• Anasayfa
  • Mobil
  • Facebook Yeni Haber Uygulaması Notify'ı Kullanıma Sundu!

Facebook Yeni Haber Uygulaması Notify'ı Kullanıma Sundu!

0
0
0
0
0
Facebook'un merakla beklenen güncel haber uygulaması Notify sonunda yayınlandı!
Platformu üzerinde özellikle son dönemlerde sık sık yenilikler yapan Facebook, oldukça önemli bir adım daha atmış durumda. Hatırlayacaksınızdır, 5 gün önce size bu haberimizde Facebook'un yeni haber uygulaması Notify'ın kısa bir süre içinde yayınlanabileceğinden bahsetmiştik.

Nitekim öyle de oldu ve Facebook'u Twitter'a karşı en büyük kozu olarak görülen Notify uygulaması kullanıma sunuldu. Peki nedir bu Notify? Neden Facebook için önemli ve neden Twitter'a karşı Facebook'un en büyük kozu olarak lanse edilmekte? Şimdi bu soruların cevabını tek tek açıklayalım.
 

 Notify Nedir?


Notify, aslında en kısa tabiri ile gerçek zamanlı bir haber uygulaması. Facebook, aslında uzun süredir bu tarz bir uygulama üzerinde çalışmaktaydı. Hatta normal Facebook uygulaması üzerinden de birkaç girişimde bulundular (hashtag olayı yani ''konu etiketi'' özelliği bunun en güzel örneği). Ancak bu girişimlerden pek etkili geri dönüş alınamadı (çoğu kullanıcının hala bu özellikten haberi yok mesela). Sonunda da Facebook tam olarak kafasında yapmak istediği şeye odaklanarak Notify'ın temellerini attı.

 

 Ne İşe Yarar?


Kullanıcılara gerçek zamanlı olarak güncel haberleri verecek olan Notify, aslında farklı yayıncı kuruluşlarının haberlerinin tek bir yerde toplandığı bir platform olarak düşünülebilir. Örneğin sporla ilgileniyorsunuz ve spordaki gelişmeleri güncel olarak takip etmek istiyorsunuz. İşte o zaman Notify'dan gerekli kategorilere girerek istediğiniz yayıncı kuruluşu seçebiliyorsunuz. Güncel bir haber çıktığında da Notify size haberle ilgili bildirim gönderiyor.

Bu olay, yani uygulamanın sunduğu sistem size bir yerden tanıdık gelmiş olabilir. O ''bir yer'', Twitter'ın geçtiğimiz haftalarda tanıttığı Moments uygulaması. Zaten ''Facebook'un en büyük kozu'' olayı da burada devreye giriyor.

 

 Neden Facebook İçin Önemli?


Dediğimiz gibi Notify, sağladığı sistem sayesinde Twitter'ın Moments uygulamasına oldukça benzemekte. Moments uygulaması da medya şirketlerinin Twitter üzerinden moment'lar oluşturarak kullanıcılara sunmasına olanak sağlıyor. Hatta bu moment'lar, yine spor, eğlence vb kategorilere ayrılabiliyor. Yani uzun lafın kısası Twitter'ın Moments'inin karşısında artık Facebook cephesinden Notify var. 
 

 Peki Özellikleri Nedir?


Bahsettiğimiz şekilde Notify, sizlere öncelikli olarak gördüğünüz yayıncı kuruluşların haberlerini takip etme olanağı sunmakta. Bu işlemi yapmak için uygulama sisteminde kayıtlı olan yayıncılara abone olmanız yeterli. Telefonunuz kilit modundayken de bu yayıncılardan uygulama aracılığı ile bildirim alabiliyor, hatta ilgilinizi çeken bir haberi daha sonrasında detaylı olarak görmek için uygulama içine kaydedebiliyorsunuz.

Evet, Notify kısaca bu şekilde bir uygulama. Şu an için sadece iOS platformunda bulunmakta ve Amerika'daki kullanıclar için geçerli. Ancak sistemin kısa süre içinde dünya genelinde yayılmasını bekliyoruz.
 Notify by Facebook

Kaynak: Newsroom
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0