• Anasayfa
  • Mobil
  • ‘En Güvenlisi Biziz’ Diye Bas Bas Bağıran Telegram, Aslında O Kadar da Güvenli Değil

‘En Güvenlisi Biziz’ Diye Bas Bas Bağıran Telegram, Aslında O Kadar da Güvenli Değil

1
0
0
0
0
Marketlere düştüğünden bu yana ‘dünyanın en güvenilir mesajlaşma uygulaması’ olarak tanıtılan Telegram, aslında o kadar da güvenli değil.
Telegram, sunucularını tek bir yerde toplamak yerine dünyanın çeşitli yerlerine dağıtarak güvenliği en üst seviyede tutmaya çalışan ve sloganı ‘dünyanın en güvenli mesajlaşma platformu’ olan bir mesajlaşma uygulaması. 2 yıl önce marketlere geldiğinde WhatsApp’ın en büyük rakibi olacağı söylenen ve bazı ülkelerde (Brezilya’da yaşananları tekrar hatırlatırım) oldukça fazla rağbet gören uygulamanın aslında o kadar da güvenli olmadığı söyleniyor.

Uygulamanın sürekli olarak ön plana çıkarıldığı şifreleme sistemi uygulama yüklendiğinde varsayılan özellik olarak açık gelmiyor, hatta ‘ultra güvenli’ olarak bildiğimiz Telegram’ın bu özelliği yalnızca belirli konuşmalarda geçerli. Şifreleme sisteminin ‘varsayılan’ özellik olarak gelmemesinin sebebi ise bunu FBI’ın istiyor olması.Güvenlik konusuyla ilgili şöyle bir durum da var: Gizli mesajlaşmalar için kullanılan ‘uçtan uca şifreleme’, bağımsız bir kuruluş tarafından da onaylanmamış. Örneğin WhatsApp’ın ki Signal protokolü uzmanlar tarafından en uygun şifreleme sistemi olarak kabul ediliyor fakat Telegram’ın ‘kendi’ şifreleme sistemini kullanması, hala büyük bir soru işareti. Üstelik bu sistemin detayları da şirket tarafından açıklanmamış, yani uygulamanın ne kadar güvenli olduğunu yalnızca Telegram yazılımcıları biliyor.

Sonuç olarak bu uygulamayı ‘ultra güvenli’ olduğu için kullanıyorsanız, en azından ‘gizli konuşma’ seçeneğini tercih etmenizde fayda var. ‘Uçtan uca şifreleme’ yöntemini barındırdığı için kullanıyor iseniz, bunu uygulamalarında varsayılan özellik olarak sunan WhatsApp ve Viber gibi uygulamaları kullanmanızı öneririm. 

Kaynak: Dünya Halleri
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0