En Hızlı Telefon Hangisi?

3
1
1
0
0
Piyasada donanımı ve performansı ile övünmeyen marka neredeyse yok. Hele bir de durum adını her gün duyduğumuz devasa markaların amiral gemisi, yani üst düzey modelleri söz konusu olunca kullanıcılar, hatta neredeyse firmalar birbirlerini yiyorlar.
Bu “benim benim babam, senin babanı döver. Benim babamın tabancası var. Benim babam Batman” şeklinde devam eden çocuk tartışmasına bir nebze olsun son vermek ve belgelerle konuşmak için çok sevdiğimiz bir kaynağın yaptığı son derece detaylı testi sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz.

Bundan sonra takım tutar gibi tuttuğunuz telefon markalarını savunurken buradan örnek alabilir ve arkadaşlarınıza karşı belgelerle konuşabilirsiniz.

Şimdi bizim taraf tuttuğumuz düşüncelerini, markalardan para aldığımıza dair saçmalıkları bir kenara bırakın ve rica ediyorum; ön yargılarınızdan sıyrılıp aşağıdaki grafikleri ve açıklamaları okuyun. (Aranızda Tesla’nın bile reklam için bize ödeme yaptığını düşünenler var; istirham ediyorum biraz gerçekçi ve sağ duyulu olalım)

Karşılaştırılan Telefonlar ve Etaplar

Kameranın açılış süresi, oyun performansı, PDF belge açma hızı, donanım özellikleri ve bunlara bağlı olan benchmark puanlarına göre karşılaştırılan telefonlar, altı markanın üst düzey telefonları. Bu telefonlar ise bazı özellikleri ile;
Samsung Galaxy S6: Kore’den yarışmaya katılan teknoloji devi Samsung’un özellikle Edge modeli ile ekran alanında fırtına estiren bireyi Galaxy serisinin yeni bayrak gemisi S6, sekiz çekirdekli Exynos 7420 işlemcisi ile köşesinde yerini alıyor. Ayrıca yarışmamızdaki DDR4 RAM kullanan iki telefondan da biri olan cihaz UFS 2.0 teknolojisini kullanan depolama birimi ile gayet hızlı.

LG G4: Kore’nin bir başka temsilcisi olan LG’nin büyük ses getiren ve firma için büyük umutlar getiren G4 modeli Snapdragon 808 işlemcisi ile ilk bakışta geride kalacak gibi görünse de etkileyici kamera hızına ve video performansına sahip.

Apple iPhone 6: Amerika’nın birkaç dev isminden biri, belki de en büyüğü diyebileceğimiz Apple’ın bu yarışmadaki temsilcisi iPhone 6, sadece donanım olarak en zayıf görünen değil, aynı zamanda en uzun zamandır piyasada olanı. (ama Apple daha iyisini yapana kadar en iyisi bu değil mi sevgili “Apple Fan Boy”lar?) 64 bit mimarili A8 işlemcisi ile Android’in çoğu modeline yetişebilen iPhone 6, özellikle PDF testinde ve oyun performansında çok başarılı sonuçlar elde etti.

HTC One M9: Qualcomm’un en yeni işlemcisi Snapdragon 810’a sahip olan Tayvan merkezli firmanın temsilcisi One M9, kağıt üzerinde çok yüksek beklentilere sebep oluyor; ancak Galaxy S 6 gibi UFS 2.0 kullanan telefon, kendisinden beklenen performansı sunamayan, yetersiz kullanılan bir süperspor otomobil gibi tekliyor.

Google Nexus 6: Saf Android’in en büyük temsilcisi ve bir diğer Amerikan devi olarak karşımıza çıkan Google’ın kendi cihazı Nexus’un özellikle kendi evinde büyük ses getiren yeni telefonu Nexus 6, Snapdragon 805 işlemcisi ile donanım olarak kısmen eksik gibi görünüyor. Bu durumun da olduğu gibi performansa yansıması Nexus’a çokça eksik puan getiriyor yarışmada.

Asus Zenfone 2: Intel Atom Z3580 işlemcisi ve 4 GB RAM’i ile ilginç bir cihaz olan Zenfone 2, 299 Dolar Amerika fiyatı ile de avantajlı bir cihaz; ancak satın alınabilirliğin kendisine ekstra bir performans ya da kredi sunmadığı ikinci Tayvan temsilcisi, diğer büyüklerin arasından parlak şekilde sıyrılamıyor. (Demek ki neymiş? RAM her şey demek değilmiş)
 

 PDF Dosyası Açılış Süreleri


Başlangıç olarak gerçek dünyaya en yakın kullanım deneylerinden biri olan PDF dosyası açılış testi ile başlayan yarışmamızda her telefonda 1.6 GB büyüklüğünde aynı PDF dosyasını ne kadar zamanda açacakları karşılaştırıldı.

Saniyede 240 kare hızında çekim yapabilen bir yavaş çekim kamerası ile yapılan ve milisaniyelik farkların havada uçuştuğu testte Galaxy S6, 127 milisaniye ile dosyayı ilk açan olurken ardından gelen iPhone 6, 147.5 milisaniye ile ikinciliği LG G4’ün epey önünde ele geçirdi.
Kendisini Internet Explorer yerine koyan Nexus 6 ise 482 milisaniye ile bu etabın sonuncusu oldu. (Çok da seviyorum cihazı, yediremiyorum sonunculuklarını yazmayı kendime)
 

 Kamera Tepki Süresi


Ne zaman kameranıza ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz. Bu nedenle kameranızın siz daha “peynir” demeden açılıp kareyi yakalaması önemlidir.

Bu testte de arkada Facebook, Instagram, Twitter gibi çok kullanılan 10 adet uygulama açıkken kameraların açılma süresi karşılaştırılmış.

LG G4’ün 52.5 milisaniye ile başı çektiği kamera hızı kulvarında ikincilik ise 55.5 milisaniye ile Galaxy S6’nın ve üçüncülük 61.5 milisaniye ile iPhone 6’nın oluyor.
Nexus ie 128.25 milisaniye süresi ile bir kez daha Internet Explorer tavrını koruyor.
 

 Oyun Performansı


Benchmark testi yaptığınız sistemler cihazınızın çekirdeklerinin işlem hızını, depolama biriminin okuma ve yazma hızını test eder; ancak hiçbiri telefonunuz ile oyun oynamaz elbette ve sizin gerçek oyun deneyimine ihtiyacınız vardır.

Bu etapta tüm cihazlarla 3 dakika boyunca Asphalt 8 oynanmış ve ekranın yenilenme süreleri ve ekranın aynı frame hızını ne kadar stabil tutabildiği karşılaştırılmış.
Bu performans kulvarında ise Galaxy S6 ve iPhone 6, 30 fps hızı en sabit şekilde koruyabilen cihazlar oldu. Samsung’un temsilcisi %96 oranında stabil şekilde 30 fps ile oyun performansını sürdürürken iPhone çok az gerisinde, %94 stabilitede bir deneyim sundu.

Nexus 6 ise hoş görülebilir 26 fps hızını tolere edilemez şekilde %77 oranında koruyarak bir kez daha kendisine grafiğin en altında yer buldu.
 

 Video Düzenleme


Telefonların videoları yeniden düzenlemesi için kullanılan VidTrim ile yapılan deneyde 204 MB büyüklüğünde 1080p çözünürlüğünde bir video, 480p çözünürlüğe dönüştürülmüş.

Dakikalar sürebilen bu kulvarda ise Galaxy S6, etkileyici 2 dakika 35 saniyelik performansı ile diğer temsilcileri epey geride bırakıyor.
Galaxy’nin arkasından gelen LG G4, 4 dakika 19 saniye ile ikinciliği alırken Nexus’un ilginç 4 dakika 27 saniyelik performansı kendisine 3’üncülüğü getirmiş.

Malesef, VidTrim uygulamasının Apple kanadında bir muadili bulunmadığından bu test yalnızca Android cihazlar arasında gerçekleştirilmiş.
 

 Benchmark Sonuçları


Geekbench
Tüm sistm performansını görebilmek için işlemci, RAM, grafik işleme birimi ve depolama alanının hızını ve kapasitesini karşılaştıran Geekbench’te Samsung temsilcisi Galaxy S6, 5283 puan toplamayı başarırken HTC One M9, 2259 puan ile grafiğin en altında yer alıyor.

Basemark OS II Sistem
İşlemci ve RAM performansını ölçen Basemark OS II System ile yapılan testte Galaxy S6 bir kez daha liderliği bırakmazken Asus Zenfone 2 çok daha altındaki fiyatı ile HTC One M9’un üstüne çıkıyor.

Basemark OS II Hafıza

Sadece telefonların depolama birimlerinin karşılaştırıldığı bu testte de dahili depolama alanlarının okuma ve yazma hızları karşılaştırılmış ki bu da uygulamaların açılış süreleri, hafızadaki videoların oynatımı gibi işlemlerin hızını önemli ölçüde etkileyen bir unsur.
Bu testte ise birinciliği kaptıran Galaxy S6, 1427 puan ile 1471’lik LG G4’ün gerisinde kalıyor, üstelik Samsung’un gelişmiş UFS (Universal Flash Storage) teknolojisine rağmen.

3DMark Ice Storm Unlimited

Grafik testi yapan 3D Mark’a göre de HTC One M9 topladığı 22804 puan ile birinci olurken ikinci en iyi grafik işlemcisi performansına sahip cihaz 21234 puan ile Google’ın yarışmadaki temsilcisi Nexus 6 oluyor. Yarışmadaki en yaşlı isim diyebileceğimiz iPhone 6 ise grafik performansı olarak 16558 puan ile son sırada yer alıyor.
 

 Wi-Fi performansı


Çoğu telefonda aynı gösterilen 802.11 ac kapasiteli modem, malesef bu testin gösterdiği gibi her cihazda eşit şekilde kullanılamıyor.

Canlı yayın yapma ya da internetten video izleme, webte gezinme ya da dosya indirme hızınızı büyük ölçüde etkileyebilecek ve telefon alırken çok da dikkat etmediğimiz bu karşılaştırma IxChariot desteği ile gerçekleştirilmiş ve kullanım sırasında cihazlara Asus’un RT-AC87U modeminden veri gönderilmiş. (çok hızlı gönderilmiş ama)
Galaxy S6 ve HTC One M9, üçüncü sırada yer alan LG G4’ten neredeye %25 daha hızlı bir kablosuz bağlantı hızı sergilerken Asus’un kendi modemi ile yapılan testte sonuncu gelmesi kafamızda bir sürü soru işareti oluşturdu. (acaba yapamıyorlar mı)
 

 Son Söz


Kendisine ait Exynos 7420 işlemcisi DDR4 hafızası ve hızlı UFS depolama birimi ile Samsung’un Galaxy 6’sı, hem sanal testlerde, hem de gerçek kullanım testlerinde bir kez aldığı üçüncülüğün altına inmeyerek ve 9 testin 6’sında birinci gelerek satın alabileceğiniz en hızlı telefon olarak karşımıza çıkıyor. (Google Nexus 6 ve Asus Zenfone 2 arasındaki kapışmayı size bırakıyorum; ama sayılara göre bir adet ikincilik almış olan Nexus, 6 kulvarda Asus’un önünde giderek Asus’u bu yarışta sonunculuğa iter)

Demek ki neymiş? RAM her şey demek değilmiş ...
3
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
0
0