi, Kestane Mi?


HTC'nin metal çerçeveli tasarımı ilk gördüğümüz One M7 ile oldukça hoşumuza gitmiş ve birçok firma da bu metal kasa olayına geçiş yapmıştı. Sağlam bir telefon ortaya koymanıza yardımcı olan bu tasarım çok sevilince HTC'nin tasarım dili haline gelen arkası metal ve BoomSound teknolojili şık ve premium tasarımına devam ediyor. Hatta görünüşe göre aynı tasarım anlayışı olası birkaç rütuş ve değişiklik ile tekrar karşımıza geliyor. Yani tasarımsal olarak büyük bir değişiklik hatta değişiklik diyebileceğimiz farklılıkların bile olmayacağı bir telefon görebiliriz.

Bazı kaynaklar ciddi değişiklikler gelebilir dese de bu tasarımsal olarak geleceği şahsen düşünmüyorum.


 

 Ekranı Efsane mi, Kestane Mi?


Son tepe modeli One M9'da Full HD ile karşımıza çıkan HTC'nin artık 2K, yani QHD vakti de geldi çattı. HTC One M10 ile keskin görüntü sunabilecek firma QHD çözünürlüğündeki ekranının büyüklüğü ise 5 ila 5.5 inç arasında bir değerde olacak. Ancak bazı kaynakler 6 inç olacağını da söylüyor, fakat onu plus modeline bırakacakları da benim görüşüm. Bu arada birkaç kaynak da batarya performansı için Full HD ile devam edeceklerini düşünüyor.

Corning Gorilla Glass 5 ile korunacak ekran ufak tefek söylentilere göre 2.5D teknolojisini, yani kasadan taşıp ön tarafı komple ekran yapan bir deneyim ile gelecek. Sonuç olarak yukarıdaki her ihtimal de sorun yaratmayacağını belirtmek gerek.


 

 Donanımı Efsane mi, Kestane mi?


Geçen senenin HTC için en kötü tarafı kuşkusuz Snapdragon 810'un o cayı cayır yanan ilk versiyonunu kullanmasıydı. Bir de metal kasa olunca üzerinde yumurta kızartabilecek, kışın koynunuzda kullanıp kombiyi kapattıracak kadar ısınan bir telefon olunca birçok kesim de almaktan çekindi elbet. Sonradan yazılım vs ile toparlasa da o sırada gelen rakipleri bu sorunları kırptığı için pazar kaybı yaşayan HTC bu sefer Qualcomm'dan iyi birşeyler görmek zorunda. MediaTek'e geçecek söylentileri olsa da Snapdragon kadar performans alamayacak HTC eli kolu bağlı Snapdragon 820 ile geleceğini söyleyebiliriz.

Metal bir kasada bir daha böyle bir sorunu önlemek için sıvı soğutma vb teknolojiler ile S820'yi ne olur ne olmaz koruması beklenen telefonda Adreno 530 ise gayet güzel bir performans sergileyecek. Bellek miktarı olarak da en son 3GB kullanan HTC, bu sefer 4GB'a yükseltmesi ise en beklenen gelişmelerden bir tanesi. Depolama kapasitesi olarak 32GB'a devam edecek firma, MicroSD kart desteğini de sürdürecek.


 

 Kamerası Efsane mi, Kestane mi?


UltraPiksel dedikleri teknolojiyle teknik olarak 4MP çözünürlükte kameralar ile iyi iş yapan HTC, bunun ekmeğini yemeye devam edecek. Zaten birçok firma 5MP seviyelerinde ön kamera kullandığı için 4UP ön kameranın kesin olacağını baştan bir belirtelim. Arka kamerada ise oldukça başarılı bir 20MP çözünürlüğüne sahip olan One M9'dan sonra yenilenen One M10'da ise bu değerin de korunması bekleniyor olsa da bi en azından 23MP seviyelerine çıkmasını ben bekliyorum. Özellikle f/2.2 oranında düşüş yaparak f/1.9 seviyesine getirmesi beklenen HTC'nin kamera noktasında sıkıntı yaşatmayacağı belli. 


 

 Diğer Özellikleri Efsane mi, Kestane mi?


HTC'nin genel manada başarılı olan telefon serisi M10 ile de devam ederken yenilikler de gelecek elbet. En son Wi-Fi noktasında 802.11 a/b/g/n/ac ve çift bant desteği sunan firma, FM radyo desteği de vermekteydi. Bu özellikler tabiki devam edecek. MicroSD kart avantajı da sunan telefon söylentilere göre tıpkı birçok cihaz gibi 2016'nın önemli özelliği olacak USB-C bağlantı teknolojisini kullanması bekleniyor. Böylelikle hem çok daha hızlı şarj, hem de oldukça iyi veri aktarımı sağlayacak One M10, geçtiğimiz sene One M9+'daki parmak izi okuyucusunu bu sefer kendisi de kullanacağı da söylenmekte. Geliştirilmiş BoomSound ile çok daha iyi müzik ve video deneyimi de sunacak olan bu cihaz genel manada oldukça başarılı bir yapıda olacak.

Android 6.0 bazlı Sense 8.0 arayüzüyle de güzel bir sunum yapabilecek firma, daha önceden kullandığı yukarıdan aşağıya kayan menü tasarımının 6.0'da da bulunmasıyla kullanıcıları için bir kolaylık da sağlayacak.


 

 Bataryası Efsane mi, Kestane mi?


Aslında batarya noktasında hiç de fena olmayan One serisi son modelindeki 2840mAh ile yetersiz kalacak düzeyde bir şarj durumu sundu. Yoğun kullanımı kaldırmayan M9'da bu nedenle batarya konusunda düşük kalmıştı. Şimdi ise yükseltilmesi beklenen bu kapasite 3.000mAh seviyelerine geleceği konuşulmakta. Böylelikle çok daha iyi bir batarya performansı sunacak olan One M10, aynı zamanda Qualcomm'un getirdiği Quaick Charge 3.0 ile de hızlıca dolabilecek. Bir de USB-C'nin de desteği söz konusu olunca 2 ampere çıkabilecek şarj cihazı HTC'nin yeni armiralini batarya konusunda sorunsuz bir cihaz yapabilecek gibi gözükmekte.


 

 Çıkış Tarihi Efsane mi, Kestane mi?


Şimdiye kadar bahsettiğimiz her telefonda bir çıkış tarihindan bahsetmiştik. Fakat HTC konusunda bir netlik maalesef yok. Şu anda beklentiler bir ay sonraki Mobil Dünya Kongresi'nde tanıtılması, ancak şu ana kadar bir gelişme olmaması da HTC'nin MWC'yi pas geçerek daha sonra tekil olarak tanıtması yönünde de beklentiler mevcut. Yani ya Şubat sonunda ya da Mart-Mayıs arasında gelebilir diyebiliriz. Tahminime göre önce davranıp elinde S810 patlayan firma bu sefer bekleyip diğer cihazlardaki duruma göre son düzenlemeleri yaparak piyasaya giriş yapabilir.


 

 Sonuç olarak Efsane mi Kestane mi?


Aslında şöyle bir baktığımızda bu seneki çıkan cihazlar da birbirine benzer olacağını net bir şekilde görüyoruz. Hatta donanımsal olarak bir fark olmayacak gibi. Ama özellikle yazılımsal, kamera ve diğer detaylar ile ön plana çıkacak cihazların tasarımsal detayları da önem taşıyor. Bu noktada her manada başarılı sayabileceğimiz HTC'nin geçtiğimiz sene S810 faciasıyla boğuşması sonrası ders alıp S820'de ona göre düzenlemeler ile geleceğini düşünüyorum. Bakalım ne gibi detaylar göreceğiz. Merakla bekliyoruz.

Yukarıda sizlere elimize geçen detaylara yönelik bahsettiğim HTC One M10'nın ardından haftaya ise Apple'ın son dönemde iyice dillendirilen iPhone 5 SE modeline bir göz atalım. Görüşlerinizi, önerilerinizi "Şu iyi olmuş, burası kötü olmuş" diye belirtin ki ben de ona göre çeki düzen vereyim. Tabii bir de sizce olabilecek özellikleri, "Sen olur demişsin hacı ama bu olmaz bence" dediklerinizi de belirseniz burada bir sinerji oluşturmuş oluruz.

Aşağıdaki anketi de oylamayı unutmayınız efendim;


0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0