• Anasayfa
  • Mobil
  • Faturasız Cep Telefonu Hattı Kullananlara 'İnternet' Vergi İadesi Yapılacak

Faturasız Cep Telefonu Hattı Kullananlara 'İnternet' Vergi İadesi Yapılacak

0
0
0
0
0
Faturasız hat kullanan abonelerden alınan %25 oranındaki ÖİV’de (Özel İletişim Vergisi) artık internet için iade uygulaması yapılacak.
Dün itibariyle Resmi Gazete üzerinden yayınlanan bildiride, faturasız hat kullanan abonelerden alınan %25 ÖİV (Özel İletişim Vergisi) uygulamasında, internet için -abonelerin yararına olacak şekilde- farklı bir yol izlenecek.

Faturasız hat kullanan aboneler SMS ve konuşma dakikasının yanı sıra içinde internetin de yer olduğu paketleri kullanabiliyorlar. İletişime dahil edilmeyen internet üzerinden kesilen vergiler kullanıcılara bir dahaki ay isterlerse nakit, isterlerse aynı tutarda ekstra internet olacak şekilde iade edilecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğde, mobil internet erişimiyle birlikte diğer haberleşme hizmetleri birlikte kullanıldığında ÖİV %25, yalnızca mobil internet erişim hizmeti kullanıldığında ise %5 olarak hesaplanması bulunuyor. Bu durumda, internet hizmetlerinde ÖİV %5 olarak uygulanacak ve operatörler, internet ve erişim haberleşme hizmetini birlikte veriyorsa bunları birbirinden ayırıp faturada hizmet türünü gösterecek. İnternet erişim hizmeti tutarından, olduğundan daha fazla alınan ÖİV tutarı, aylık olarak hesaplanarak kullanıcılara iade edilecek. 

 Vergi İadesi Nasıl Alınacak?

Tebliğe göre, abonelere iade işlemi operatörler tarafından nakit ya da kredi yükleme şeklinde yapılabilecek. Bu noktada belirleyici olan tüketicinin tercihi olacak. Eğer tüketiciler vergi iadesini isterlerse nakit olarak alabilecek, isterlerse hatlarına o bedel karşılığında yükleme yaptırabilecek. Hat iptali durumunda, abonelerin bedelleri operatörler tarafından nakit olarak ödenmek zorunda. Alınacak vergi idadesi tutarı da operatörler tarafından düzenli olarak abonelere bildirilecek. Yasanın pratikte nasıl uygulamaya konulacağını görmek için operatörlerin açıklama yapması bekleniyor.Özel İletişim Vergisi 1999 yılında yaşanan depremin ardından o dönem ‘dayanışma vergisi’ adıyla çıkmış, 2000 yılına kadar uygulanacağı söylenmişti. Yıl 2016 olmasına rağmen bu vergi sistemi hala geçerliliğini sürdürüyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0