• Anasayfa
  • Mobil
  • Fairphone'dan "Kırılmayan", Çevre Dostu Telefon Geliyor!

Fairphone'dan "Kırılmayan", Çevre Dostu Telefon Geliyor!

1
0
0
0
0
Yeni Fairphone 2, sahip olduğu donanım özelliklerinden dolayı asla kullanılamayacak hale gelmiyor.
Dünya'nın doğası ve çevresi günden güne bozuluyor. Büyüyen sektörler, artan insan sayısı ve kullanılan yakıt miktarı arttıkça bu bozulma oranıda büyüyor ve insanlara zarar verebilecek kadar yüksek seviyelere çıkabiliyor. Çoğu büyük marka bu duruma aldırış etmeden, bencil bir şekilde kendilerini düşünerek zarar vermeye devam etse de ismi onlar kadar duyulmamış olan bazı markalar da bu durumu ellerinden geldiği kadarıyla tersine çevirmeye çalışıyorlar.

Fairphone adlı bir şirket, ellerinden geldiğince doğayı korumaya çalışan ve biraz daha fazla kazanma amacıyla doğaya zarar vermeyen şirketlerden birisi. Fairphone'un en yeni telefonu olan Fairphone 2, diğer telefonlara göre çok daha farklı bir özelliğe sahip. Fairphone CEO'su Bas Van Abel, çıkaracakları telefonlarda farklı bir özellik olmasını ve bu özelliğin doğaya katkıda bulunmasını istemiş. Bu fikirden yola çıkarak telefonlarının çok daha uzun ömürlü olması gerektiğine varan şirket, bunu telefonu sağlamlaştırarak değil "parçalanabilir" yaparak başarmışlar.Fairphone 2'nin neredeyse bütün parçaları ayrılabilir. Şirket telefonun bu özelliğini "madem telefonu kırılamaz yapamıyoruz, o zaman tamir edilebilir yaparız" mantığı ile üretmiş. Telefon yere düşürüldüğü an tam anlamıyla parçalara ayrılıyor. Kırılıyor, çatlıyor, bozuluyor fakat asla çöpe gitmiyor. Fairphone'un belirttiğine göre bu özellik sadece telefonun çöpe gitmemesi için değil, aynı zamanda Google projesi Project Ara'da da görebileceğimiz gibi eskiyen telefonun geliştirilebilmesi için de kullanılıyor. Yani telefonu değiştirmeden telefonunuza yeni bir RAM alıp takabiliyor ya da kamerasının performansını arttırabiliyorsunuz. Böylece telefonunuzun diğer kullanmak istediğiniz parçaları çöpe gitmeden paranız da telefonunuz da cebinizde kalıyor.Bas Van Abel, telefonun bu özelliğinden dolayı kullanıcılarla telefonları arasında büyük bir bağ kurulabilmesinin yanı sıra telefonların "kullan-at" sistemine dahil olmayacağı için doğayı minimum düzeyde kirleteceğini belirtti. Fairphone, telefonlarının kırılabilir olmasının da kullanıcılarını mağdur etmemesini istediğini ve bu nedenle telefonların tamirlerinin çok kısa süre içerisinde, ucuz fiyatla yapılabileceğini belirtti.Telefon 1080p ekrana, 2GR RAM'e, 2.4 GHz Snapdragon 801 işlemciye, 2420 mAh çıkarılabilir bataryaya, 8 megapiksel arka kameraya, çift SIM kartı desteğine ve arttırılabilir 32GB hafıza alanına sahip olacak. Ayrıca telefon Android 5.1 Lollipop işletim sistemini kullanacak. Telefonun işletim sistemi Kwamecorp tarafından özel olarak tasarlanmış. Bu özel tasarım sayesinde telefonun ana ekranına bir dokunuşunuzla uygulamaların bulunduğu ayrı bir bölme açılabiliyor.

"Bir telefon al ve hareketimize katıl" sloganıyla satılan Fairphone 2, şu an ön sipariş üzerinden satılıyor ve resmi satışa çıkarılma tarihi henüz bilinmiyor fakat Eylül ayının sonunda ön sipariş tarihi sonlanıyor.

Kaynak: FairPhone 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0