• Anasayfa
  • Mobil
  • Facebook Üzerinden Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Facebook Üzerinden Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

22
11
9
6
5
Facebook'a kısa süre önce eklenen canlı yayın özelliğini nasıl kullanacağınızı açıklıyoruz.
Facebook'a eklenen yeni canlı yayın özelliğiyle Periscope'un en ciddi rakibi konumuna gelen sistem, şu anda ülkemizde de kullanılabilir hale geldi. Ancak kullanmak için belli şartları bulunuyor.

Biz de bu haberimizde sizlere Facebook üzerinden nasıl canlı yayın yapabileceğinizi anlatacağız. Oldukça basit olan sistem ile farklı bir programa gerek kalmadan tüm Facebook takipçilerinizin canlı yayınınızı takip etmesini sağlayabilirisiniz. Şimdi ise adım adım nasıl yayın yapabileceğinizden bahsedelim.
 

 Facebook Üzerinden Nasıl Canlı Yayın Yaparım
Biraz önce de dediğim gibi bunun için belli şartlar var. Bunun için ilk şartımız "onaylanmış" bir sayfanız ya da profile sahip olmanız. Eğer onaylanmış bir profiliniz yoksa bu özelliği şu anlık kullanamıyorsunuz, fakat ilerleyen zamanlarda herkese açılacak (ABD'de herkese açık ama TR'de daha değil)  olan bu özellik için gereken ikinci şartımız ise iPhone. Evet, şu anda sadece iOS cihazlarında kullanılabilen bu özellik aynı zamanda sadece iPhonelarda kullanılabilir.

Eğer bu iki şartımız sizde bulunuyorsa yapmanız gereken ise oldukça kolay. Facebook uygulamasına girip sayfanızda klasik paylaşım yapacağınız barı açtığınızda karşınıza aşağıda sırasıyla emoji ve yer bildirimi çıkıyor. Bunların sağına eklenen canlı yayın sekmesine tıkladığınızda ise kameranız aktif oluyor ve sizden canlı yayın başlığı istiyor. Hemen altında bulunan ikondan da kimlere açık olacağını seçebiliyorsunuz.

Yayını başlattıktan sonra ön veya arka kamera arasında geçiş de yapabildiğiniz bu özellik ile Periscope kısa süre içerisinde tarih olabilecek kadar güzel çalışıyor. Kayıdınız bittiği anda normal bir video olarak kalmaya devam eden yayın sırasında gelen yorumlar ise yine video yorumları olarak sabit durmakta.
 

 Yayını Nasıl Takip Edebilirim?
Bu konuda sınırlama getirmeyen Facebook, yayını yapan sayfayı ya da kişiyi her platform üzerinden canlı olarak takip edilebilmesine olanak tanıyor. Yani ister bilgisayar ister herhangi Facebook uygulaması yüklü bir telefon üzerinden yayını takip edebilir, yorum atabilirsiniz. Ancak ufak bir detay dikkatinizi çekmiş olabilir, o da sağ üstteki "Abone Ol" tuşu. Eğer yayın yapan kişiyi seviyorsanız Abone Ol kısmına tıkladığınız takdirde o kişinin ya da sayfanın her canlı yayını size özel bildirim olarak gelecek ve artık yayınları kaçırmayacaksınız.

 
22
11
9
6
5
Emoji İle Tepki Ver
22
11
9
6
5