• Anasayfa
  • Mobil
  • Finlandiya Kendi Emojilerini Üreten İlk Ülke Oldu

Finlandiya Kendi Emojilerini Üreten İlk Ülke Oldu

0
0
0
0
0
Finlandiya yazılı mesajlaşmada kullanılan duygu ve durum sembolleri olan emojileri 'ulusallaştıran' ilk ülke oluyor. Finlandiyalılar artık arkadaşlarına kendi ulusal emojileri ile 'sauna'da olduklarını ya da 'heavy metal' dinlediklerini iletebilecekler
 
Finlandiya ülkesinin güçlü ve özel yanlarını öne çıkarmak için “emoji” üretimine başladı. Yılbaşına kadar emoji setini tamamlamaya başlayan Finlandiya bu çalışmayla kendi özel emojilerine sahip olan ilk ülke oluyor. 'This is Finland' isimli internet sitesinin fikir kaynağı olduğu sitenin yayınlayacağı yılbaşı takvimi projesinin bir parçası olan ulusal emoji'ler Finlandiya Dışişleri Bakanlığı tarafından 1 Aralık tarihinde yayınlanacak. 
 
Sitenin redaksiyon şefi Jenita Cresswell emoji'lerin Finlandiyalıların iyi bildikleri duygu ve durumları yansıtacağını, biraz basit, biraz da eğlendirici olacağını belirtti. 

Şimdiden 3 adet emoji tamamlanmış durumda. Bunların iki tanesi Türkiye’nin de çok yakından tanıdıkları şeyler.
  • Nokia 3310
O bir efsane dersek abartmış olmayız. Kırılmaz, dayanıklı yapısı ile gelmiş geçmiş en çok satan telefonlardan birisidir. Finlandiya’da tasarlanmış ve üretilmiş olması Finlandiya’nın dayanıklılığı ile öne çıkmasını sağlıyor.

  • Fin Hamamı (Sauna)
Spor salonlarında hepiniz görüyorsunuzdur Fin hamamını veya saunasını. İşte bu da Finalndiya’nın dünyaya kaznadırdığı şeylerden biridir. Hamam kültürümüzden oldukça farklı olan Fin Hamamları Finlandiyalılar için oldukça kutsal bir yerdir ve tamamen çıplak gidilir. Hatta bir çok ailenin kendine ait saunası vardır. İşte bu nedenle de bu emojiler çıplak tasarlanmıştır.

  • Metalciler 
Headbanger diye tabir edilen kişiler de Finlandiyalılar için oldukça önemli bir yer kaplıyorlar. Her Finlandiyalının içinde bir headbanger yatar diyorlar. Emoji’lerin giderek dünyanın ortak dili olması bu tür çalışmaları daha da artıracak gibi görünüyor. Ayrıca ülkelerin güçlü yanlarını veya özelliklerini bu şekilde sunabilmesi oldukça güzel bir şey. Finlandiya 30 adet emoji ile seti tamamlayacağını söylüyor.

Emojilerin aynı zamanda uluslararası kamuya da yönelik olacağını söyleyen Cresswell "Yeni yıl takvimi Türkçe de dahil olmak üzere 13 dilde yayınlanacak. Böylece dünyada bir çok insan biz Finlilerin ne kadar tuhaf insanlar olduğunu öğrenmiş olacak" dedi.

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0