Facebook Path Uygulamasını Kopyalıyor

0
0
0
0
0
Söz konusu 1.44 milyar kullanıcısı ve Facebook olunca sizin ne geliştirmiş olduğunuzun çok bir önemi kalmıyor. Eğer Facebook’un işine yarayacaksa istediğini alıyor.
Twitter’ın takip etme fonksiyonu (follow) ve onaylanmış profilleri (verified profiles), Snapchat’in kaybolan fotoğraf özelliği gibi özellikler bir zamanlar kendi kullanıcıları için geliştirdikleri özgün özelliklerken zamanla Facebook’un kendisine kattığı sıradan özellikler oldu.

İster tesadüf deyin, ister esinlenme, isterseniz de kopyalama (hatta abartıp çalma bile diyebilirsiniz bana ne? Ben sadece haberini yapıyorum) Sosyal bir uygulamayı piyasaya ya da kullanıma sunmanın “doğru bir yolu” var; daha önce kullanıcılara sunulmuş olsa bile.

Facebook’un çalışanlarından birisinin kendisinin de dile getirdiğine göre Facebook, Path adlı uygulamadan “esinleniyormuş” (adam kopyalamaya çalışıyoruz dedi de ben yumuşattım)

Line ya da WeChat gibi pek çok Asyalı uygulamanın çeşitli özellikleri kenarda bir yerde dururken Path’in bazı özellikleri Amerika’da Facebook Messenger’da yeniden vücut buluverdi.

“Ok” ya da “tamam” yazmak yerine gönder butonuna dokunarak boş mesaj göndermenize imkan veren Path’in bu fonksiyonu Facebook’ta devasa Like simgesine, Path’in geçen yıl duyurduğu iş odaklı mesajlar için kullanılabilen sürümü ise Facebook’ta geçen aylarda duyurulan Bussiness on Messenger (Messenger’da iş) versiyonuna bürünüverdi.

Şimdi ise Facebook, mobil uygulamasının arayüzünü ve menü seçeneklerini değiştirerek yine Path’in yolunu(!) takip ediyor.

Sabit durum barını kaldırarak ana ekranınıza daha fazla yer ayıracak olan Facebook, ayrıca artık üst menüye fotoğraf paylaş, durum bildir ve yer bildir butonları koyarak size kolay erişim imkanı sağlayacak.Alt menüye alınan ileti seçeneğinde ise bir açılır menü kullanacak olan uygulama burada açılan fotoğraf çek/gönder, konum bildir, fotoğraf paylaş ve ileti yaz seçenekleri ile gönderileriniz için de bir hızlı menü eklemiş oluyor. (Path’in 2011’de yayınladığı menünün aynısı işte)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0