• Anasayfa
  • Mobil
  • Bugüne Kadar Çıkan En İyi ve En Kötü Nokia Modelleri

Bugüne Kadar Çıkan En İyi ve En Kötü Nokia Modelleri

10
2
2
1
1
5110, 3210, 3310, 8850, 7210, N-Gage ve mobil teknolojilerin tarihinde kendisine saygın bir yer edinmiş daha nice modelin sahibi Nokia, her ne kadar şimdilerde sadece anı olarak anılsa da bir zamanlar cep telefonu dendiğinde akla ilk gelen isimdi.

5110, 3210, 3310, 8850, 7210, N-Gage ve mobil teknolojilerin tarihinde kendisine saygın bir yer edinmiş daha nice modelin sahibi Nokia, her ne kadar şimdilerde sadece anı olarak anılsa da bir zamanlar cep telefonu dendiğinde akla ilk gelen isimdi.

Nasıl ki ilk iPhone, henüz akıllı telefon neredeyse yokken karşımıza çıkıp bize akıllı telefondan ne istediğimizi ve ne beklediğimizi gösterip ihtiyaçlarımızı şekillendirdiyse ve akıllı telefonlarda ileride standart olacak unsurların kaynağı haline geldiyse; Nokia da 90’lı yılların sonunda (3210, 98’de piyasaya çıktı) cep telefonu standardını belirlemiş ve bugünün iPhone’undan daha büyük bir itibar yaratmıştı kendisine. (Belki “haters gonna hate” ama Nokia sevmeyen yoktu)

Apple, Samsung, Motorola gibi firmaların birbiri ardına ilk akıllı telefon modellerini sunması ve üretim politikalarını bu yönde değiştirmesi ise Nokia için her şeyi alt üst etti ve bir zamanların trend belirleyen ismi bugün siz sevgili okuyucularımızın da bildiği noktaya geldi. (Ben Nokia tabelası indirilirken çok duygulandım)

Bizler de bu efsanenin ismi ne olursa olsun yaşamalı diyerek (biraz da ilgi ve okuyucu çekmek amacıyla; ama “click bait” haberciliğe kaçmadan) son dönemin en iyi ve en kötü Nokia’larını derledik. Bu telefonlar arasında Windows Phone’lu akıllı Nokia'lar da var; Symbian’lı yarım akıllılar da. (Samsung iyi ki Bada’dan zamanında vaz geçti). İşte en işlevsiz Nokia akıllı ve yarım akıllı telefonlar. (Siz okuyadurun, ben dayanamıyorum, yaşlanmışım resmen)

Nokia Lumia 510

2012 yılında piyasaya çıkan Nokia Lumia 510, kimseyi etkilemeyi başaramadı. Adeta çağının gerisindeki özellikleri ile hedeflediği giriş seviyesi modellerin rakibi olmayı bile başaramadı desek yeridir. 256 MB RAM ve dahili 4 GB hafızası bulunan ve microSD kart yuvası olmayan bu “cihaz” Nokia’nın son çırpınışlarından biri oldu. (Aynı yıl 920’yi yapabilen adamlar nasıl böyle bi’ şey üretir)

Nokia C6

Adobe Flash Lite destekliyor olmasını bir kenara bırakıyorum ve C6’yı bu şekilde ele almanızı istiyorum. Aslında söz konusu Symbian adındaki garip işletim sistemine sahip bir cihaz olunca söylenecek çok bir şey kalmıyor.

Nokia 6790 Surge

Pekala, Nokia’nın garip, hatta kimi zaman şekilsiz tasarımlarını biliyoruz; ama bu herkes için fazlaydı. Hala neden kasayı büyütüp ekranı küçülttüklerini ve bunu yaparken de ön yüze fazladan fiziksel tuşlar eklediklerini bilmiyoruz. Üstelik bunu yine Symbian kullanarak yaptı. (Yıl olmuş 2009; iyi ki Türkiye’de görmedik bunu)

Nokia E6

Evet! 2011’in ikinci çeyreğine geldiğimizde de karşımıza hala ne yapacağına karar verememiş bir Nokia çıkıyor. Sürekli batma rüskiyle dolaşan firmalardan olan Blackberry’nin izinden gitmeyi de deneyen Nokia, BB’nin meşhur tasarımı ve vaz geçemediği dahili, fiziksel QWERTY klavye ile karşımıza çıktı. Hala ısrar ettiği Symbian da cabası.

Nokia X7

2011 yılında Nokia’nın bir diğer faciası da X7 olmuştu. Düşük performansı ve kendisini bile işletmeyi beceremediğini söyleyebileceğimiz Symbian işletim sistemi ile X7, dönemin pek çok incelemesinde de sınıfta kalmıştı.

Nokia 5250

Bu telefon için söylememiz gereken şey sadece kocaman bir “NEDEN?” sorusu. Tamam belki henüz akıllı telefon dediğimiz kavrama alışamadık ve farklı ya da saçma şeylere yönelebiliyoruz; ama piyasada Motorola Droid, HTC Desire, Samsung Galaxy S ve iPhone 3GS gibi modeller varken Wi-Fi, 3G, GPS gibi bağlantıların olmaması nedir?

Nokia X:

En işlevsiz Nokialar listesinde en sona sakladığımız Nokia X, adeta kötülerin en kötüsü. Bu telefonun nasıl bir ruh hali ile nasıl şeytani planlarla piyasaya sürüldüğünü bile anlamıyorum.

Nokia’nın ilk Android işletim sistemli telefonu olan Nokia X, Lumia’nın gövde tasarımı ile Android işletim sistemini birleştirememiş ve düşük performansı, zorlayıcı ara yüzü ve bir sürü eksiği ile tüm zamanların en gereksiz Nokia’sı olmuştur. (Android kullanıp Google PlayStore yerine Nokia’nın kendi mağazasına gitmek nedir?)

Elbette son dönemin tüm Nokia modeleri, bu işlevsizler kadar hata ve eksik dolu değildi; hatta aralarında firmayı kurtarabilecek nitelikte olanlar vardı belki de; ama Nokia, akıllı telefon trenine geç kalmıştı bir kere.

İşte son dönemin en iyi Nokia modelleri

Nokia N900

N900, adeta “madem yapabiliyorsunuz, neden diğerleri ile vakit öldürüyorsunuz” dedirten modeldir. 2009 yılında henüz bizler akıllı telefondan ne beklediğimizi bilemezken bu telefonu bize verseler bugünün akıllı telefon devleri arasında Nokia’yı da sayabilirdik. Linux tabanlı Maemo 5 işletim sistemi, anlaşılır ve kullanışlı ara yüzü, Flash destekli tarayıcısı, geniş ekranı ile yapması gereken her şeyi yapabilen tam bir görev adamı. (Liberoya koy oynar, forvet arkasına koy oynar, kanada koy yine oynar)

Nokia Lumia 920

Bu telefon hayatımıza camera-phone kavramını yeniden yerleştirdi diyebiliriz. Windows Phone işletim sistemine geçiş yapan Nokia’nın en doğru hamlesiydi diyebiliriz; ama sen gel bu telefonla aynı yıl, Lumia 510 yap. Kullanışlı dahili uygulamaları o dönem yeni olan Windows Phone’un mağaza eksiklerini örtebiliyor, fonksiyonel ve yüksek performanslı kamerası ise mobil fotoğrafçıları tatmin ediyordu. (Microsoft Lumia’yı korumakta haklı)

Nokia Lumia 720

Bir diğer sevilen Lumia modeli de 720 oldu 2013 yılına geldiğimizde. Artık bizi kendisine alıştıran tasarımı, iyi kamerası ve yüksek ses kalitesi ile son derece iyi bir orta düzey telefondu Lumia 720.

Nokia Lumia 1520

İşte bu arkadaşımız da Lumiaların efendisi. Dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemcisi, 2 GB RAM’i, 20 MP kamerası ve devasa diyebileceğimiz 3400 mAh bataryası ile tüm zamanların en iyi Windows Phone işletim sistemli telefonu diyebiliriz. (Buralarda Microsoft’un parmağı yok değil tabi)

Nokia E90 Communicator

2007 yılında üretilen bu cihaz, tüm Nokia modellerinden daha önce kişisel bilgisayar olmayı seçti. Telefon yüzünün dışında açıldığında sizi karşılayan geniş ekranı, QWERTY klavyesi ve geniş bataryası ile keşke hep böyle kalsaydı dediğimiz bir Nokia’ydı E90.

Nokia N82

Herhalde Symbian taşıyan bir Nokia’nın iyiler arasında ne işi var diyorsunuz; ama Carl Zeiss kamerası; beğenin ya da beğenmeyin; fiziksel tuş takımı ve şık çizgileri ile N82 Nokia’nın bilinçsiz çırpınışları arasındaki doğru hamlelerden birisiydi.

Nokia N95

Bu cihaz kendi zamanının en ileri telefonlarından birisiydi ve Nokia’nın neler yapabildiğinin en açık örneği olmuştu. (güzel günlerdi) Her iki tarafa da kayabilen kızaklı kapağı, 5 megapiksel kamerası, Bluetooth 2.0, Wi-Fi ve GPS bağlantıları (şimdi komik ya da sıradan geliyor ama yıl daha 2007) ve miniUSB girişi ile kişisel bilgisayarların ilk örneklerindendi.

BONUS: Nokia 3210

Hepinizin “Reyiz” takma adıyla bildiği 3310’un ağabeyi olan 3210 zaten 160 milyon adede ulaşmış olan satış rakamı ile hakkındaki her şeyi anlatıyor. 5 satırlık ekranının yanı sıra İlk antensiz telefon oluşu ile devrim niteliğinde bir tasarım sunan 3210, ayrıca Nokia’nın çizgi şeklindeki o zamanlar globel olmayan ama sonraları her işe yarayacak olan tuşla da bugünkü akıllı telefonların tasarım çizgilerinin öncüsü olmuş; tüm zamanların en iyi Nokia modelleri değil, tüm zamanların en iyi telefonlarından biri olmuştur. (Numaraları silin, ekranı aşağı çekin alın size smartphone) (Yaşlanıyorum)

10
2
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
10
2
2
1
1