• Anasayfa
  • Mobil
  • Dünyanın En İnce Dizüstü Yeni HP Spectre Tanıtıldı!

HP'den Apple'a Meydan Okuma: Dünyanın En İnce Dizüstü Bilgisayarı Yeni Spectre Tanıtıldı!

1
0
0
0
0
İncelik ve hafiflik söz konusu olduğunda liderliği kimseye kaptırmayan Apple'a en büyük meydan okuma HP'den geldi. Şirketin üst sınıf dizüstü bilgisayarı yeni Spectre, "dünyanın en ince dizüstü bilgisayarı" ünvanının sahibi oldu.
PC pazarının giderek daraldığı bu dönemde, satışları ayakta tutan ürünlerden biri de üst sınıf “ultrabook”lar. Gerek hafifliği, gerek inceliği ile tüketicilerin beğenisini toplayan cihazlarda bu alandaki rekabet de tüm hızıyla sürüyor. Apple’ın 12 inç Macbook ile yükselttiği incelik-hafiflik çıtası HP tarafından aşıldı ve şirket “dünyanın en ince dizüstü bilgisayarı” yeni Spectre’yi tanıttı.

 Yeni HP Spectre Hangi Macbook'a Rakip?

Cihazın ilk dikkat çeken yeri, ilk kez bir HP ürününde kullanılan minimalist logo tasarımı oldu. 2011 yılında yaratılan ve 5 yıldır kullanılmayan logo ile ilgili detayları buradaki haberimizde bulabilirsiniz. Bu haberimizde ise yeni Spectre serisinin teknik özelliklerine odaklanacağız. 13.3 inç Full HD ekran ile gelen cihaz, alanındaki en iddialı rakiplerinden biri olan 12 inç Macbook’tan daha büyük bir ekran sunuyor. Yeni HP Spectre’nin ekran büyüklüğü Apple tarafında Macbook Air ve Macbook Pro serilerinde yer alıyor.

 Üst Sınıf Malzeme, Üst Sınıf Kalite

13.3 inç IPS ekranında FullHD çözünürlük sunan yeni dizüstü bilgisayar sadece 10.4 mm kalınlığa sahip. Bir kalem pil ile aynı boyutlarda olan yeni cihazın ağırlığı ise 1.1 kilogram. Aluminyum alaşım malzemeden imal edilen kasayı henüz elimize almasak da, yüksek işçiliği fotoğraflardan anlaşılabiliyor. Mevcut Spectre serisinde de üst sınıf hissini başarıyla yansıtan HP, yeni seride bunu bir adım ileri taşımış olabilir.

 Teknik Özellikleri Neler?

Yeni bilgisayarın donanım tarafında ise güçten taviz verilmemiş görünüyor. Apple’ın yeni Macbook’taki Intel Core M tercihine karşın yeni HP Spectre’de 6. nesil Core i5 ve Core i7 işlemcilere yer verilmiş. İşlemci tercihi ve ekran büyüklüğüne bakıldığında, yeni cihazın daha çok Macbook Air ya da Macbook Pro rakibi olarak kendini konumlandırdığı görülüyor. 512 GB’a kadar PCIe SSD ve 8 GB’a kadar bellek ile sunulacak olan bilgisayarda, USB Tip C ve Thunderbolt gibi yenilikçi genişleme kapılarına yer veriliyor. Ses sisteminde ise Bang & Olufsen’in stereo hoparlörleri tercih edilmiş durumda. 

 Ne Zaman Satışa Çıkıyor? Fiyatı Ne?

Yeni HP Spectre’nin ülkemizde ve Avrupa’da Haziran ayında piyasaya çıkması bekleniyor. Cihazın satış fiyatının ise 1499 Avro’dan başlayacağı belirtiliyor. Ülkemizde yeni cihazın ne kadara satılacağı ise henüz belli değil ancak fiyat olarak 3999 TL’den başlayan 13 inç Macbook Air ile 5199 TL’den başlayan 13 inç Macbook Pro arasında bir yerde konumlanabilir. Açıkçası ben HP Spectre’nin yeni tasarımını oldukça beğendim. İşletim sistemi için “illa OS X olmalı” gibi bir ısrarınız yoksa, Macbook’lara ciddi bir alternatif geldiğini söyleyebiliriz.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0