• Anasayfa
  • Mobil
  • Etkileyici Profil Fotoğrafları için Uzmanından 5 Altın Kural!

Etkileyici Profil Fotoğrafları için Uzmanından 5 Altın Kural!

2
0
0
0
0
Sosyal medyada etkileyici profillere sahip olmanın bazı kuralları var. Bunlardan ilki de doğru bir profil fotoğrafı tercih etmekten geçiyor. Apple'ın popüler marka imajının oluşmasına katkı sağlayan sosyal medya uzmanı Guy Kawasaki'nin önerilerine birlikte bakalım...
Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn ve daha fazlası… Sosyal ağların çağı olan günümüzde neredeyse hepimiz şu ya da bu sosyal ağda bir şekilde yer alıyoruz. Amacımız bu ağları en iyi şekilde kullanmak ve etkileyici profillere sahip olmaksa bunu yapabilmek için bazı önemli kuralları da bilmemiz gerekiyor. İyi bir profile sahip olmanın ilk yolu da doğru bir profil fotoğrafı tercih etmekten geçiyor.

 Etkileyici Profil Fotoğrafları için 5 Altın Kural

Apple’ın popüler marka imajının oluşturulmasına katkı sağlayan Berkeley Üniversitesi öğretim üyesi, aynı zamanda Canva Tasarım şirketinin pazarlama müdürü Guy Kawasaki Sosyal Medya Sanatı” adlı kitabında bu konuda önemli ipuçları sunuyor. Ünlü uzmanın önerileri sadece 5 adımdan oluşuyor. Gelin, etkiliyeci profil fotoğrafı için sunulan üç öneriye hızlıca göz atalım.

 Asimetrik Fotoğraflar Kullanın

Guy Kawasaki’ye göre asimetrik fotoğraf bir profilin olmazsa olmazı. Çünkü ortalanmış fotoğraflar sıkıcı ve özenle çalışılmış olduğu izlenimi yaratıyor. Bakış boşluklarının olduğu asimetrik fotoğraflar ise doğallığı ön plana çıkarıyor. Doğru fotoğraf için reçete ise şöyle; “Fotoğrafı üçe bölün, gözleriniz çizgilerden birinin yanına denk gelsin.”

 Işığa Bakın

Yüzün karanlıkta kalmaması ve net olması önemli. Bu nedenle ışığın yüzünüze karşıdan geldiği fotoğrafları tercih edin. Işık arkadan geliyorsa ve mutlaka bu şekilde fotoğraf çekilmeniz gerekiyorsa dolgu flaş kullanabilir ya da foto editörlerden yardım alabilirsiniz.

 Büyük Fotoğraflar

Sosyal medyada birçok alanda profil fotoğrafınız küçük görünse de büyük bir fotoğraf tercih etmeniz önemli. Fotoğrafınıza tıklayan biri karşısında küçük bir fotoğraf görmek istemez. İnsanlara net fotoğaflar sunmak için en az 600 piksellik fotoğrafları tercih edin.

 Fotoğrafta Yalnızca Siz Olun

Aslında çok açık. Sosyal medya profili size özel ise profil fotoğrafı da öyle olmalı. Yanınızda başkası (her kim olursa olsun) olmasın.

 Her Sosyal Ortamda Aynı Fotoğrafı Kullanın

Birçok sosyal ağda hesabınız varsa hepsinde aynı fotoğrafı tercih edin. Böylece insanlar sizi kolayca farkedebilir ve tanılılırlığınız artar

Kawasaki’nin önerileri ilginizi çektiyse sosyamlmedya üzerine önemli bilgiler sunan “Sosyal Medya Sanatı” kitabını size de tavsiye ederim. İlk kez 2014 yılında basılan kitap MediaCat yayınları tarafından ülkemizde satışa sunulmuş durumda ve birçok kitapevinde bulunabiliyor.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0